Strona główna 0_Slider Startuje 50. Rajd Świdnicki-Krause. Będą utrudnienia

Startuje 50. Rajd Świdnicki-Krause. Będą utrudnienia [FOTO, VIDEO, MAPKI, SZCZEGÓŁY]

0

Już dziś zainaugurowane zostaną zmagania w ramach pierwszej rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W naszym mieście startuje jubileuszowa 50. edycja prestiżowej i sztandarowej imprezy – Rajdu Świdnickiego-Krause.

82 załogi zgłosiły się do 50. edycji Rajdu Świdnickiego-Krause. 64 duety powalczą w ramach rundy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a 18 załóg w rajdówkach sprzed lat, to uczestnicy historycznego czempionatu. Inauguracyjną rundę RSMP i Motul HRSMP zaplanowano na 23-24 kwietnia. Na starcie nie braknie m.in. ubiegłorocznego zwycięzcy świdnickiej imprezy, a ciekawą niespodzianką będzie start Szweda, Toma Kristenssona, triumfatora cyklu Junior WRC w sezonie 2020. Po dwóch latach przerwy Rajd Świdnicki-Krause powrócił do tradycyjnego wiosennego terminu i po raz siódmy w ciągu ostatnich 10 lat rozpoczyna walkę o tytuły rajdowych mistrzów Polski. W dwóch poprzednich sezonach obostrzenia związane z pandemią COVID-19 wymusiły przesunięcie Rajdu Świdnickiego-Krause na październik. Rajd Świdnicki-Krause, wcześniej znany jako Rajd Elmot organizowany jest od 1972 roku, a od 1978 roku nieprzerwanie stanowi rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. 14 zgłoszonych załóg przywiezie do Świdnicy samochody klasy R5/Rally2, czyli najszybsze i najbardziej zaawansowane konstrukcje, jakimi można się ścigać na krajowych oesach. Najpopularniejszą rajdówką w tym gronie jest Skoda Fabia Rally2 evo, którą dysponować będzie sześć duetów. Cztery załogi zapowiedziały start w Hyundaiach i20 R5.

Z pierwszym numerem startowym do rywalizacji ruszą triumfatorzy ubiegłorocznej edycji Rajdu Świdnickiego-Krause, czyli Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo). Za reprezentantami ORLEN Team ustawiono Sylwestra Płachytkę i Jacka Nowaczewskiego (Skoda Fabia Rally2 evo), którzy w 2020 i 2021 roku stawali na podium w Świdnicy. Trójkę na rajdówkę naklei Adrian Chwietczuk (Skoda Fabia Rally2 evo). Olsztynianin nie ujawnił jeszcze nazwiska pilota. Jedyni obcokrajowcy w stawce – Tom Kristensson i Andreas Johansson otrzymali czwarty numer startowy. Szwedzi skorzystają z Hyundaia i20 R5 z polskiego zespołu Kowax 2BRally Racing. Pierwszą piątkę listy zgłoszeń zamyka Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia Rally2 evo). Dwukrotny rajdowy mistrz Polski stanie przed szansą dołączenia do grona znakomitych rekordzistów tej imprezy, czyli Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza. Nieodżałowani mistrzowie triumfowali w tych zawodach pięciokrotnie. W drodze do tego celu Grzyba pilotować będzie Adrian Sadowski. Do startów samochodami klasy R5/Rally2, a konkretnie Hyundaiami i20 R5 wracają również Łukasz Byśkiniewicz oraz Marcin Słobodzian. Pierwszemu notatki podyktuje Daniel Siatkowski, a drugiemu Michał Poradzisz.

