Strona główna 0_Slider Dzielą grunty odzyskane od Majątku Ziemskiego Nowy Jaworów między rolników. Nie bez...

Dzielą grunty odzyskane od Majątku Ziemskiego Nowy Jaworów między rolników. Nie bez zgrzytów

0

Około trzydziestu osób pikietowało 21 lutego przed siedzibą terenowego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu. Zdaniem części rolników proces wydzierżawiania ziemi, odzyskanej po wieloletnim procesie od Majątku Ziemskiego Stary Jaworów w powiecie świdnickim nie przebiega tak, jak obiecywano. KOWR odpowiada.

Zdjęcie użyczone przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych

Ziemia, która znajduje się na terenie kilku gmin powiatu świdnickiego, od lat budziła emocje. Spółka Majątek Ziemski Stary Jaworów walczyła siedem lat o zachowanie dzierżawy. W 2020 roku, jeszcze podczas procesu, pojawiły się spekulacje, że aż 1000 hektarów ziemi zostanie przekazane Kościołowi Rzymsko-Katolickiemu. Te doniesienia zostały zdementowane. Cały odzyskany obszar ma trafić do rolników i w niewielkiej części do samorządów.

– Zależy nam na tym, by wesprzeć małe, rodzinne gospodarstwa – zapewniał w listopadzie 2021r. podczas spotkania w świetlicy w Pszennie Tomasz Krzeszowiec, dyrektor wrocławskiego oddziału KOWR. Dzierżawy miały się rozpocząć pod koniec ubiegłego roku.

21 lutego 2022 r. o godz. 12.00 Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych zorganizował pikietę pod siedzibą KOWR Wrocław. Rolnicy przekazali Panu Tomaszowi Krzeszowcowi Dyrektorowi KOWR Wrocław, stanowisko Dolnośląskiej Rady Wojewódzkiej Solidarności R.I w której domagają się zawieszenia kryterium nr.6 przetargów ofertowych i niezwłocznego rozpoczęcia uruchomienia przetargów ofertowych. Przetargi na grunty z zasobu Skarbu Państwa są wstrzymane, a taki stan rzeczy związany jest ze sporem jaki wynikł na posiedzeniu Rady Społecznej w październiku ubiegłego roku, gdzie Rada Społeczna zmieniła swoją decyzją kryterium nr 6. przetargów ofertowych dając taką samą punktację zarówno dla rolników zameldowanych na pobyt stały z gminy na której leżą grunty przeznaczone do dzierżawy jak i gminy graniczącej. Decyzja Rady społecznej podzieliła rolników i doprowadziła do sporu. Kierownictwo KOWR Wrocław zasięgało opinni prawnych i konsultowała ten zapis z dyrekcją KOWR w Warszawie, a przetargi zostały wstrzymane na terenie całego województwa. W poniedziałek 21 lutego odbyło się kolejne posiedzenie rady społecznej , na której odrzucono decyzje poprzedniej rady i wrócono do poprzedniego zapisu pkt 6.( dającego preferencję rolnikom zameldowanym na pobyt stały w gminie na których są położone grunty przeznaczone do dzierżawy). Niestety posiedzenie znów tak jak w październiku odbyło się w niepełnym składzie Rady Społecznej i przy braku jednomyślności, a rolnicy nadal są niezadowoleni z decyzji rady.  Warto tutaj nadmienić, iż kryterium nr 6 nie jest obligatoryjne, w kraju tylko kilka ośrodków KOWR ma wprowadzony jego zapis w większości w postaci ubezpieczenia KRUS, zapis taki jak w woj.dolnośląskim nie istnieje w żadnym innym województwie. Dodatkowo to Dyrektor KOWR jako organizator przetargów może taki punkt całkowicie zawiesić- o co postulują rolnicy. Poniedziałkowe posiedzenie nie rozwiązało sporu, czas płynie na niekorzyść rolników a sytuacja negatywna trwa. Czy Dyrektor KOWR podejmie decyzję i odrzuci pkt 6. dając czas na przeprowadzenie szerokich wojewódzkich konsultacji w środowisku rolniczym i rozpocznie w końcu procedowanie przetargów ofertowych ? W kolejce do ogłaszania przetargów ofertowych czeka między innymi 2.500ha gruntów bezumownego dzierżawcy spółki Stary Jaworów odzyskane przez KOWR po 7 latach batalii sądowych, grunty wróciły do zasobu dzięki nieustannym wysiłkom Solidarności Rolników Indywidualnych którzy od początku walczyli o ziemię dla gospodarstw rodzinnych – poinformował związek.

