Strona główna Artykuł sponsorowany Rozliczenie PIT 2023 – co się zmieni?

Rozliczenie PIT 2023 – co się zmieni?

0

Znane są już zmiany, jakie trzeba będzie uwzględnić, wypełniając PIT-y 2023 za rok podatkowy 2022. Przepisy zmieniły się dość mocno – zarówno w zakresie wysokości samego podatku, jak i możliwych do odliczenia ulg. Nadal natomiast będzie można złożyć zeznanie podatkowe drogą internetową, co powinno istotnie uprościć przeprowadzenie obliczeń. Sprawdź, co na temat nowych przepisów powinieneś wiedzieć.

1. Nowa stawka podatkowa i kwota wolna od podatku – roczne zeznanie 2023 r.
2. Wsparcie OPP
3. Zwrot podatku PIT po zmianach Polskiego Ładu
4. Wspólne opodatkowanie małżonków

Przypomnijmy: pierwsza wersja znowelizowanych przepisów podatkowych weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Wiosną zmodyfikowano zasady dotyczące sposobu ustalania podstawy składki zdrowotnej, a od lipca obowiązuje kolejna wersja przepisów, określana potocznie jako Polski Ład 2.0. To właśnie one będą obowiązywać, gdy będziesz rozliczać PIT w 2023 roku.

Nowa stawka podatkowa i kwota wolna od podatku – roczne zeznanie 2023 r.
Jedną z kluczowych zmian, którą będzie uwzględniał ePIT w 2023 roku jest obniżenie stawki podatkowej – z dotychczasowych 17% do 12%. Przepis dotyczy podatników rozliczających się na zasadach ogólnych – nie ma znaczenia, czy są to osoby uzyskujące przychód na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej czy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zwiększona została także kwota wolna od podatku – obecnie to 30 000 złotych.

Bardzo ważne jest to, że niższa stawka podatkowa znajdzie zastosowanie już w momencie pobierania zaliczek, jednak trzeba jeszcze uwzględnić kwestie składki zdrowotnej. Wcześniej w większości odliczano ją od podatku, dlatego jedynie 1,25% pokrywał dochód osoby fizycznej. Obecnie składka w wysokości 9% dotknie wszystkich.

Nadal najwygodniejszą formą na złożenie zeznania będzie program PIT lub skorzystanie z usługi twój e-PIT dostarczanej przez urząd skarbowy z portalu podatkowym. Zanim rozliczysz podatek, sprawdź poprawność swoich danych.

Wsparcie OPP
Będzie można także przy okazji złożenia zeznania wesprzeć organizację pożytku publicznego – usuniętą wcześniej po poprawkach możliwość przywróciła nowelizacja. Zamiast dotychczasowego 1% ma to być 1,5%. Resort finansów chce w ten sposób wyrównać straty spowodowane podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Nadal osoba, która rozliczenia dokonuje, musi tylko pamiętać o wprowadzeniu jednej informacji – numeru KRS.

Zwrot podatku po zmianach Polskiego Ładu
Niejako ubocznym skutkiem reformy podatkowej będą wyższe zwroty podatku dochodowego, z jakimi będzie wiązało się rozliczenie roczne w 2023 roku. Dlaczego? Okazuje się, że wejście w życie nowych rozwiązań zmodyfikowało zaliczki pod kątem niższej stawki podatkowej oraz nowej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Ostateczne rozliczenie podatku następuje jednak w rocznym rozliczeniu.

W praktyce osoby zarabiające więcej niż 8,5 tysiąca złotych miesięcznie musiałyby przekazać do urzędu skarbowego dość dużą dopłatę. Polski Ład 2.0 sprawia, że nawet jeżeli ta dopłata się pojawi, będzie niższa niż zakładana pierwotnie. Z kolei pozostałe osoby otrzymają dużo wyższy zwrot. Informację na temat jego wysokości uzyskasz już, wypełniając epit.

Wspólne opodatkowanie małżonków
Sporo zmian zaszło w zakresie ulg podatkowych. Po nowelizacji w usłudze twój e-pit małżonkowie będą mogli rozliczyć się wspólnie już w roku, w którym ich związek został sformalizowany. Usunięto natomiast możliwość rozliczenia się jako samotny rodzic – w to miejsce wprowadzono ulgę w wysokości 1 500 zł. Przysługuje ona podatnikowi opodatkowanemu według skali podatkowej – nie ma natomiast znaczenia źródło dochodu: czy to z tytułu umowy o pracę, czy działalności gospodarczej, czy umowy zlecenie.

Tylko samodzielne rozliczenie daje możliwość odliczenia wspomnianych ulg.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułPolna Droga zyskuje nową nawierzchnię. Trwa przebudowa [FOTO/VIDEO]
Następny artykułWidowiskowy bal na pożegnanie 24. Festiwalu Teatru Otwartego [FOTO]