Strona główna 0_Slider Wielka fala wsparcia dla Ukrainy. Gdzie można przekazywać dary? Jaka pomoc jest...

Wielka fala wsparcia dla Ukrainy. Gdzie można przekazywać dary? Jaka pomoc jest obecnie potrzebna?

0

Koce, śpiwory, karimaty, agregaty prądotwórcze, medyczne artykuły pierwszej pomocy, power banki, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, środki higieny osobiste, a także żywność z długim terminem ważności do spożycia – to obecnie najpotrzebniejsze rzeczy dla uchodźców z Ukrainy, jakie można przekazywać do specjalnych punktów zbiórki darów działających w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy oraz w dawnym budynku Szkoły Podstawowej nr 105. Zbiórkę prowadzą również pozostałe samorządy z terenu powiatu, a także harcerze, świdnickie szkoły oraz ukraińscy przedsiębiorcy oraz pracownicy mieszkający w Świdnicy.

Świdnica

Miejskie punkty zbiórki darów: Centrum Organizacji Pozarządowych oraz były budynek Szkoły Podstawowej nr 105

Dary dla uchodźców z Ukrainy można przynosić do Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33 w Świdnicy oraz do budynku po Szkole Podstawowej nr 105 przy ul. Folwarcznej 2. – Do pierwszego z punktów prosimy dostarczać rzeczy w niewielkiej ilości, natomiast do drugiego – te o większych gabarytach i ilości. Dary dla uchodźców można przynosić w godzinach od 8:00 do 19:00 – informuje Magdalena Dzwonkowska ze świdnickiego magistratu.

Prosimy nie przynosić już ubrań – zgromadzono ich już wystarczająco dużo. Przyjmowana jest jedynie nowa bielizna dla kobiet i dzieci. To co jest potrzebne, to przede wszystkim: koce, śpiwory, karimaty, agregaty prądotwórcze, medyczne artykuły pierwszej pomocy, power banki, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, środki higieny osobistej – mydło, szampon, pasta do zębów oraz podpaski. Mile widziana jest również żywność z długim terminem ważności do spożycia – wylicza Dzwonkowska.

Osoby, które chcą udzielić pomocy uchodźcom z Ukrainy proszone są o kontakt z Centrum Organizacji Pozarządowych w Świdnicy pod numerami telefonów: 74/856 29 97 i 74/856 29 96. Wolontariusze obsługujący infolinię będą również udzielać informacji o aktualnych potrzebach. Uruchomiony został również specjalny e-mail – [email protected]. Można tam zgłaszać chęć udzielenia pomocy obywatelom Ukrainy, ale także zwrócić się z prośbą o jej otrzymanie.

Woda dla uchodźców docierających do Świdnicy

W poniedziałek ponad tysiąc 1,5-litrowych butelek wody przekazała Wytwórnia Wód Mineralnych „Mineral” oraz Andrzej Cochara na rzecz uchodźców z Ukrainy docierających do Świdnicy.

