Strona główna 0_Slider Pisał o zbrodniarzach z NATO, nie wierzył w wojnę. Prawosławny ksiądz ze...

Pisał o zbrodniarzach z NATO, nie wierzył w wojnę. Prawosławny ksiądz ze Świdnicy przeprasza. Jest wezwanie do jego deportacji

0

Na 10 dni przed napaścią putinowskiej Rosji na Ukrainą ks. Piotr Nikolski, proboszcz prawosławnej parafii pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Świdnicy wyśmiewał zagrożenie ze strony jego ojczystego kraju i użył sformułowania „zbrodniarzy z NATO”. Dziś, po ponad miesiącu przeprasza, ale tylko jedną osobę, a przy okazji atakuje media. Przeprosiny nie zostały przyjęte, a były prezydent Świdnicy wnioskuje o deportowanie księdza do Rosji.

Kim jest Piotr Nikolski?

Prawosławny proboszcz urodził się 52 lata temu w Moskwie. „Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w Moskwie odbywał zasadniczą służbę wojskową w Armii Radzieckiej w okolicach Astrachania (XII 1988-XI 1990).” – czytamy w jego oficjalnej biografii. Właśnie wtedy miał podjąć decyzję o zostaniu kapłanem. Studia teologiczne podjął w Warszawie, w Wyższym Seminarium Duchownym, które ukończył w 1993 roku. ” W tymże roku rozpoczął studia na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie ukończone w r.1997 dyplomem magisterskim. W tym samym roku zawarł związek małżeński z Natalią Nikolską (ma córkę Łucję 2000 r urodzenia) i przyjął święcenia diakońskie (13.VII 1997) i kapłańskie (31.VIII 1997) z rąk Metropolity Warszawskiego  i całej Polski Bazylego. Pierwszą placówką duszpasterską była parafia przyklasztorna na Grabarce (IX 1997- IV. 1998).” W 2003 roku obronił pracę doktorską, a do Świdnicy wraz z rodziną przyjechał w 2006 roku. Nie podaje, od kiedy jest proboszczem. W 2008 roku po praz pierwszy zorganizował przy współpracy z miastem Warsztaty Pisania Ikon, uczestniczy systematycznie w Tygodniu Jedności Chrześcijan, a jego żona Natalia przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną i Świdnickim Ośrodkiem Kultury promuje kino rosyjskie. Uzyskała również stypendium kulturalne prezydenta miasta. Ksiądz Nikolski bierze udział w uroczystościach organizowanych przez świdnickie środowiska lewicowe (przy udziale prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej) w uroczystościach na świdnickim cmentarzu żołnierzy radzieckich z okazji rocznic zakończenia II wojny światowej. Jest też autorem powieści z gatunku fantastyki. W 2021 roku roku ukazała się pierwsza część sagi „Przypadki rycerza Predegara von Stettena” pod tytułem „Wasal”.

„Zbrodniarze z NATO”

Gdy armia rosyjska zaczęła gromadzić się wokół granic Ukrainy, 14 lutego 2022 roku dyrektor wydziału edukacji świdnickiego Urzędu Miejskiego Tadeusz Niedzielski na prywatnym profilu w mediach społecznościowych zamieścił grafikę:

W dyskusję wdał się proboszcz Nikolski:

Nie 16, ale 24 lutego putinowska Rosja bez żadnego uzasadnienia napadła na Ukrainę. Ataki rakietowe i ostrzały są kierowane na szpitale, domy starców, szkoły, teatry, przedszkola i sklepy. Żołnierze rosyjscy zabijają ludzi stojących w kolejkach po chleb, uprowadzają zwykłych mieszkańców i przedstawicieli władz samorządowych. 16 marca 2022 roku Trybunał Sprawiedliwości w Hadze poinformował, że inwazja Rosji na Ukrainę jest nielegalna i wezwał do natychmiastowego przerwania działań wojennych. Prezydent Rosji Władimir Putin nie tylko nie przerwał inwazji, ale doprowadził do jej brutalizacji. Rosyjska armia nie radzi sobie w działaniach wojennych, dlatego rozpoczęło się ludobójstwo, niszczenie miast i kultury. Już ponad 3 miliony Ukraińców uciekło ze swojego kraju. Około 2 milionów jest w Polsce.

