Strona główna 0_Slider 66-latek padł ofiarą oszustwa. Chciał zainwestować w akcje koncernu naftowego

66-latek padł ofiarą oszustwa. Chciał zainwestować w akcje koncernu naftowego

0

Do świdnickich policjantów zgłosił się 66-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego, który padł ofiarą oszustwa i stracił blisko tysiąc złotych. Oszuści usiłowali również zaciągnąć na jego nazwisko kredyt w wysokości blisko 30 tys. złotych. Ich plan się jednak nie powiódł dzięki reakcji banku, w którym mężczyzna posiada konto.

W miniony poniedziałek do świdnickich policjantów zgłosił się 66-letni mieszkaniec naszego powiatu, który został oszukany. Jak wynikało z jego relacji, na jednym z popularnych portali społecznościowych znalazł ogłoszenie o możliwości inwestycji w akcje koncernu naftowego. Wypełnił formularz podając swoje dane oraz numer telefonu. Po jakimś czasie zadzwonił do niego mężczyzna z informacją, że będzie jego konsultantem, po czym wyjaśnił całą procedurę oraz opowiedział, jak wygląda obrót akcjami w ich firmie. Następnie nakazał zainstalowanie na telefonie mężczyzny specjalnej aplikacji do obsługi platformy inwestycyjnej, która okazała się programem umożliwiającym dostęp do telefonu 66-latka – opisuje Magdalena Ząbek ze świdnickiej policji.

Kolejnym krokiem było nakazanie 66-latkowi wpłaty na wskazane konto 900 złotych, jako początek inwestycji. – Do mężczyzny przez kolejne dni dzwonił ten sam rzekomy konsultant omawiając kolejne inwestycje. 66-latek nie podejrzewał, że padł ofiarą oszustwa, aż do momentu kiedy odebrał telefon z banku, w którym posiadał rachunek. Pracownik banku zadzwonił, by potwierdzić złożony wniosek kredytowy na blisko 30 tysięcy złotych. Wtedy też 66-latek zorientował się, że padł ofiarą oszustów, którzy na jego konto chcieli zaciągnąć kredyt. Mężczyzna zablokował kredyt i rachunek bankowy – relacjonuje Ząbek.

Świdniccy policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę podczas wykonywania operacji finansowych. – Pamiętajmy, by zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji to najczęściej metoda działania oszustów. Pamiętajmy, że oszuści cały czas modyfikują swoje metody, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Nigdy, pod żadnym pozorem, nie instalujmy proponowanych nam przez nieznajomych programów na swoich urządzeniach. Oszuści coraz częściej wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”. Kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonych – przypomina rzecznik KPP Świdnica.

/KPP Świdnica, opr. mn/

Poprzedni artykułApelują o krew dla mieszkańca Strzegomia
Następny artykułKolejne autobusy elektryczne trafią do Świdnicy. Na ulicach miasta pojawią się w przyszłym roku