Zbiórka prowadzona w siedzibie firmy Smart Work

Fundacja Inicjatyw Polsko-Ukraińskich PRZYSZŁOŚĆ związana z firmą Smart Work prowadzi od niedzieli zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy. Wszystkie zebrane dary zostaną przekazane potrzebującym, którzy przyjadą z Ukrainy. Dary są zbierane codziennie w godzinach 8.00-18.00 w siedzibie firmy Smart Work przy ul. Bystrzycka 7a w Świdnicy (parking przy namiocie przed budynkiem).
Najbardziej potrzebne dary: środki czystości (płyny uniwersalne, proszki do prania, płyny do prania odzieży dla dzieci, płyny do mycia naczyń), środki higieniczne (mydła w płynie, szampony, pasty i szczoteczki do zębów, podpaski, tampony, jednorazowe maszynki do golenia), suchy prowiant z długim terminem użycia i odporny na temperaturę (makarony, kasze, ryż, konserwy, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa / owoce w puszkach, cukier, sól, olej, mleko w proszku i kaszki błyskawiczne dla dzieci, musy owocowe, przeciery warzywne), śpiwory, karimaty, ręczniki, koce, poduszki, latarki, środki medyczne (leki przeciwbólowe, leki na oparzenia, środki opatrunkowe, środki dezynfekujące, kompresy jałowe, opaski dziane, bandaże, koce termiczne, rękawiczki jednorazowe, ampułki z solą fizjologiczną), pieluchy jednorazowe dla dzieci – różne rozmiary, mokre chusteczki, chusteczki higieniczne, baterie, powerbanki, karma dla zwierząt (sucha / mokra), butelki do karmienia dla dzieci, smoczki dla dzieci, czajniki elektryczne, płyty elektryczne do gotowania, kuchenki gazowe turystyczne, kubeczki, talerze, sztućce jednorazowe, woda w butelkach, soki dla dzieci w małych opakowaniach, materace dmuchane i zwykłe jednoosobowe, łóżka turystyczne, skarpety oraz bielizna damska, męska, dziecięca.

Zbierane jest również wsparcie dla rannych: leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, strzykawki, igły, bandaże z gazy, gaza, a także inne niezbędne środki medyczne do pomocy w nagłych wypadkach w przypadku obrażeń. Zebrane dary zostaną przekazane do Kijowa.

Hufiec ZHP w Świdnicy

28 lutego rozpoczęto w siedzibie hufca zbiórkę rzeczy dla Ukrainy. – Zbieramy: koce, śpiwory, karimaty, koce termiczne, ogrzewacze do rąk, latarki z bateriami, power banki, bandaże, plastry, środki dezynfekcji, środki przeciwbólowe dla dzieci, środki przeciwgorączkowe dla dzieci, środki higieny osobistej, papier toaletowy, pampersy. Trzymajcie się tej listy. Na w/w rzeczy czekamy w poniedziałek, wtorek i środę w godzinach 8-20. Liczymy na Waszą pomoc w pełnieniu dyżurów w te dni w godzinach od 17 do 20. NIE ZBIERAMY ODZIEŻY. Punkt zbiórki NOWEJ lub w bardzo dobrym stanie odzieży znajduje się na ul. Folwarcznej w SP 105 – informują świdniccy harcerze.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 wspiera zbiórkę organizowaną przez miasto Świdnica. – Najpotrzebniejsze na ten moment rzeczy: środki medyczne, koce termiczne, środki opatrunkowe, preparaty do dezynfekcji ran, leki i żele przeciw bólowe (prosimy o osobne zapakowanie i opisanie co się znajduje w paczce, ponieważ ze względów bezpieczeństwa leki będą składowane w odrębnym, niedostępnym miejscu), maseczki ochronne, rękawice, latarki sprawne, power banki naładowane, baterie, świeczki, ogrzewacze do rąk, nowe koce, śpiwory oraz karimaty. Poza tym spożywka i środki do higieny osobistej. Jedzenie dla niemowląt i małych dzieci. Prosimy również o kartony do zapakowania wszystkich darów – wylicza kadra pedagogiczna SP1.

Wszystkie wymienione rzeczy można przynosić do wychowawców klas w dniach od poniedziałku do środy. – Ze względów mocy przerobowej i braku pomieszczeń do składowania nie przyjmujemy odzieży używanej. Odzież można przekazywać osobiście w Świdnicy na ul. Kolejowej firmie OLECH, lub w Pieszycach w Centrum Usług Społecznych przy ul. Kopernika 124 – przekazano.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Świdnicy

Od poniedziałku, 28 lutego w Szkole Podstawowej nr 2 prowadzona jest zbiórka potrzebnych rzeczy dla rodzin z Ukrainy. – Zbieramy TYLKO NOWE rzeczy. Najbardziej potrzebne są: maty termiczne, koce termiczne, koce, słoiczki z jedzeniem dla dzieci, bielizna – głównie dla dzieci (również termiczna), naładowane power banki, karimaty, śpiwory, środki higieny osobistej. Wszystkie rzeczy można przynosić do szkoły w godzinach 8.00-15.00. Zostaną one przekazane potrzebującym – informuje kadra SP2.

Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy

Społeczność szkolna SP4 również przyłącza się do pomocy tym, którzy już przybyli lub w najbliższym czasie przybędą do Świdnicy, uciekając przed wojną. – Chcielibyśmy zorganizować zbiórkę najpotrzebniejszych dla nich rzeczy. Przyda się każdy dar. Prosimy o: artykuły spożywcze z długim terminem przydatności (ryż, kasza, konserwy, cukier, a także słodycze dla dzieci), środki czystości (proszek, płyny), środki higieny (mydła, szampony, pasty do zębów, dezodoranty, kremy; dla dzieci pampersy i chusteczki, dla kobiet – podpaski i inne), dla dzieci zabawki i przybory szkolne, koce, poduszki, kołdry, pościel, ręczniki, ubrania (dzieci mniejsze i większe oraz kobiety), przydałyby się też karty sim do telefonów, oraz telefony (jeśli ktoś ma niepotrzebny, używany), a także inne rzeczy potrzebne w codziennym życiu. Prosimy o rzeczy nowe lub zadbane i czyste. Dary można przynosić przez najbliższy tydzień do swoich wychowawców lub biblioteki szkolnej – przekazano w komunikacie.

Szkoła Podstawowa nr 6 w Świdnicy

28 lutego rusza zbiórka potrzebnych rzeczy dla rodzin ukraińskich w obu budynkach Szkoły Podstawowej nr 6 (na Jodłowej i Wodnej) w godzinach od 8.00 do 16.00. Co jest potrzebne: pasta do zębów, szczoteczki, żele oraz szampony, środki higieny osobistej, nowa bielizna (też termiczna), power banki, maty termiczne, koce ,karimaty, folie termiczne, nowe kołdry, poduszki oraz pościel, kawa, herbata. Nie przynosimy: zabawek, jedzenia z krótką datą ważności, używanych rzeczy, używanych butów, używanych kołder oraz pościeli.

Wszystkie zebrane rzeczy zostaną przekazane potrzebującym. W godzinach popołudniowych zorganizowana zostanie pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla dzieci ukraińskich i ich rodzin.

Szkoła Podstawowa nr 8 w Świdnicy

Społeczność naszej szkoły nie może pozostać obojętna wobec wydarzeń za naszą wschodnią granicą. Jak wspomniałam, wiele razy okazywaliście Państwo i Wy Drodzy Uczniowie wsparcie osobom potrzebującym, dlatego ogłaszamy zbiórkę potrzebnych rzeczy na Ukrainę. Sytuacja jest dynamiczna, dlatego w świetle ostatnich doniesień zbieramy: koce termiczne i maty, latarki i baterie, power banki, pasty do zębów i szczoteczki, żele i szampony, środki higieny osobistej, leki przeciwbólowe, pampersy i chusteczki nawilżane, kaszki, soczki i słoiczki dla dzieci, jedzenie z długą datą ważności, opatrunki, bandaże, plastry, gazy, chusteczki dezynfekujące. NIE ZBIERAMY UBRAŃ ANI ZABAWEK. Artykuły zbieramy do piątku 3 marca 2022 roku w budynku B na parterze – zaapelowała dyrektor SP8, Małgorzata Gryń Chlebicka.

Szkoła Podstawowa nr 315 im. Jana Pawła II w Świdnicy

Od 28 lutego do 2 marca w Szkole Podstawowej nr 315 w Świdnicy prowadzona będzie zbiórka rzeczy dla osób z Ukrainy. Potrzebne są: kaszki, mleko w proszku, słoiczki z zupkami itp. dla niemowląt, ubranka (nowe), środki czystości: pasty do zębów, mydło, szampon, ręczniki, koce, śpiwory, poduszki, pościel, żywność trwała (puszki, pudełka, płatki, herbata, kawa, konserwy). Rzeczy przynosić można do sali nr 8.  Za zbiórki, loterie i inne akcje związane z pomocą dla osób z Ukrainy odpowiedzialna jest klasa 8 B.