Po 25 dniach bestialskiej napaści, 20 marca 2022 roku proboszcz świdnickiej parafii prawosławnej zamieścił na swoim profilu w mediach społecznościowych wpis tej treści, odnoszący się do jego komentarzy z 14 lutego (tych jednak na własnym profilu nie przytacza):

„Szanowny Panie Dyrektorze,
Jestem winien głębokie przeprosiny Panu oraz innym uczestnikom wiadomej dyskusji na Fb, za to że w nieuprzejmej formie kpiłem z Pana obaw, co do możliwości inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Jak i wiele innych osób, nie wierzyłem w realność tej interwencji zbrojnej, dałem się ponieść emocjom i wdałem się w niepotrzebną dyskusję, w której wypowiadałem się w sposób nielicujący ze stanem duchownym, na co Pan sprawiedliwie zwrócił mi uwagę. Niestety nie miałem racji i został zrealizowany inny, czarny scenariusz, który doprowadził do śmierci i cierpienia mnóstwa ludzi. Teraz na co dzień obcuję z ludźmi, którzy musieli zerwać się z miejsca i uciekać przed niebezpieczeństwami i chaosem wojny, niosąc im otuchę i pocieszenie.
Wielkim żalem napełnia mnie również fakt, iż moje nierozważne wypowiedzi zostały wykorzystane przez szukających tanich sensacji dziennikarzy w próbach skompromitowania zorganizowanej przez Parafię akcji pomocy uchodźcom z Ukrainy w postaci szybkiego kursu języka polskiego. Na szczęście te próby nie odniosły skutku. W kursie, prowadzonym w sali katechetycznej Parafii przez aktualnie czterech wolontariuszy uczestniczy ponad 40 osób i zgłaszają się kolejne.

Nie zdejmując z siebie odpowiedzialności za raz wypowiedziane słowa, wyrażam nadzieję, że nie przekreślą one 16 lat współpracy Parafii z Miastem, która zaowocowała czternastoma edycjami warsztatów ikono pisarskich, kochanymi przez świdniczan koncertami śpiewu cerkiewnego oraz innymi wydarzeniami w życiu kulturalnym miasta.Z wyrazami szacunku ks. Piotr Nikolski”

Czy przeprosiny zostały przyjęte? – Ten pan nie był i nie jest w stanie obrazić mnie osobiście, zatem nie ma mowy o przyjmowaniu przeprosin. Przeprosiny mógłbym przyjąć za np. niestosowne zachowanie, ale nie za nachalne manifestowanie nieakceptowalnych w demokratycznym kraju poglądów politycznych. Niech publicznie pokaja się przed przybywającymi z Ukrainy do Świdnicy matkami z dziećmi. Tymczasem on organizuje na swojej plebanii kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Tam ma świetną okazję do przemycania wyrazów uwielbienia dla swojego cara – zbrodniarza – odpowiada na pytanie Swidnica24.pl Tadeusz Niedzielski.

Na komentarze Nikolskiego zareagował były prezydent Świdnicy i były wojewoda wałbrzyski Bolesław Marciniszyn. – Po bulwersujących wpisach Piotra Nikolskiego na portalach społecznościowych uznałem, że prawosławny pop przekroczył wszelkie granice z uwagi na hasła, które naruszają wymagania naszej obronności, bezpieczeństwo państwa i porządek publiczny, naruszają interes Rzeczypospolitej Polskiej. Wystąpiłem drogą poufną do odpowiednich organów naszego państwa, czy nie należy w oparciu o art. 302 ustawy o cudzoziemcach zawierający obszerną listę przypadków, kiedy cudzoziemiec musi opuścić terytorium Polski, deportować takiej osoby z naszego kraju. Dodatkowo zwróciłem się do Kościołów z naszego miasta, aby wyeliminować taką osobę z wszelkich uroczystości kościelnych i ekumenicznych. Zwracam się też do osób, które są znajomymi na FB P. Nikolskiego, aby wyeliminowały go z grona znajomych.

Bestialstwa Putina nie potępia. Atakuje polskie media

6 marca patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl poparł Putina i jego zbrodnicze działania. Poproszony przez Swidnica24.pl o komentarz w sprawie rosyjskiej agresji oraz stanowiska rosyjskiej cerkwi ks. Nikolski 13 marca odpowiedział: „Zapewne Pani wie, że zorganizowaliśmy bezpłatny kurs języka polskiego dla uchodźców. To jest nasza odpowiedź. Innej nie będzie.”

Informacja o kursie została w portalu Swidnica24.pl w dobrej wierze zamieszczona oddzielnie, ale także w zbiorczej publikacji pt. „Jak Kościoły pomagają uchodźcom”. Wówczas zostały również przytoczone słowa ks. Nikolskiego z 14 lutego. We wczorajszym wpisie proboszcz w żadnym słowie nie potępił Putina.

Ksiądz Nikolski zaatakował media, za przekazywanie prawdziwych informacji o jego, przedstawiciela cerkwi w Świdnicy, postawie ws. konfliktu, zarzucając dziennikarzom „szukanie taniej sensacji” i próbę skompromitowania organizowanych przez księdza kursów języka polskiego. To fałszywa, czerpiąca wzorce w kremlowskiej narracji, ocena, nie mająca żadnego oparcia w faktach. Ksiądz Nikolski taką formą przeprosin skompromitował się jeszcze bardziej. O ile to w ogóle możliwe.

Agnieszka Szymkiewicz

Poprzedni artykułZaciekle gonili gorzowskiego lidera…
Następny artykułWypadek na krajowej 35-tce. W karambolu uczestniczyło 6 aut.