Strona główna 0_Slider Miało być hospicjum, będą mieszkania. TBS zajmie się nieukończonym budynkiem przy Leśnej

Miało być hospicjum, będą mieszkania. TBS zajmie się nieukończonym budynkiem przy Leśnej

0

Świdnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zajmie się zagospodarowaniem działki przy ulicy Leśnej, na której znajduje się nieukończona budowa stacjonarnego hospicjum. W planach jest tam realizacja budynku mieszkalnego, w którym miałoby powstać około 20 mieszkań.

Przypomnijmy, w 2014 roku prace przy budowie ośrodka opieki dla osób w ostatniej fazie choroby nowotworowej, które potrzebują stałej pomocy pielęgniarskiej i lekarskiej, rozpoczęło Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum”. Niekorzystny splot wydarzeń zmusił Towarzystwo do odstąpienia od rozpoczętej budowy stacjonarnego hospicjum, której stopień zaawansowania określono na nieco ponad 27%. Na mocy ugody niedokończoną inwestycję przejęło miasto. Pod koniec kwietnia 2020 roku działka przy ulicy Leśnej, wraz z porzuconą budową hospicjum, została wystawiona na sprzedaż pod zabudowę mieszkaniowo-usługową, jednak pomimo kilkukrotnie podjętych prób nie udało się znaleźć kupca na ten teren.

Nieodpłatnym przejęciem terenu sąsiadującego z Regionalnym Szpitalem Specjalistycznym „Latawiec” w Świdnicy zainteresowane było świdnickie starostwo powiatowe. Z kolei Towarzystwo im. św. Brata Alberta, które w Świdnicy prowadzi schronisko dla bezdomnych mężczyzn przy ulicy Westerplatte oraz schronisko dla kobiet i osób niepełnosprawnych przy ulicy św. Brata Alberta, zwróciło się z propozycją odkupienia od miasta działki z niedokończoną budową za 1% wartości, planując utworzenie tam Centrum Pomocy Bliźniemu z trzecim schroniskiem dla bezdomnych.

Pod koniec ubiegłego roku prezydent Świdnicy poinformowała o rozmowach prowadzonych ze Świdnickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego, które miałoby przejąć teren z niedoszłym budynkiem hospicjum. – Działka była wielokrotnie przedmiotem sprzedaży w drodze przetargów ustnych nieograniczonych, jednak w związku z brakiem zainteresowania jej wykupem zasadnym będzie przekazanie aportem przedmiotowego terenu spółce, co pozwoli na realizację kolejnej inwestycji w ramach działalności statutowej Towarzystwa, czyli zaspokajania potrzeb mieszkaniowych na zasadach najmu – tłumaczyła wówczas Beata Moskal-Słaniewska.

Kolejne informacje w sprawie losów działki przy Leśnej prezydent przedstawiła 27 maja 2022 roku, podczas posiedzenia Rady Miejskiej. – Budynek został przekazany do Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Jest wstępny projekt na realizację tam budynku mieszkalnego. Uznaliśmy, że mieszkania są w tej chwili absolutnym priorytetem w Świdnicy. Zakończyła się już procedura przydziału mieszkań w budynku TBS przy ulicy Słobódzkiego i widzimy, że zainteresowanie tego typu mieszkaniami jest nadal duże, w związku z czym prezes [ŚTBS] Marek Zawisza przystępuje do realizacji inwestycji przy ulicy Księcia Bolka – tam jest już zakończony projekt i powstanie bardzo ładny budynek z zapleczem. Kolejnym zadaniem będzie właśnie budynek przy ulicy Leśnej. Tam też jest szansa na uzyskanie około 20 mieszkań w systemie TBS – mówiła Moskal-Słaniewska.

Będziemy poszukiwać dalszych lokalizacji, bo jest to forma bardzo dogodna dla rodzin lub osób samotnych osiągających troszeczkę ponad przeciętne wynagrodzenie, ale jeszcze nie tyle, żeby kupować mieszkanie – tym bardziej, że widzimy wszyscy, co dzieje się na rynku nieruchomości i dotyczy nie tylko cen nieruchomości ale też zdolności kredytowej tych, którzy o kredyt występują – tłumaczyła prezydent. – Gdy zakończy się inwestycja przy Słobódzkiego, gdzie już trwają ostatnie prace wykończeniowe i prace wokół budynku, ekipa TBS zajmie się realizacją budynku przy ulicy Księcia Bolka – wskazywała.

Przywoływała zarazem plany dotyczące zagospodarowania terenu przy ulicy Leśnej, który sąsiaduje z nieukończonym hospicjum. Niedawno wybrany został wykonawca miejskiej inwestycji, który za ponad 8,5 mln złotych zajmie się budową pierwszego z trzech wielorodzinnych budynków komunalnych. W ramach pierwszego etapu mieszkaniowej inwestycji miałoby powstać 25 lokali mieszkalnych. – W najbliższych miesiącach coś w tym rejonie zacznie się dziać. Chcemy obszar przy ulicy Leśnej wykorzystać na taką mikro dzielnicę mieszkaniową, bo jest to dogodne miejsce – zapowiedziała prezydent Świdnicy.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułWór medali w Inowrocławiu
Następny artykułMłodzi świdniczanie siódmi w Polsce!