Strona główna 0_Slider Wyższe mandaty podziałały na kierowców? Świdnicka policja odnotowała spory spadek liczby wypadków...

Wyższe mandaty podziałały na kierowców? Świdnicka policja odnotowała spory spadek liczby wypadków i kolizji

0

Zaostrzenie kar za poważne wykroczenia w ruchu drogowym oraz działania podejmowane przez funkcjonariuszy miały zdaniem świdnickiej policji wpłynąć na zmniejszenie liczby zdarzeń na drogach powiatu. – Porównując styczeń 2022 roku ze styczniem 2021 roku, widoczny jest znaczny spadek ilości zdarzeń drogowych – twierdzi Magdalena Ząbek z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

Wypadek na ulicy Esperantystów – 20 stycznia 2022 (fot. OSP Świdnica)

Od 1 stycznia obowiązuje nowy taryfikator mandatów, który podniósł wysokość kar za najbardziej niebezpiecznie i nieodpowiedzialne wykroczenia na drodze. – To przede wszystkim przekroczenia dopuszczalnej prędkości, naruszenia przepisów chroniących pieszych, wykroczenia związane z wykonywaniem manewru wyprzedzania czy nieprawidłowe zachowania na przejazdach kolejowych. Wyższe kary czekają również osoby, które zdecydują się kierować pojazdem pod wpływem alkoholu bądź podobnie działającego środka – wskazywali dolnośląscy policjanci.

Nowe przepisy podwyższyły maksymalną wysokość grzywny z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększyły wysokości grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym. Od początku roku grzywna nie niższa niż 1500 złotych czeka kierujących, którzy doprowadzą do zdarzenia drogowego skutkującego uszczerbkiem na zdrowiu innej osoby, natomiast za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym będąc w stanie po użyciu alkoholu sprawcy grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywna w wysokości nie niższej niż 2500 złotych. Mandat w takiej wysokości zapłacą również kierujący przyłapani na jeździe po użyciu alkoholu. Z kolei za przekroczenie dozwolonej prędkości o 30 km/h grozi mandat w wysokości co najmniej 800 złotych, za zignorowanie zakazu wyprzedzania – co najmniej 1000 zł, za jazdę bez uprawnień – nie mniej niż 1500 zł, objeżdżania opuszczonych zapór na przejeździe kolejowym oraz wjeżdżanie na przejazd pomimo braku możliwości zjazdu z niego – minimum 2000 zł, natomiast niewskazanie sprawcy przekroczenia prędkości przy mandacie z fotoradaru – do 8000 zł.

Zdaniem świdnickich policjantów, zaostrzenie kar przyniosło efekty. – W styczniu 2021 roku mundurowi odnotowali na terenie powiatu świdnickiego 138 kolizji drogowych – czyli tych zdarzeń, w których nie było osób rannych. W styczniu 2022 roku było ich znacznie mniej bo 111, czyli o 27 kolizji mniej. W styczniu poprzedniego roku doszło na terenie naszego powiatu do 9 wypadków drogowych, w których zostało rannych 9 osób, a w styczniu 2022 roku odnotowano ich 8, w których rannych został 8 osób – wylicza Magdalena Ząbek, rzecznik KPP Świdnica. W sumie liczba zdarzeń drogowych na terenie powiatu świdnickiego zmniejszyła się o 19%.

Świdniccy policjanci zapowiadają kontynuację działań w zakresie podwyższenia poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez ukierunkowanie ich na niechronionych uczestników (pieszych i rowerzystów) oraz m.in. zwalczanie agresywnych zachowań na drogach u kierujących samochodami i motocyklami, a także eliminowanie z dróg nietrzeźwych kierujących oraz innych przestępców drogowych – dodaje Ząbek.

Obowiązujący taryfikator mandatów:

/KPP Świdnica, mn/

Poprzedni artykułCurlingowa zima w mieście Świdnica!
Następny artykuł60-latek zatrzymany po pościgu. Jechał pod wpływem narkotyków