1 marca będzie w Szkole Podstawowej nr 315 Dniem Integracji z Ukrainą. Odbędzie się loteria, z której dochód przeznaczony zostanie na zakup rzeczy potrzebnych dla osób z Ukrainy. Tego dnia wykonywane będą kotyliony i flagi Ukrainy, a także trwać będzie zbiórka rzeczy dla osób z Ukrainy.

II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy

II Liceum Ogólnokształcące rozpoczęło zbiórkę darów dla rodzin z Ukrainy. Do sekretariatu lub w trakcie długiej przerwy do auli szkoły można przynosić: środki czystości, koce ratunkowe, nowa bielizna (też termiczna), power banki, maty termiczne, koce, karimaty, folie termiczne, kołdry, poduszki, pościel, nową odzież, chemię oraz pakiety słodyczy dla dzieci, żywność z długim terminem przydatności.

III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy

Samorząd Uczniowski III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, Szkolne Koło Wolontariatu oraz SKH im. Orląt Lwowskich organizują zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy oraz zbiórkę pieniężną dla zaprzyjaźnionej polskiej parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Przemyślanach.

Najbardziej potrzebne są: środki higieny osobistej (mydło, szampon, pasta do zębów, ręczniki, środki dla kobiet, pampersy), żywność (puszki, pudełka np. z ryżem, kaszą, kaszkami dla dzieci, płatki śniadaniowe, herbata, kawa, konserwy różnego rodzaju), środki opatrunkowe, środki dezynfekujące, karimaty, koce, śpiwory, poduszki, pościel, karma dla zwierząt, jednorazowe kubki, talerzyki, sztućce. Dary można przynosić od poniedziałku do czwartku do sali 5B oraz sali 22B! Kwesta zostanie przeprowadzona w piątek.

Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy

Społeczność naszej szkoły nie może pozostać obojętna wobec wydarzeń za naszą wschodnią granicą. W związku z tym ogłaszamy zbiórkę potrzebnych rzeczy na Ukrainę. Zbieramy: koce termiczne i maty, latarki i baterie, powerbanki, pasty do zębów i szczoteczki,
żele i szampony, środki higieny osobistej, leki przeciwbólowe, pampersy i chusteczki nawilżane, kaszki, soczki, słoiczki dla dzieci, jedzenie z długą datą ważności, opatrunki, bandaże, plastry, gazy, chusteczki dezynfekujące. Artykuły można zostawić w holu naszej szkoły. Szkoła czynna w godzinach 7.00-16.00 – informuje kadra ZSS w Świdnicy.

Świebodzice

Komunikat Urzędu Miejskiego w Świebodzicach:

W Ośrodku Pomocy Społecznej w Świebodzicach został uruchomiony dedykowany numer telefonu, pod który mogą się zgłaszać obywatele Ukrainy oraz wszystkie osoby o wielkich sercach, które chcą udzielić pomocy ofiarom wojny (tel. nr 666-95-81, od godz. 7:30 do godz. 15:30, od godz. 15:30, tel. nr 502-336-252).

Zorganizowaliśmy także miejsca docelowe, gdzie można przekazywać dary dla Ukrainy, doceniamy każdy odruch dobrego serca i chęć pomocy, którą chcą nieść Mieszkańcy. W tym celu utworzyliśmy punkty, w których będzie można przekazywać najpilniejsze rzeczy, m.in. środki czystości, rzeczy użytkowe.

Osoby chcące przekazać pomoc mogą udać się do:

 • Miejskiego Domu Kultury (poniedziałki-czwartki, godz. 8:00-20:00 i piątki, godz. 8:00-16:00),
 • Klubu Senior+ (poniedziałki-piątki, godz. 8:00-16:00),
 • OSiR Świebodzice (poniedziałki-piątki, godz. 9:00-16:00)
 • Szkoły Integracyjnej (poniedziałki-piątki, godz. 7:00-18:00).