Łącznie samochodami z napędem na cztery koła dysponować będzie 27 załóg. Wśród nich są dwa duety zgłoszone w klasie 3, w której rywalizują zawodnicy w samochodach Rally3. Mowa o Kamilu Bolku z Łukaszem Jastrzębskim, którzy kontynuują starty Fordem Fiesta Rally3 oraz Marcinie Kowalu z Sebastianem Lenkowskim, którzy do tego samego samochodu przesiadają się z Mitsubishi Lancera. 37 zgłoszeń to załogi w samochodach z napędem na jedną oś. Nie ma wśród nich obrońców tytułu w kategorii 2WD, czyli Jakuba Brzezińskiego z Dariuszem Burkatem. Najwyżej rozstawieni w tzw. ośce są ubiegłoroczni II wicemistrzowie Polski – Błażej Gazda i Maciej Mikuliszyn (Peugeot 208 Rally4). Do identycznej rajdówki wsiądzie znany z równie szybkiej, co efektownej jazdy Adam Sroka, pilotowany przez Patryka Kielara. Do samochodu Rally4 przesiada się także triumfator ubiegłorocznego pucharu debiutanta, czyli Gracjan Predko, który na prawy fotel Renault Clio zaprosił doświadczonego Bogusława Browińskiego.

Wśród 18 duetów, które zgłosiły się do pierwszej rundy Motul HRSMP 2022 są urzędujący mistrzowie i regularni uczestnicy rund historycznego czempionatu, a do tego nowi zawodnicy i nowe rajdówki. Starcie na oesach w Górach Sowich to pierwsza z sześciu asfaltowych rund Motul HRSMP zaplanowanych na 2022 rok. Oprócz tego, kierowcy i piloci w rajdówkach sprzed lat o punkty będą mogli powalczyć również na szutrze, podczas ORLEN 78. Rajdu Polski. Listę zgłoszeń do I rundy Motul HRSMP 2022 otwierają obrońcy tytułu, czyli Marek Suder i Marcin Kowalik w Fordzie Sierra Cosworth 4×4 (kategoria FIA 4/J2 – samochody z lat 1986-90). Za nimi organizatorzy ustawili Roberta Lutego – trzykrotnego triumfatora historycznej klasyfikacji generalnej (2017, 2019, 2020). Kierowca Subaru Legacy 4WD (FIA 4/J2) pojedzie z Marcinem Celińskim, z którym sięgał po dwa z trzech tytułów.

Podobnie, jak w poprzednich sezonach, także i teraz kategoria FIA 4/J2 będzie najliczniej obsadzoną. Oprócz dwóch wymienionych duetów zobaczymy w niej jeszcze trzy załogi. Marcin Grzelewski i Krzysztof Niedbała przywiozą Forda Sierrę Cosworth 4×4, a Zbigniew Kotarba i Bartłomiej Męka skorzystają z BMW 318is. Trzecia Sierra Cosworth 4×4 w stawce to rajdówka Marcina Moczarskiego i Krzysztofa Pawlaka, którzy pojadą bez pomiaru czasu. Grono zawodników dysponujących samochodami z napędem 4×4 uzupełniają Grzegorz Olchawski i Łukasz Wroński cieszący kibiców swoim spektakularnie mocnym Audi Quattro (kategoria Historic Open 4WD). Ciekawostką są nowe rajdówki w stawce Motul HRSMP. Po startach Fiatem 128 Sport, Fiatem 125p Monte Carlo i FSO Polonezem 2000C Piotr Kiepura i Mateusz Galle przesiadają się do Opla Kadetta zaliczanego do kategorii FIA 3 (roczniki 1976-81). Z kolei Andrzej Wodziński i Marek Kaczmarek, którzy do tej pory byli wierni włoskim rajdówkom, zamieniają Lancię i Alfę Romeo na Datsuna 240Z (kategoria FIA 2 – roczniki 1970-75).

O rezultaty w ścisłej czołówce z pewnością powalczy Wojciech Goździewicz, tworzący załogę z doświadczoną Joanną Madej-Smolarek (BMW 318is, kategoria Historic Open 2WD). Wielkimi nieobecnymi 50. Rajdu Świdnickiego-Krause będą Piotr Zaleski i Piotr Szadkowski (Porsche 911 SC). Zwycięzca Historycznej Klasyfikacji Generalnej z 2018 nie planuje regularnych startów w sezonie 2022. Inauguracyjna runda Motul HRSMP 2022 rozpocznie się w sobotę, 23 kwietnia o 16:00, od pierwszego przejazdu oesu Świdnica – Fundusz Regionu Wałbrzyskiego (2,75 km). Tego dnia zawodnicy zmierzą się jeszcze na oesach Świdnica-Zagórze Śląskie-Puchar Dziećmorowic (17,1 km), Walim-Rościszów (8,85 km), oraz ponownie na miejskiej próbie w Świdnicy. Na niedzielę, 24 kwietnia zaplanowano trzy dwukrotnie pokonywane odcinki specjalne: Ludwikowice-Kamionki (14,1 km), Rościszów-Walim (8,45 km) i Zagórze-Świdnica (21,3 km).

