Strona główna 0_Slider Popłynęły wianki. Celebrowali Noc Świętojańską w świdnickim Parku Centralnym

Popłynęły wianki. Celebrowali Noc Świętojańską w świdnickim Parku Centralnym [DUŻO ZDJĘĆ]

0

Było jednym z najważniejszych i najradośniejszych słowiańskich świąt. Do dzisiaj dawne celebrowanie miłości, płodności i urodzaju w noc przesilenia letniego jest okazją do spotkań przy tańcu i obrzędach. Barwną tradycję Nocy Kupały w Świdnicy przywołują co roku Zespoły Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” oraz Ludowo-Estradowego Zespołu „Mokrzeszów”.

Noc świętojańska tradycję czerpie ze starosłowiańskiego święta Nocy Kupały, które związane było z letnim przesileniem Słońca. Jest to święto zabawy, ognia, księżyca, urodzaju, radości i miłości. Przede wszystkim jest to pretekst do dobrej zabawy w plenerze. Z tej okazji w piątek w świdnickim Parku Centralnym zorganizowany został Świętojański Ekopiknik, w którym uczestniczyło 70 wystawców.

Publiczność obejrzała występy artystyczne: Niepublicznego Przedszkola „Wesoła Piątka”, Klubu Migranta Kalejdoskop Talentów, zespołów Mała Świdnica i Mażoretki Prima, Zespołu Ludowo-Estradowego Mokrzeszów, Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” oraz zespołu SponTan.

Występy zespołów prowadzonych przez Annę Trzeciak (fot. udostępnione przez A. Trzeciak):

Zwieńczeniem piątkowej imprezy było puszczanie wianków, które zakończyło pokaz tradycyjnego obrzędu nocy świętojańskiej, zaprezentowane przez zespoły Świdnickiego Ośrodka Kultury, prowadzone przez choreografów Marię Skiślewicz i Wojciecha Skiślewicza. A kto jeszcze miał siłę, mógł się pobawić przy muzyce tanecznej.

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPomarańczowy alert dla powiatu świdnickiego. Upał nie osłabnie
Następny artykułCOVID-19. Raport resortu zdrowia