Ustalona została tzw. checklista z najpilniejszymi potrzebami i darami, którą prezentujemy poniżej. Z pewnością będą też potrzebne inne dary, takie jak ubrania, meble, z tym będziemy czekać na poszczególne zgłoszenia, tak aby uniknąć zbędnego gromadzenia niepotrzebnych przedmiotów. W najbliższym czasie zostanie utworzona baza danych, z której będą mogli korzystać zarówno uchodźcy jak i osoby chcące udzielić im pomocy.

Jesteśmy w gotowości na przyjęcie obywateli Ukrainy, stworzenia im warunków do lokum zastępczego, istnieje możliwość uruchomienia miejsc noclegowych na terenie OSiR Świebodzice Spółka z o.o. Potrzeb z pewnością jest bardzo dużo, nie będziemy obojętni na każdy telefon i prośbę. Pomoc w postaci tłumaczy zaoferowali dyrektorzy placówek oświatowych, bezpłatnego wsparcia prawnego chcą udzielić kancelarie prawne, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Lokalne firmy, które zatrudniają osoby z Ukrainy także stają na wysokości zadania i wspierają swych pracowników. Dochodzą do nas również informacje o zaoferowaniu przez Mieszkańców naszego miasta mieszkań dla uchodźców. To bardzo poruszające i pokazuje jak wspaniałą społeczność tworzą Świebodziczanie.

Ponadto powstanie specjalna grupa na serwisie społecznościowym Facebook „Świebodzice dla Ukrainy”, na której będą publikowane wszystkie aktualne prośby i komunikaty dotyczące bieżącej sytuacji.  Osoby znające język polski i ukraiński, które chcą wesprzeć obywateli Ukrainy proszone są o kontakt z OPS, nr tel. 74 666 95 99.

Lista potrzebnych rzeczy: środki do dezynfekcji i bandaże opatrunkowe, rękawiczki nitrylowe jednorazowe, pampersy, środki higieniczne dla niemowląt, ręczniki nowe, środki czystości i chemiczne (w tym np. proszki i płyny do prania, papier toaletowy, płyny do mycia naczyń), środki higieny osobistej (w tym: mydła, żele pod prysznic, kosmetyki do włosów, maszynki jednorazowe do golenia, dezodoranty, podpaski i tampony, chusteczki nawilżające).

Strzegom

Do gminy Strzegom dotarły już pierwsze rodziny z Ukrainy, a wkrótce dołączą do nich kolejne. Strzegomski samorząd zachęca do udzielania pomocy indywidualnej. – Prosimy o ofiarowanie nowej odzieży i potrzebnych produktów. Napisz na paczce, co jest w środku i komu chcesz ją ofiarować (wiek, płeć, rozmiar). Na Twoją pomoc czekają:

 • WALENTINA (Matka) – 160 cm wzrostu, rozmiar odzieży M, rozmiar buta – 36;
 • JULA (Babcia) – 170 cm wzrostu, rozmiar odzieży L, XL,  rozmiar buta – 39;
 • Violetta (17 lat) – 170 cm wzrostu, rozmiar odzieży M, rozmiar buta 39;
 • ARSEN (17 lat) – 180 cm wzrostu, rozmiar odzieży  XL, rozmiar buta 43;
 • DIMA (6 lat) – 110-122 cm wzrostu, średnia budowa ciała, rozmiar buta  29;
 • OLEG (9 lat) – 150 cm wzrostu, średnia budowa ciała, rozmiar buta 36;
 • DENIS (9 lat) – 150 cm wzrostu, krępa budowa ciała, rozmiar buta 36-37;
 • EWELINA (6 lat) – 128-130 cm wzrostu, średnia budowa ciała, rozmiar buta 30-31 cm.