Załogi szykują się już do startu:

Pełne listy zgłoszeń:

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski: https://rajdkrause.pl/pliki/listy/lzgl_50rsk_RSMP.pdf

Historyczne Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski: https://rajdkrause.pl/pliki/listy/lzgl_50rsk_HRSMP.pdf

Rajd Świdnicki-Krause ma stałe miejsce w kalendarzu mistrzostw Polski od 1978 roku. Trudno sobie wyobrazić sezon bez ścigania na trasach w Górach Sowich. Poprzednio – do 2010 roku, zawody odbywały się jako Rajd Elmot, który swoją nazwę wziął od Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Świdnicy. Rajd Świdnicki-Krause to ważna część historii polskich rajdów. Na oesach tej imprezy wspaniałe, pamiętne pojedynki toczyli wielcy kierowcy i piloci, których rywalizacja przez długie lata rozgrzewała kibiców do czerwoności. Rekordzistami zawodów są nieodżałowani mistrzowie – Marian Bublewicz i Janusz Kulig, którzy aż pięciokrotnie wpisali się na listę zwycięzców. Po cztery triumfy na swoje konto zapisali Andrzej Koper, Kajetan Kajetanowicz oraz Grzegorz Grzyb.

Pięćdziesiąta, jubileuszowa edycja Rajdu Świdnickiego-Krause zainauguruje tegoroczną rywalizację o tytuły mistrzów Polski. Zawody odbędą się w sprawdzonej, kompaktowej formule, urozmaiconej ciekawymi zmianami w trasie poszczególnych oesów. Zmagania w pierwszej rundzie RSMP 2022 poprzedzi odcinek testowy zaplanowany na sobotnie przedpołudnie (23 kwietnia, od 9.00 do 12.00) oraz ceremonia rozpoczęcia zawodów na Stadionie OSiR w Świdnicy (14:30). Pierwszy etap to cztery oesy i blisko 31,5 km ścigania. W sobotę kibice dwukrotnie będą mogli zobaczyć rajdówki w akcji na ulicach Świdnicy podczas próby Świdnica – Fundusz Regionu Wałbrzyskiego (OS 1 i OS 4 – 2,75 km). Pomiędzy przejazdami tego oesu zawodników czeka rywalizacja o Puchar Dziećmorowic na trasie z Świdnicy do Zagórza Śląskiego (OS 2 – 17,1 km) oraz z Walimia do Rościszowa (OS 3 – 8,85 km).

Harmonogram drugiego etapu 50. Rajdu Świdnickiego-Krause tworzą trzy odcinki specjalne, każdy pokonywany dwukrotnie. Najpierw rajdowe załogi ruszą z Ludwikowic do Kamionek (OS 5 i 8 – 14,1 km), by następnie rywalizować na trasie z Rościszowa do Walimia (OS 6 i 9 – 8,45 km). Obie niedzielne pętle zwieńczy najdłuższa w rajdzie próba wiodąca z Zagórza Śląskiego do Świdnicy (OS 7 i 10 – 21,3 km). Jej drugi przejazd, a zarazem finałowy oes zawodów zostanie rozegrany jako Power Stage, czyli oes, na którym najszybsze załogi zdobywają dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw. Jednymi z nowości są powrót kultowego fragmentu prowadzącego przez Modliszów i Złoty Las, a także ciekawa partia poprowadzona ulicą Strumykową w Dziećmorowicach.

