Strona główna 0_Slider Mapa śmiertelnych wypadków poruszy wyobraźnię kierowców? Policja ponownie apeluje o bezpieczną jazdę...

Mapa śmiertelnych wypadków poruszy wyobraźnię kierowców? Policja ponownie apeluje o bezpieczną jazdę w wakacje

0

W związku z rozpoczęciem okresu wakacyjnego policjanci postanowili ponownie zaapelować do kierowców o stosowanie się do zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kolejny rok z rzędu Komenda Główna Policji przez całe wakacje będzie publikować mapę wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym.

Wakacje to upragniony czas relaksu, zabawy, aktywności, poprzedzony zazwyczaj daleką podróżą. Na drogach należy spodziewać się większej liczby pojazdów, dlatego zapewnienie sprawnego i bezpiecznego dotarcia do celu będzie najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przypominamy, że policjanci będą zwracać uwagę czy uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają przepisów, tj. stosują się do ograniczeń prędkości, korzystają z pasów bezpieczeństwa, właściwie przewożą dzieci w pojazdach. Sprawdzany będzie także stan trzeźwości kierujących i stan techniczny pojazdów – mówił Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej, podczas której zaprezentowano również kolejną odsłonę policyjnej mapy śmiertelnych wypadków drogowych.

Podobnie jak w latach ubiegłych, każdego dnia, przez okres wakacji, na stronie policja.pl, w mediach społecznościowych oraz na stronach administrowanych przez jednostki Policji, prezentowana będzie mapa Polski z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym wraz z informacją o zdarzeniu (tj. lokalizacja zdarzenia, ogólna informacja dot. liczby ofiar, rodzaju uczestnika ruchu drogowego oraz rodzaju zdarzenia) z ostatniej doby oraz od początku wakacji – tłumaczył Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Jak dodał, mapa ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach, skłonić do refleksji użytkowników dróg, jak również zachęcić media do dyskusji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego. – Należy mieć na uwadze, że za każdym punktem zaznaczonym na tej mapie, kryje się ludzka tragedia. Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia mogą być przyczyną tragedii na drodze – przypominał policjant. Podczas ubiegłorocznych wakacji policja odnotowała w sumie 445 śmiertelnych wypadków. W ciągu pierwszych kilku dni tegorocznego wakacyjnego wypoczynku doszło już do 12 takich zdarzeń.

W okresie wakacyjnym policjanci ruchu drogowego będą również kontrolować kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek oraz sprawdzać stan techniczny autobusów. Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów, który zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Na terenie powiatu świdnickiego działa jeden punkt kontroli autokarów. – Do 31 sierpnia 2022 roku w Świdnicy na parkingu stacji paliw Orlen przy ul. Esperantystów 14 w godzinach 6.30-8.00 działać będzie stały punkt kontroli autokarów, gdzie funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego świdnickiej komendy dokonywać będą kontroli podstawionych autobusów bez konieczności wcześniejszych zgłoszeń – informuje Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

/KGP, opr. mn/

Poprzedni artykułWorek medali dla zawodników KSO Świdnica [FOTO]
Następny artykułPo burzy nad regionem. Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej bez łączności, pojedyncze interwencje strażaków