– wyliczono w komunikacie Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, w których zachęca się do przekazywania:

 • odzieży: kurtki, bluzy, spodnie – dresy, jeansy, spódnice, sukienki, swetry, koszule, podkoszulki, legginsy, skarpetki, bokserki, stroje kąpielowe, ręczniki,  czapki, rękawiczki, szaliki, rajstopy, buty, kapcie, bielizna,
 • kosmetyków: dezodoranty, pasty i szczoteczki do zębów, kremy i balsamy do ciała, płyn do kąpieli, żele do mycia ciała szampony, mydła w płynie, odżywki do włosów, gumki, spinki, wsuwki i szczotki do włosów, suszarki do włosów, maszynki i żele do golenia,
 • środków czystości: proszki do prania, żele i płyny do prania i płukania tkanin, chusteczki nawilżane, płyn do naczyń;
 • trwałych produktów spożywczych – makarony, kasze, ryż, dżemy, kawa, herbata, cukier, słodycze, suszone owoce, orzechy, soki owocowe bądź warzywne, cukierki, czekolady, ciastka, batoniki itp. (w fabrycznie zamkniętych opakowa­niach, z aktualna datą ważności);
 • przyborów szkolnych: farby plakatowe, pędzle, długopisy, ołówki, mazaki, kredki bambino, kleje szkolne, plastelina, modelina, bloki, kolorowe papiery, zeszyty.

Nowe produkty i przedmioty można przynosić do: CAS Karmel w Strzegomiu (ul. T. Kościuszki 2) – codziennie w godzinach od 8.00 do 18.00.

OSP Strzegom

W naszej remizie codziennie od godziny 18:00 do 20:00 prowadzona jest zbiórka na rzecz przyjazdu ludzi z Ukrainy , których dobija wojna. Jeśli ktoś ma chęć wesprzeć przyjezdnych, serdecznie zapraszamy do okazania serca i pomocy dla innych. Ludzie, którym zostaną przekazane rzeczy są to tacy, którzy pakowali się na szybko i zabierali same najbardziej potrzebne rzeczy – informują strażacy z OSP Strzegom.

Rzeczy niezbędne: odzież (kurtki, bluzy, spodnie, itd.), kosmetyki (dezodoranty, pasty, kremy, balsamy, szampony, mydła, itd.), środki czystości (proszki do prania, żele i płyny do prania i płukania, itd.),  produkty spożywcze (ryże, makarony, konserwy, herbaty, orzechy, cukier – wszystko z ważną datą ważności i zapakowane fabrycznie), inne produkty takie jak kołdry, koce, poduszki.

Stanowice

28 lutego od godziny 17.00 druhowie z OSP Stanowice będą  zbierać artykuły, które w środę wyjadą na Ukrainę. – W naszej remizie będzie prowadzona zbiórka na rzecz uchodźców z Ukrainy. Potrzebne są: 1) pościele, śpiwory, koce, 2) ręczniki, środki czystości, 3) żywność długoterminowa, 4) ubrania, mundury, hełmy, 5) środki medyczne, leki przeciwbólowe, środki opatrunkowe, 6) latarki, baterie, piły spalinowe, agregaty prądotwórcze, krótkofalówki, kanistry na paliwo. Jest to zbiórka dla miasta Szumsk. Osoby zainteresowane mogą się kontaktować z druhem prezesem: 601210643. W remizie pełnione są dyżury od poniedziałku do piątku od godziny 17.00 – informują strażacy.

Gmina Żarów

W związku z sytuacją na Ukrainie informujemy, że wszystkie osoby, które chcą przekazać dary na rzecz społeczności ukraińskiej prosimy przywozić do sali widowiskowo-sportowej przy ul. Armii Krajowej 60 w Żarowie. Dary dla Ukrainy prosimy zostawiać w dniach od 1 do 4 marca 2022r., w godz. 8.00-15.00. Jednocześnie prosimy już NIE KONTYNUOWAĆ ZBIÓREK i nie przynosić darów po 4 marca 2022 r. Zgodnie z wytycznymi Wojewody nie będziemy mogli tych darów wysyłać na granicę.

