Strona główna 0_Slider „Rocznica pięknych serc”. Barwne i radosne obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja

„Rocznica pięknych serc”. Barwne i radosne obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja [FOTO/VIDEO]

0

Dzisiaj mija 231. rocznica uchwalenia drugiej na świecie, a pierwszej w Europie konstytucji. Świdnickie uroczystości związane ze Świętem Konstytucji Trzeciego Maja odbyły się na promenadzie na Osiedlu Młodych. Wydarzenie uświetnił występ członków Zespołu Tańca Narodowego i Estradowego Krąg oraz Ludowo Estradowego Zespołu „Mokrzeszów”.

Święto Narodowe Trzeciego Maja, ustanowione pierwotnie w 1919 roku i przywrócone w 1990 roku, to – obok Święta Niepodległości – jedno z najważniejszych świąt państwowych. W tym dniu w 1791 roku Sejm Wielki na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej – nowoczesną ustawę zasadniczą. Konstytucja majowa uznawana za ukoronowanie wszystkiego, co dobre i oświecone w polskiej historii i kulturze, przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy, a wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być Sejm. Choć obowiązywała przez rok, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.

W Świdnicy uroczystości rozpoczęły się przed południem na promenadzie przy ulicy Stefana Wyszyńskiego. Spotkali się tam przedstawiciele szkół, stowarzyszeń, organizacji kombatanckich, samorządowcy, służby mundurowe oraz harcerze. Wydarzenie uświetnił występ zespołów Krąg i Mokrzeszów, które zaprezentowały program artystyczny „Maj – rocznica pięknych serc!”. Po jego zakończeniu w kościele pw. NMP Królowej Polski odprawione zostało nabożeństwo w intencji Ojczyzny.

/mn/

Poprzedni artykuł24-godziny non stop dla pokoju. Wyjątkowe wydarzenie już w najbliższy weekend
Następny artykułWalczymy z Moto-Jelczem Oława [RELACJA LIVE]