Strona główna 0_Slider Za trzy lata większość świdnickich autobusów będzie elektryczna? Świdnica o krok od...

Za trzy lata większość świdnickich autobusów będzie elektryczna? Świdnica o krok od wielomilionowej dotacji na zakup pojazdów

0

Dwa już jeżdżą po ulicach Świdnicy, w przyszłym roku na komunikacyjne trasy wyruszyć kolejnych sześć, a w 2025 roku ma dołączyć do nich dalszych 12 autobusów miejskich z napędem elektrycznym. Świdnicki wniosek o dofinansowanie zakupu nowych pojazdów formalną oraz merytoryczną, a także znalazł się na liście rankingowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jeden z dwóch autobusów elektrycznych obecnie jeżdżących w Świdnicy (fot. UM Świdnica/MPK Świdnica)

Przypomnijmy, w ramach pierwszej odsłony programu „Zielony transport publiczny” Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Świdnicy udało się pozyskać wsparcie finansowe na zakup sześciu nowych autobusów elektrycznych oraz budowę nowych stacji ładowania. Wartość tego projektu szacowano na 21 mln złotych. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu na początku grudnia ubiegłego roku świdnicki przewoźnik ogłosił przetarg na dostawę dwunastometrowych, niskopodłogowych autobusów elektrycznych, mieszczących co najmniej 75 pasażerów – z czego minimum 27 na miejscach siedzących, a także pozwalających na przejechanie minimum 150 km na jednym ładowaniu. W zamówieniu ustalono, że nowe pojazdy mają być wyposażone w systemy informacji pasażerskiej oraz monitoringu wizyjnego, jak również ogrzewanie i klimatyzację przedziału pasażerskiego, kasowniki z funkcją biletomatu, czy też porty ładowania USB.

22 stycznia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne poinformowało o rozstrzygnięciu przetargu, w którym wybrano opiewającą na 16 mln 494 tys. złotych ofertę szwedzkiego koncernu Volvo. W czwartek, 10 marca podpisano umowę na dostawę sześciu autobusów, które mają zostać dostarczone do Świdnicy najpóźniej do 31 maja 2023 roku.

Na tym jednak nie zakończy się wymiana taboru świdnickiego przewoźnika. Pod koniec ubiegłego roku w ramach drugiej edycji programu „Zielony transport publiczny” złożono wniosek o przyznanie dofinansowania na zakup kolejnych 12 „elektryków”. – Wniosek złożyliśmy niedawno. Przeszedł weryfikację formalną oraz merytoryczną, a także znalazł się na liście rankingowej. Zostaliśmy zaproszeni do negocjacji warunków umowy – mówi Tomasz Kurzawa, prezes MPK Świdnica. – Jest to dosyć duży projekt. Przewidujemy pozyskanie blisko 24 mln złotych w formie dotacji i prawie 7 mln złotych w formie pożyczki. Wniosek dotyczy dofinansowania zakupu 12 nowych autobusów elektrycznych oraz budowy infrastruktury towarzyszącej w postaci stacji ładowania na terenie naszej bazy przy ulicy Inżynierskiej. Zakładamy, że dostawa tych 12 autobusów nastąpiłaby w 2025 roku – wskazuje Kurzawa.

Obecnie mamy dwa elektryki, właśnie zakupionych zostało kolejnych sześć. Oznacza to, że w przyszłym roku już 1/3 naszego taboru na potrzeby komunikacji miejskiej będzie elektryczna. Z dużym wyprzedzeniem realizujemy zapisy ustawy o elektromobilności, zgodnie z którymi 1/3 taboru powinniśmy wymienić do 2028 roku. Po zrealizowaniu dostawy kolejnych 12 autobusów, w 2025 roku będziemy dysponować już 20 pojazdami elektrycznymi przy 28 autobusach wykorzystywanych na potrzeby komunikacji miejskiej, z czego 23 bezpośrednio jeździ na liniach a pięć stanowi rezerwę. Pozostaną nam właściwie tylko trzy 18-metrowe autobusy przegubowe. Będziemy zelektryfikowani w 85%. Można powiedzieć, że będziemy liderem lub jednym z liderów w Polsce w zakresie odsetka posiadanych pojazdów elektrycznych w taborze – podkreśla prezes świdnickiego MPK.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułSolidna księgowość w Katowicach – warto znać ten adres
Następny artykułNie ma mocnych na Marcina Kłosa. Drugi raz w finale