Informujemy również, że mieszkańcy, którzy chcą przyjąć do swoich domów obywateli Ukrainy proszeni są, aby zgłosić najpierw taką informacje do Urzędu Miejskiego w Żarowie pod nr tel. 74 30 67 367 (do pana Michała Domańskiego). Prosimy, aby wskazywać liczbę osób i okres, na który zdecydujemy się przyjąć daną rodzinę. Mieszkańcy, którzy już przyjęli do siebie rodziny z Ukrainy prosimy również, aby zgłosili taką informację do UM Żarów.

W sprawie darów dla rodzin, które przyjadą z Ukrainy do gminy Żarów prosimy kontaktować się z Ośrodkiem Pomocy Społecznej przy ul. Armii Krajowej 54 w Żarowie, nr tel. 74 30 67 018.

W najbliższych dniach uruchomiony zostanie numer konta bankowego, na który będzie można przekazywać wsparcie finansowe dla Ukrainy. Na bieżąco będziemy również Państwu przekazywać ważne informacje od wojewody w tej sprawie.

Burmistrz Miasta Żarów składa wielkie podziękowania wszystkim mieszkańcom, stowarzyszeniom, organizacjom pozarządowym, radnym Rady Miejskiej, szkołom i zakładom pracy oraz osobom indywidualnym za zaangażowanie w zbiórki darów dla naszych sąsiadów z Ukrainy – przekazano w komunikacie Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Gmina Marcinowice

Punkty pomocy humanitarnej w Gminie Marcinowice rozpoczęły przyjmowanie darów od poniedziałku, 28 lutego.

Co można przynieść?

 • medyczne środki pierwszej pomocy – gaziki, bandaże, strzykawki, podkładki ortopedyczne, woda utleniona, plastry i leki przeciwbólowe.
 • środki do higieny osobistej: mydła, chusteczki nawilżane, pampersy, środki ochrony osobistej dla kobiet, kosmetyki, szampony, pasty do zębów.
 • latarki, baterie, świece, power banki, butelki z filtrem wody,
 • artykuły spożywcze z długim terminem ważności, np. batony energetyczne, kawa, herbata, ryż, płatki śniadaniowe, konserwy, kasze w pudełkach i dla dzieci
 • NOWE śpiwory – lekkie, łatwe w transporcie, koce termiczne
 • karma dla zwierząt

Gdzie dostarczamy?

 • Urząd Gminy w Marcinowicach, ul. Tuwima 2 – poniedziałek, środa, czwartek-godz. 7.00-15.00, wtorek-godz. 7.00-17.00, piątek- godz. 7.00-13.00
 • Szkoła Podstawowa im. Lotników Polskich w Marcinowicach – od poniedziałku do piątku, godz. 8.00-17.00
 • Szkoła Podstawowa im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Strzelcach – od poniedziałku do piątku, godz. 8.00-17.00
 • Publiczne Przedszkole Marcinowice – od poniedziałku do piątku, godz. 6.30-16.30
 • Świetlice wiejskie w sołectwach Gminy Marcinowice – dostarczenie po uzgodnieniu z sołtysem

Całodobowy numer alarmowy 606-886-694.

Zebrzydów

W związku z organizowaną w gminie Marcinowice pomocą dla uchodźców z Ukrainy, 2 marca 2022 roku (środa) możliwe będzie przynoszenie potrzebnych rzeczy na świetlicę wiejską w Zebrzydowie w godzinach 14.00-19.00. Co można przynieść?

 • medyczne środki pierwszej pomocy – gaziki, bandaże, strzykawki, podkładki ortopedyczne, woda utleniona, plastry i leki przeciwbólowe,
 • środki do higieny osobistej: mydła, chusteczki nawilżane, pampersy, środki ochrony osobistej dla kobiet, kosmetyki, szampony, pasty do zębów,
 • latarki, baterie, świece, powerbanki, butelki z filtrem wody,
 • artykuły spożywcze z długim terminem ważności, np. batony energetyczne, kawa, herbata, ryż, płatki śniadaniowe, konserwy, kasze w pudełkach i dla dzieci,
 • NOWE śpiwory – lekkie, łatwe w transporcie, koce termiczne,
 • karma dla zwierząt.

