Strona główna 0_Slider Słynny balet „Jezioro Łabędzie” już w ten weekend

Słynny balet „Jezioro Łabędzie” już w ten weekend [ROZWIĄZANIE KONKURSU]

0

Najsłynniejszy i najpiękniejszy spektakl baletowy świata – „Jezioro Łabędzie” będziemy mogli zobaczyć już 20 marca we Wrocławiu. Arcydzieło sztuki baletowej wykonają znakomici artyści z Polskiego Baletu Królewskiego. Dla naszych czytelników mieliśmy dwa podwójne zaproszenia na to słynne baletowe widowisko. Kto je otrzymał?

Trudno znaleźć drugi tak mocno rozpoznawalny tytuł w całej literaturze baletowej, jak „Jezioro łabędzie” Piotra Czajkowskiego. Balet rosyjskiego kompozytora wsiąkł na tyle mocno w świadomość odbiorców, że stał się niemalże synonimem sztuki baletowej. Jak to często bywa prawdziwe arcydzieła zostają odkryte po czasie. To wyjątkowe dzieło nie od razu stało się przebojem. Premiera baletu na deskach moskiewskiego Teatru Bolszoj w roku 1877, uznana została za nieudaną. Dopiero kolejna premiera, która odbyła się blisko dwadzieścia lat później, w nieco zmodyfikowanej formie dramaturgicznej i muzycznej zyskała przychylność publiczności.

„Jezioro łabędzie” nazywane też baletem baletów to utwór o wysoce dramatycznym zabarwieniu, w którym szczęście może przynieść tylko śmierć. To także bardzo wymagające dzieło pod względem wykonawczym, o czym publiczność będzie mogła przekonać się sama, wybierając się na proponowany spektakl. Możliwość spędzenia wieczoru z artystami Polskiego Baletu Królewskiego, z pewnością dogodzi najbardziej wymagającym koneserom sztuki baletowej.

„Jezioro łabędzie” to historia wybitnie romantyczna, w której miłość i śmierć idą pod rękę, niczym para na ślubny kobierzec. Wkraczający w dorosłość Książę Zygfryd, podczas hucznego balu z okazji osiemnastych urodzin, będzie musiał wybrać przyszłą małżonkę – jedną spośród kilku przedstawionych mu panien. Myśl ta okazuje się być na tyle dręcząca, że młody książę popada w melancholię. Widząc to przygnębienie, przyjaciele postanawiają oderwać uwagę arystokraty i zapraszają go na specjalnie przygotowane polowanie. O północy nad jeziorem Zygfryd celuje z łuku do łabędzi, w tym momencie zmieniona w łabędzice Odetta, staje przed nim i opowiada tragiczną historię swojego życia. Okazuje się, że zły czarownik Rotbart rzucił na nią czary. Odetta może przybrać ludzką postać tylko o północy. Istnieje jeden sposób, aby obrócić wniwecz złe czary. Odetta zostanie uwolniona, jeśli prawdziwie pokocha ją mężczyzna, który nigdy wcześniej nie był zakochany i nie wyznawał nikomu uczuć. Zygfryd oczarowany pięknem Odetty zakochuje się w niej, ślubując jej miłość i obietnicę wyzwolenia od złych mocy. Podczas urodzinowego balu, żadna z przedstawionych panien nie oczarowała księcia. Zygfryd pogrążony w myślach i tęsknocie za Odettą, nie jest w stanie nikomu i niczemu więcej poświęcić uwagi. Kolejny raz daje znać o sobie czarownik. Rotbart przybywa na bal wraz z córką Odylią, która jest łudząco podobna do Odetty. Nieświadomy kolejnej intrygi Zygfryd wyznaje jej miłość. Kiedy orientuje się w popełnionym błędzie jest już za późno. Nieszczęśliwych kochanków może połączyć tylko śmierć. Odetta rzuca się z rozpaczy w przepaść ze skał, a wraz z nią Zygfryd.

Czy historia miłości Odetty i Zygfryda nie jest stanowi gotowego materiału na filmowy scenariusz? Tak też się stało. Na motywach baletu Czajkowskiego, amerykański reżyser Darren Aronofsky nakręcił film „Czarny łabędź”, który stał się kinowym przebojem. Jednak nim obejrzycie Państwo ten znakomity film, zapraszamy na spotkanie z muzyką Piotra Czajkowskiego i tańcem naszych wybitnie uzdolnionych tancerzy. Kupując bilety na spektakle Polskiego Baletu Królewskiego, widz staje się mecenasem kultury polskiej, wspierając w ten sposób przede wszystkim polskich artystów, czym przyczynia się do pielęgnowania wielkich i wspaniałych polskich tradycji tańca – zachęca organizator.

Polski Balet Królewski to jeden z najmłodszych i jednocześnie jeden z najlepszych zespołów baletowych w Europie. U podstaw tworzenia Polskiego Baletu Królewskiego legła idea, próby zebrania najlepszych polskich, zachodnio i południowoeuropejskich tancerzy w jeden zespół, który będzie odzwierciedleniem najlepszych tradycji tańca klasycznego, jak również poszukiwania oryginalnych i nowoczesnych środków artystycznej ekspresji.

