Strona główna 0_Slider Nie czyszczą kominów, palą byle czym. Niemal nie ma dnia bez interwencji...

Nie czyszczą kominów, palą byle czym. Niemal nie ma dnia bez interwencji strażaków

0

Niemal każdego dnia strażacy z powiatu świdnickiego są wzywani do pożaru sadzy w kominach. Bez szybkiej interwencji ogień może błyskawicznie rozprzestrzenić się na cały dom i nie tylko doprowadzić do ogromnych zniszczeń, ale zagrozić życiu ludzi. – Brak dbałości o stan kominów i złej jakości opał to główne przyczyny takich pożarów – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak z KP PSP w Świdnicy.

Minionej nocy strażacy interweniowali dwa razy, a od początku stycznia płonącą w kominach sadzę gasili już 24 razy. – Wiele osób bagatelizuje: „Co tam taki pożar! Sadza wypali się i po wszystkim”. Nic bardziej mylnego, zagrożenie jest bardzo poważne – wyjaśnia Łukasz Grzelak. – Płonąca sadza osiąga bardzo wysokie temperatury. Wystarczy nieszczelność, by ogień przedostał się na belki konstrukcyjne budynku. Czasem pożar pełza w suficie, podłodze czy ścianach, a mieszkańcy nie są tego świadomi. Ogień może rozprzestrzeniać się niezauważony, a zagrożeniem jest przy tej okazji tlenek węgla, który zabija bardzo podstępnie.

Jeśli do pożaru dojdzie w nocy, mieszkańcy mogą nawet nie zauważyć, jak wielkie grozi im niebezpieczeństwo. O krok od tragedii było 31 stycznia, gdy sadza zajęła się w kominie w budynku przy ul. Świdnickiej w Jaworzynie Śląskiej. Nieświadomych zagrożenia lokatorów ostrzegł wracający do domu po służbie policjant. Niestety, na ul. Świdnickiej strażacy znów musieli się pojawić wczoraj, 3 lutego, a przyczyną znów był pożar sadzy.

– Przyczyny takich pożarów są dwie. Jedna to zaniedbany, nieczyszczony komin, druga – palenie w piecach opałem niskiej jakości i odpadami. W tym drugim przypadku powstaje znacznie więcej substancji, które osadzają się na ścianach komina i mogą ulec zapaleniu – mówi Łukasz Grzelak.

Warto pamiętać, że zgodnie z prawem budowlanym każdy komin musi przechodzić inspekcję szczelności i drożności minimum 1 raz do roku. Dodatkowo kominy spalinowe muszą być czyszczone przynajmniej 4 razy w roku.

/asz/
Zdjęcia OSP Jaworzyna Śląska, OSP Świdnica i OSP Strzegom

 

Poprzedni artykułiPhone 8 a wydajność baterii
Następny artykułNie zamknęła drzwi na klucz i straciła 1000 złotych