Zbiór przejazdów poglądowych wszystkich odcinków 50. Rajdu Świdnickiego-Krause

OS 1/4 „Świdnica – Fundusz Regionu Wałbrzyskiego”

OS 2 „Świdnica – Zagórze Śląskie Puchar Dziećmorowic”

OS 3 „Walim – Rościszów”

OS 5/8 „Ludwikowice – Kamionki”

OS 6/9 „Rościszów – Walim”

OS 7/10 „Zagórze Śląskie – Świdnica”

Szczegółowe mapki wszystkich odcinków specjalnych:

Godziny zamknięcia dróg:

Podajemy godziny zamknięcia i otwarcia dróg w czasie trwania 50. Rajdu Świdnickiego-Krause. Drogi na których odbywać się będą odcinki specjalne zostaną zamknięte dla ruchu kołowego na półtorej godziny przed planowanym startem pierwszej załogi – czasy zamknięcia dróg zgodnie z poniższą tabelką. Wyjątek stanowi odcinek biegnący po Świdnicy, który zamykany będzie wcześniej.

Dzień Nr OS Godzina
zamknięcia drogi
Godzina
zakładanego otwarcia drogi
Sobota
23.04.2022
testowy

OS1/4

OS 2

OS 3

8:00

14:00

14:50

15:30

 12:00

21:30

17:50

18:30

Niedziela
24.04.2022
OS5

OS8

7:50

11:20

10:50

14:20

OS 6

OS 9

8:30

12:10

11:30

15:10

OS 7

OS 10

9:00

12:40

12:00

15:40

Uwaga! Organizator zastrzega, że zakładane godziny otwarcia dróg mogą ulec zmianie z przyczyn związanych z bezpieczeństwem startujących w rajdzie załóg.

Szczegółowy harmonogram rajdu:

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski

 Sobota, 23 kwietnia 2022

Ceremonia otwarcia Rajdu  – Świdnica, Stadion OSiR 14:30
OS 1  Świdnica 1 – Fundusz Regionu Wałbrzyskiego 16:00
OS 2 Świdnica – Zagórze Śl. – Puchar Dziećmorowic 16:20
OS 3 Walim – Rościszów 17:00
OS 4 Świdnica 2  – Fundusz Regionu Wałbrzyskiego 19:00
Park Serwisowy, OSiR Świdnica, ul. Ślaska 35 17:42  19:15

Niedziela, 24 kwietnia 2022

Start sekcji 3 i 4 – serwis/wyjazd 8:15
Park Serwisowy, OSiR Świdnica, ul. Ślaska 35 8:00 11:22
OS 5/8 Ludwikowice – Kamionki 1 / 2 9:18 12:55
OS 6/9 Rościszów – Walim 1 / 2 10:02 13:39
OS 7/10  Zagórze – Świdnica 1 / 2 (PS) 10:33 14:10
Meta Rajdu – Park Zamknięty, OSiR Świdnica 14:44

Historyczne Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski

 Sobota, 23 kwietnia 2022

Ceremonia otwarcia Rajdu  – Świdnica, Stadion OSiR 14:30
OS 1  Świdnica 1 – Fundusz Regionu Wałbrzyskiego 17:00
OS 2 Świdnica – Zagórze Śl. – Puchar Dziećmorowic 17:20
OS 3 Walim – Rościszów 18:00
OS 4 Świdnica 2  – Fundusz Regionu Wałbrzyskiego 20:00
Park Serwisowy, OSiR Świdnica, ul. Ślaska 35 18:42  20:15

Niedziela, 24 kwietnia 2022

Start sekcji 3 i 4 – serwis/wyjazd 9:15
Park Serwisowy, OSiR Świdnica, ul. Ślaska 35 9:00 12:22
OS 5/8 Ludwikowice – Kamionki 1 / 2 10:18 13:55
OS 6/9 Rościszów – Walim 1 / 2 11:02 14:39
OS 7/10  Zagórze – Świdnica 1 / 2 (PS) 11:33 15:10
Meta Rajdu – Park Zamknięty, OSiR Świdnica 15:44

/MDvR, FOTO: Robert Jaroni, archiwum/

Poprzedni artykułUkraińskie malarki dla ukraińskiej armii. Wystawa w świdnickiej wieży ratuszowej [FOTO]
Następny artykułParkowanie na skrzyżowaniu, drzemka w ogródku, niebezpieczna studzienka. Interwencje straży miejskiej