– Oddział Terenowy KOWR we Wrocławiu sukcesywnie publikuje kolejne wykazy informujące o zamiarze wydzierżawienia gruntów przejętych po spółce Majątek Ziemski Stary Jaworów S.A. Dotychczas opublikowano wykazy dotyczące nieruchomości o łącznej powierzchni 1569 ha.  W najbliższych dniach zostaną opublikowane kolejne wykazy na nieruchomości o powierzchni ok. 210 ha. Ponadto wyjaśniam, że trwają prace geodezyjne nad umownymi podziałami kolejnych nieruchomości, pozostało jeszcze ok. 500 ha gruntów, które zostaną przeznaczone do dzierżawy w kolejnych tygodniach – wyjaśnia Karolina Gaweł, Rzecznik Prasowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

– Ze względu na konieczność organizacji przetargów ustnych ograniczonych dla rolników indywidualnych na nieruchomości położone na terenach miast oraz o przeznaczeniu innym niż rolne zgodnie z miejscowymi planami zagospodarowania, w pierwszej kolejności właśnie takie nieruchomości zostają przeznaczone do dzierżawy. Aktualnie opublikowano ogłoszenia przetargowe na dzierżawę gruntów o powierzchni ok. 143 ha, dla których przetargi ustne odbędą się w dniach 7 marca 2022, 9 marca 2022 oraz 10 marca 2022 roku. Kolejne przetargi ograniczone dla rolników indywidualnych w formie ustnych licytacji będę ogłaszane na początku marca. Efektem tego będzie możliwość rozpoczęcia użytkowania chociaż części przejętych gruntów przez nowych dzierżawców w bieżącym sezonie wegetacyjnym. Łącznie w drodze przetargów ustnych Oddział Terenowy we Wrocławiu planuje rozdysponować grunty o powierzchni ok. 550 ha – zapewnia rzeczniczka.

– W najbliższych dniach pojawią się również pierwsze ogłoszenia o przetargach ofert pisemnych ograniczonych dla rolników indywidualnych. Zgodnie z przekazywanymi wcześniej przez Oddział informacjami, przetargi te będę ogłaszane sukcesywnie, jeden po drugim, tak aby minimalnie ograniczyć konieczność wpłat wadium na bardzo dużą liczbę nieruchomości przez osoby zainteresowane ich dzierżawą. Niejednokrotnie środowiska rolnicze były informowane o braku możliwości rozstrzygnięcia przetargów ofert pisemnych w takich terminach, aby wszystkie grunty przejęte po spółce MZSJ S.A. zostały przekazane rolnikom wiosną br. Procedura przetargowa w przypadku przetarg ofert pisemnych jest pracochłonna, przy spodziewanie bardzo wysokiej liczbie ofert do rozpatrzenia przez Komisje przetargowe oraz biorąc pod uwagę możliwość składania zastrzeżeń przez uczestników przetargów, najbardziej prawdopodobnym terminem przekazania gruntów rolników jest jesień bieżącego roku. Należy zauważyć również, że dotychczas pracownicy Oddziału przeprowadzali szkolenia dla rolników każdej z Gmin, na terenie których położone są przedmiotowe nieruchomości. Szkolenia te przeprowadzane były z zakresu kwalifikacji jakie należy spełnić by móc wziąć udział w przetargu, jakie dokumenty należy w tym celu złożyć oraz jak należy wypełnić oferty na dzierżawę gruntów. Wzięło w nich udział ponad 100 rolników z terenu powiatu świdnickiego – dodaje przedstawicielka KOWR-u.

KOWR odpowiada także na zarzuty dotyczące dodatkowego, szóstego kryterium, które ustalane jest przez stronę społeczną. – Zasady dzierżawy oprócz przepisów prawa powszechnie obowiązującego regulują zarządzenia Dyrektora Generalnego KOWR.  Stosownie do aktualnie obowiązującego Zarządzenia Dyrektora Generalnego KOWR Nr 104/2020 przetargi ofert pisemnych mogą być przeprowadzane przy uwzględnieniu maksymalnie sześciu kryteriów. Jak stanowi ww. Zarządzenie pięć wskazanych w nim kryteriów ma charakter obligatoryjny, obowiązują na terenie całego kraju a tym samym muszą być stosowane w każdym województwie. Poza kryteriami obowiązkowymi może zostać przyjęte jedno dowolne kryterium – uzgodnione z Radą Społeczną. Wymóg uzgodnienia oznacza, że niezbędny jest konsensus pomiędzy stanowiskiem Rady Społecznej i KOWR.  Przez wzgląd na charakter rad społecznych, które zostały powołane przy terenowych oddziałach KOWR, celem zagwarantowania lokalnym środowiskom rolniczym  realnego wpływu na sposób przeprowadzania przetargów, KOWR respektuje stanowisko Rady Społecznej wyrażone na posiedzeniu. Nadmieniam, że przedmiotem obrad ostatniej Rady była nie tylko kwestia brzmienia kryterium szóstego, które ma być stosowane w przetargach, ale także propozycja rezygnacji ze stosowania kryterium regionalnego.Rada, stosunkiem głosów 3 do 7, negatywnie odniosła się do propozycji całkowitego wyeliminowania szóstego kryterium – mówi rzeczniczka.

– Jednocześnie pragnę przypomnieć, iż grunty przejęte po spółce MZSJ S.A. będą wydzierżawiane z zastrzeżeniem, iż jedna osoba będzie mogła wygrać przetarg na tylko jedną nieruchomość z całej puli przejętych gruntów, tak aby zminimalizować koncentracje nieruchomości oraz dać możliwość wydzierżawienia nieruchomości wszystkim zainteresowanym rolnikom z Gmin Świdnica, Świebodzice, Strzegom, Żarów, Jaworzyna Śląska oraz z gmin graniczących – wylicza Karolina Gaweł.

/red./

Poprzedni artykuł„Trzeźwy poranek”? Nie dla wszystkich
Następny artykułŚwidniccy strzelcy nie zawiedli [FOTO]