Strona główna Temat dnia Pomarańczowy alert dla powiatu świdnickiego. Upał nie osłabnie

Pomarańczowy alert dla powiatu świdnickiego. Upał nie osłabnie

0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej utrzymuje drugi stopień ostrzeżenia przed bardzo wysokimi temperaturami. Termometry do poniedziałku będą pokazywać w powiecie świdnickim nawet 33 stopnie Celsjusza.

Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C – informuje IMGW.

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. Upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował specjalny poradnik – vademecum informacji o tym, w jaki sposób chronić się przed przegrzaniem i odwodnieniem oraz jak postępować w czasie upału.

/opr. red./

Poprzedni artykułPogryzione dziecko, sen w pełnym słońcu i impreza przy szkole. Interwencje świdnickiej straży miejskiej
Następny artykułPopłynęły wianki. Celebrowali Noc Świętojańską w świdnickim Parku Centralnym [DUŻO ZDJĘĆ]