Strona główna 0_Slider Bus pełen darów i czek na prawie 12 tysięcy euro od partnerskiego...

Bus pełen darów i czek na prawie 12 tysięcy euro od partnerskiego Lampertheim [FOTO]

0

W pomoc dla Ukrainy zaangażowała się partnerska gmina gminy Świdnica –  Lampertheim z Niemiec. W miniony weekend z kilkunastogodzinną wizytą przyjechał burmistrz tego miasta, Gottried Stőrmer. Mieszkańcy i organizacje społeczne przygotowali dary dla poszkodowanych w konflikcie zbrojnym obywateli Ukrainy. Oprócz pomocy rzeczowej burmistrz Stőrmer przekazał czek opiewający na kwotę 11 750 euro, czyli ponad 54,5 tys. zł.

W 2006 r. gminę Świdnica i Lampertheim połączyła Krzyżowa i osoba Alfreda Delpa, który ur. się w Lampertheim i działał w czasie II wojny światowej w „Kręgu z Krzyżowej”. Bezpośrednio po wybuchu konfliktu zbrojnego na Ukrainie burmistrz Stőrmer od razu zadeklarował pomoc na rzecz obywateli Ukrainy, przebywających na terenie gminy Świdnica. Kilka tygodni później osobiście przyjechał z realnym wsparciem. W rozładunku przywiezionych rzeczy pomogli strażacy ochotnicy z OSP Gogołów. Otrzymana pomoc rzeczowa zasili gminny magazyn w Gogołowie, z którego mogą korzystać zarówno rodziny goszczące u siebie obywateli Ukrainy, jak i sami poszkodowani w konflikcie zbrojnym. Wśród darów są środki higieniczne i żywność. Darczyńcy skoncentrowali się przede wszystkim na pomocy finansowej, która pozwoli realizować konkretne potrzeby uchodźców.


Podczas kilkunastogodzinnej wizyty wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek przedstawiła burmistrzowi Lampertheim system opieki nad obywatelami Ukrainy w miejscach instytucjonalnych. W Krzyżowej, gdzie odbyło się uroczyste przekazanie czeku finansowego, była również okazja do wspólnych rozmów o kolejnych płaszczyznach współpracy dzieci i młodzieży w aspekcie powstającego  ogrodu warzywnego. Projekt pn. „Żywność – z tradycją w nowoczesność” dofinansowany ze środków Niemieckiej Fundacji Federalnej Środowisko (DBU) i realizowany we współpracy ze Slow Food Deutschland e.V. przedstawili: dyrektor zarządzający i członek zarządu Fundacją „Krzyżowa” Robert Żurek i Anita Kończewska, asystentka zarządu. W podziękowaniu za wizytę goszczący w Lubachowie obywatele Ukrainy podarowali burmistrzowi świeżo upieczone bułki i ciastka.

/Gmina Świdnica, opr. red./

Poprzedni artykułTransfer z Nowoczesnej do Nowej Lewicy. I jest nowy klub
Następny artykułW derbowym starciu lepsza „dwójka”