Strona główna Sport Inne Curlingowa zima w mieście Świdnica!

Curlingowa zima w mieście Świdnica!

0

Na początku marca Świdnica stanie się centrum polskiego curlingu, a na tym nie koniec. Na lodowisku w Świdnicy zostanie rozegrana Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w curlingu oraz Pierwszy Świdnicki Turniej Curlingowy. Dodatkowo w trakcie ferii młodzież może korzystać z bezpłatnych treningów prowadzonych przez Dolnośląski Klub Curlingowy Dzik Świdnica.

W środę, 2 lutego w Pekinie rozpoczęła się rywalizacja w curlingu w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Ta zimowa, zespołowa dyscyplina olimpijska w Polsce uprawiana jest od około 20 lat. Wciąż jest jednak mało rozpoznawalna, mimo że godzinny instruktaż zazwyczaj wystarczy by rozegrać swój pierwszy mecz, a sama gra dostarcza ogromu pozytywnych emocji.

Dolnośląski Klub Curlingowy Dzik Świdnica zaprasza dzieci i młodzież na darmowe treningi na lodowisko w ramach „Ferii z curlingiem”. W każdy wtorek i czwartek w czasie ferii o godzinie 20:00  można poznać zasady tej gry olimpijskiej, którą już można oglądać przy okazji Zimowych Igrzysk.

– Mieliśmy sygnały, że pora naszych treningów w roku szkolnym jest zbyt późna dla dzieci i młodzieży, zatem licząc, że w czasie ferii jest to mniej istotne, chcemy przyjąć wszystkich zainteresowanych, aby spróbowali na żywo gry kamieniami, które często kojarzone są z czajnikami. Pomimo, że w Polsce warunki do uprawiania curlingu są skromne, to w Świdnicy umacnia się dość silny ośrodek skupiony wokół tej dyscypliny.  – opowiada Bartosz Łobaza. 34-latek z Wałbrzycha pracuje w Świdnicy, a gra w klubie z Warszawy. Jest też reprezentantem Polski, który ma w swoim dorobku srebrny i brązowy medal Mistrzostw Europy Dywizji B.

Chcemy jako klub dołożyć swoją cegiełkę dla sportowego rozwoju regionu, aby w i tak niełatwych pandemicznie czasach dać dzieciom i młodzieży miejsce, sprzęt oraz kadrę do sportowego rozwoju. Tym bardziej, że curling, to sport w czasie którego łatwo zachować dystans społeczny, co jak wiemy jest obecnie bardzo istotne – dodaje Małgorzata Rudownik, wiceprezes klubu.

Zajęcia będą prowadzone przez Bartosza i doświadczonych zawodników, również medalistów mistrzostw Polski. Każdy może przyjść i spróbować swoich sił. Wystarczy zabrać ze sobą buty sportowe na zmianę, ciepłe skarpety i spodnie, które nie będą krępowały ruchów.

W dniach 2-4 marca na lodowisku w Świdnicy rozpocznie się rywalizacja curlingowa w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Do Świdnicy przyjadą zespoły juniorów młodszych z całej Polski, by rywalizować o tytuł najlepszych w kraju. Jednocześnie zawody mają rangę mistrzostw Polski, a w rywalizacji zobaczymy również zawodników ze Świdnicy.

– Bardzo cieszy mnie fakt, że nasi najmłodsi zawodnicy będą mieli okazję rozgrywać zawody na lodowisku, na którym trenują na co dzień. Mam nadzieję, że wsparcie najbliższych i sąsiadów, którzy będą mogli śledzić rywalizację pomoże im w grze  – podsumowuje Bartosz Łobaza.

W czwartek po 15:00 zostaną rozegrane finały w konkurencji chłopców i dziewczynek, a w piątek o 15:30 swój finał będzie miała rywalizacja par mieszanych. Jednak to nie będzie koniec curlingowych emocji w Świdnicy, ponieważ tuż po Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży zostanie rozegrany Pierwszy Świdnicki Turniej Curlingowy (4-6.03), podczas którego przez 3 dni będą odbywać się mecze ponad 20 drużyn z całej Polski.

To wielkie wydarzenie dla naszego młodego klubu być gospodarzem takiego wydarzenia, gościć oraz rywalizować z curlerami z innych klubów. Do tej pory to my jeździliśmy na turnieje do innych miast i klubów, a tym razem chcemy przyjąć naszych curlingowych przyjaciół i wpisać Świdnicki Turniej Curlingowy na mapę cyklicznych turniejów – podsumowuje Łukasz Tomaszek, członek zarządu klubu.

Mecze będą rozgrywane przez cały dzień i wszystkie drużyny będziemy mogli zobaczyć minimum cztery razy na lodzie. Nie zabraknie oczywiście zespołów ze Świdnicy. W turnieju wystartują zarówno medaliści mistrzostw Polski, jak i drużyny, dla których będzie to pierwsze zawody. Zimowa Akademia Sportu, która w tym roku gościła w Świdnicy dwukrotnie również zapowiedziała swój udział. Pokazuje to, że curling to sport dla wszystkich.

Ukoronowanie tygodnia będzie finał rozegrany w niedzielę o 15:30, po którym każdy chętny będzie miał okazję samodzielnie spróbować swoich sił w ramach Olimpijskiego Treningu Otwartego. Ten wyjątkowy trening jest przeznaczony dla wszystkich tych, którzy zafascynowani curlingiem, oglądanym na igrzyskach lub na żywo, postanowią spróbować tej ciekawej dyscypliny.

/DKC Dzik Świdnica/

Poprzedni artykułGiełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości w najbliższą niedzielę
Następny artykułWyższe mandaty podziałały na kierowców? Świdnicka policja odnotowała spory spadek liczby wypadków i kolizji