Gmina Dobromierz

Gmina Dobromierz zwraca się do mieszkańców z apelem o włączenie się w akcję niesienia pomocy Ukrainie, wspierając w tych działaniach Parafię pw. św. Michała Archanioła w Dobromierzu i Caritas Diecezji Świdnickiej.

Potrzebne są artykuły z długim terminem ważności (makaron, ryż, żywność puszkowana, produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania oraz batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, woda), środki higieny osobistej (pasty do zębów, bielizna, pieluchy itd.), środki opatrunkowe (apteczki, bandaże, plastry, środki dezynfekcyjne, maseczki wielorazowe), jak również koce, śpiwory, świece, baterie, zapalniczki.

Zebrane artykuły prosimy przekazywać na plebanię w Dobromierzu. Apelujemy do mieszkańców, którzy mają możliwość i dysponują lokalami mieszkalnymi o zgłaszanie tego faktu w celu ewentualnego przyjęcia przybyłych uchodźców. Potrzebujących można też wesprzeć poprzez wpłaty pieniężne na ogólnodostępne i przekazywane przez media konta bankowe – przekazano w komunikacie Urzędu Gminy Dobromierz.

Z ramienia Gminy Dobromierz bliższych informacji udziela Szef Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Jerzy Ulbin (tel. 663 111 420) oraz Zastępca Szefa Zespołu Wojciech Kubusiak (tel. 693 449 281).

Gmina Jaworzyna Śląska

Zbiórka na rzecz uchodźców z Ukrainy prowadzona jest również w Jaworzynie Śląskiej. Pierwszy transport transport darów wyruszył już do potrzebujących. Obecnie rozpoczęto bezpośrednią pomoc dla uchodźców przybyłych do gminy Jaworzyna Śląska. Dziękujemy za zaangażowanie stowarzyszeniu Jaworzyńska Pozytywka i pracownikom Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej za koordynację akcji. Cały czas czekamy na Wasze dary, osób potrzebujących przybywa. Będziemy też na bieżąco informować o dalszych formach pomocy – mówi burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz.

Informacje o aktualnych działaniach przekazywane są za pośrednictwem strony Urzędu Miejskiego w Jaworzynie Śląskiej, a także poprzez media społecznościowe: Gmina Jaworzyna Śląska oraz Jaworzyńska Pozytywka.

Pastuchów

Pastuchów przyłącza się do pomocy dla potrzebujących osób uciekających z Ukrainy. Sołtys, Rada Sołecka, KGW Fit babki, Radny oraz OSP w Pastuchowie będą przeprowadzali zbiórkę w świetlicy środowiskowej przy ulicy Wyzwolenia 17. – Prosimy wszystkich, którzy chcą pomóc osobom poszkodowanym do przynoszenia darów w postaci: kołder, poduszki, śpiwory, koce, odzież (prosimy nie przynosić zniszczonych rzeczy) żywność z długim terminem ważności, artykuły higieniczne itp artykuły. Dary można przynosić w poniedziałek w godz. 17.30-19.00. Osoby które nie będą mogły same przynieść darów proszę o kontakt. Druhowie OSP będą mogli odebrać dary od takich osób. Kolejne terminy zbiórki będą podawane na bieżąco – informują mieszkańcy.
W razie potrzeby można się kontaktować telefonicznie z wolontariuszami: Agnieszka Seremet tel. 609 053 284, Marzena Stasik tel. 782 666 208, Marzena Maj tel. 691 734 719, Danuta Stelmach tel. 663 287 836, Arkadiusz Stelmach tel. 781 042 357.

Gmina Świdnica

Burkatów

/opr. mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułSpłonął warsztat w Bolesławicach. Mieszkańcy ruszają z pomocą
Następny artykułPrzełamanie na koniec sezonu, finisz w środku stawki