Strona główna 0_Slider Kolejne autobusy elektryczne trafią do Świdnicy. Na ulicach miasta pojawią się w...

Kolejne autobusy elektryczne trafią do Świdnicy. Na ulicach miasta pojawią się w przyszłym roku

0

Szwedzki koncern Volvo zajmie się dostarczeniem do Świdnicy sześciu nowych autobusów elektrycznych. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne właśnie rozstrzygnęło przetarg na zakup pojazdów. Wybrana przez przewoźnika oferta opiewa na blisko 16,5 mln złotych.

Przypomnijmy, na początku grudnia ubiegłego roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Świdnicy ogłosiło przetarg na zakup i dostawę sześciu autobusów o napędzie elektrycznym, które będą mogły być wykorzystywane na wszystkich liniach obsługiwanych przez przewoźnika. Zakupione pojazdy mają być niskopodłogowe, mieścić co najmniej 75 pasażerów – z czego minimum 27 na miejscach siedzących, posiadać zasięg na jednym ładowaniu wynoszącym minimum 150 km. Mają być również wyposażone w systemy informacji pasażerskiej oraz monitoringu wizyjnego, a także ogrzewanie i klimatyzację przedziału pasażerskiego, kasowniki z funkcją biletomatu, czy też porty ładowania USB .

Oczekujemy ofert na fabrycznie nowe autobusy niskopodłogowe, dwunastometrowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Pojazdy zaopatrzone w baterie o pojemności co najmniej 240 kWh, na które producent da gwarancję utrzymania 80% pojemności energetycznej przez co najmniej 84 miesiące a układ napędowy zapewni zużycie poniżej 1,6 kWh na jeden kilometr – wyliczał wcześniej Witold Tomkiewicz, rzecznik MPK Świdnica.

31 stycznia poinformowano, że dostawą „elektryków” do Świdnicy zainteresowane są trzy firmy. Najtańszą ofertę, opiewającą na 16 ml 494 tys. złotych złożyło szwedzkie Volvo Bus Corporation. EvoBus Polska, będąca spółką córką koncernu Daimler AG, zaoferowała dostarczenie sześciu pojazdów za kwotę blisko 18 mln 96 tys. złotych, natomiast podpoznański Solaris Bus&Coach złożył ofertę w wysokości ponad 19 mln 16 tys. złotych. Na realizację zamówienia MPK Świdnica planowało przeznaczyć 16 mln 974 tys. złotych.

22 stycznia świdnicki przewoźnik poinformował o rozstrzygnięciu przetargu, w którym ostatecznie wybrano ofertę szwedzkiego koncernu Volvo. Nowe autobusy mają zostać dostarczone najpóźniej do 31 maja 2023 roku.

Obecnie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Świdnicy dysponuje dwoma autobusami elektrycznymi, które dotarły do Świdnicy w kwietniu 2020 roku.

/mn/

Poprzedni artykuł66-latek padł ofiarą oszustwa. Chciał zainwestować w akcje koncernu naftowego
Następny artykuł„Trzeźwy poranek”? Nie dla wszystkich