Wśród artystów naszego zespołu znajdują się nazwiska wybitnych tancerek i tancerzy scen polskich i europejskich. Wspólnym mianownikiem wszystkich artystów tworzących Polski Balet Królewski jest ich wysoki poziom techniczny, co niejednokrotnie znalazło potwierdzenie w zdobytych laurach konkursowych. W gronie tego elitarnego zespołu znajdziecie państwo nazwiska tak utalentowanych mistrzyń i mistrzów tańca, Marika Kucza – laureatka Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury, czy Arkadiusz Gumny będący solistą Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Tak dobrany zespół jest gwarancją mistrzowskiego warsztatu, jak i głębokiej znajomości światowej klasyki tańca oraz współczesnych trendów. Niewątpliwie warty podkreślenia jest fakt, że tak wybitny zespół, nie zamyka się wyłącznie w teatralnej sali, a sam wychodzi na spotkanie z publicznością wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na kontakt ze sztuką najwyższej próby – przedstawia artystów organizator.

Słynny spektakl baletowy „Jezioro łabędzie” w wykonaniu Polskiego Baletu Królewskiego odbędzie się 20 marca we Wrocławiu. Widowisko rozpocznie się o godz. 17.00 w sali audytoryjnej WCK, przy ul. Wystawowej 1.

BILETY:
Księgarnia PWN: ul. Kuźnicza 56;
Książnica Polska: ul. Świdnicka 49;
Sklep Muzyczny Riff: ul. Piłsudskiego 28.

BILETY ONLINE:
https://bkb.pl/69569-621ca
www.tomczykart.pl

Kto wygrał zaproszenie na spektakl we Wrocławiu?
Dla naszych Czytelników mieliśmy dwa podwójne zaproszenia na spektakl baletowy „Jezioro Łabędzie” we Wrocławiu. By wziąć udział w konkursie należało w zgłoszeniu konkursowym napisać – Dlaczego chciałbyś/chciałabyś wybrać się na „Jezioro łabędzie”? (wyjaśnij w kilku zdaniach). Jury konkursowe nagrodziło najciekawsze odpowiedzi. Po jednym podwójnym zaproszeniu otrzymali – Marcin Rak oraz Aleksandra Buła. Gratulujemy i jednocześnie dziękujemy za wszystkie odpowiedzi!

Poniżej prezentujemy nagrodzone zgłoszenia:

Marcin RakChciałbym obejrzeć „Jezioro Łabędzie”, ponieważ jest to jeden z najbardziej znanych baletów. „Jezioro Łabędzie” opowiada o losach tragicznej miłości dziewczyny zaklętej w łabędzia – Odetty oraz Zygfryda. Czy miłość zwycięży? Czy odwieczna walka dobra ze złem wreszcie dobiegnie końca? Za pomocą baletu można przedstawić całą paletę emocji – radość, miłość, skruchę, żal, tęsknotę. Artyści wyrażają swoje uczucia i myśli za pomocą ruchów oraz mimiki. Tam, na scenie, każdy nawet najdrobniejszy gest, ma znaczenie. Ogromnym walorem baletu jest muzyka, która potrafi wprowadzić widzów w niezwykły nastrój. Dodaje piękna i subtelności całemu przedstawieniu. Balet nie potrzebuje słów! Balet potrzebuję widzów łaknących emocjonalnych uniesień. Ja jestem takim widzem i bardzo chciałbym mieć okazję uczestniczyć w tym niesamowitym wydarzeniu.

Aleksandra BułaPamiętam, jak byłam dzieckiem oglądałam wraz z dziadkiem „Barbie z jeziora łabędziego”. Pamiętam, jak babcia szyła mi sukienki baletnicy oraz kupiła baletki. Nigdy nie zapomnę, jak w tym małym pokoju wywijałam z dziadkiem różne figury z baletów. Najbardziej lubiłam jak brał mnie na ręce i „latałam” jak Barbie na ekranie. Teraz jestem za ciężka, aby dziadek mnie udźwignął, a babci już nie ma… Ale pozostała ta nostalgia i marzenie, aby zobaczyć ten prawdziwy spektakl na żywo. Życie jest intensywne, praca – dom, zaczęłam nowe własne życie. Ale zawsze kochałam sztukę, a balet to połączenie przepięknej muzyki i ogromnego talentu ludzi, który ogromnie doceniam. Życie jest zbyt krótkie, a fakt że studiuje weekendami sprawia, że tego czasu mam bardzo mało. A tak się złożyło 20 marca akurat nie mam studiów! Wybrałabym się z moim chłopakiem, który tak samo jak ja docenia ogromny talent ludzi. Byłaby też to chwila oderwania od tej niestety aktualnie smutnej rzeczywistości.

Szczegółowy regulamin konkursów organizowanych na portalu Świdnica24 znajdziesz TUTAJ.

/materiały organizatora – Tomczyk Art/
/oprac. red./

Poprzedni artykułNajnowsze dane resortu zdrowia o zakażeniach w kraju, województwie i powiecie świdnickim
Następny artykułMax Kuchnie przedstawia swoich Ambasadorów. Wśród nich Studio Chome ze Świdnicy