Strona główna 0_Slider Do wiosny jeszcze miesiąc, a już płoną trawy i nieużytki

Do wiosny jeszcze miesiąc, a już płoną trawy i nieużytki

0

Ciepły luty sprawił, że znacznie wcześniej niż w poprzednich latach strażacy są wzywani do pożarów traw i nieużytków. – Od początku miesiąca odnotowaliśmy 21 takich wyjazdów – mówi mł. brygadier Łukasz Grzelak z Komendy Powiatowej PSP w Świdnicy.

Czasem to przypadek, ale znacznie częściej pożar jest wynikiem podpalenia. – Główny ciężar gaszenia tego typu pożarów spoczywa na jednostkach Ochotniczej Straży Pożarnej – dodaje Łukasz Grzelak.

Wypalanie traw jest zakazane. Za taki czyn kodeks karny przewiduje karę  grzywny do 5 tysięcy złotych. Jeżeli pożar traw lub nieużytków skończy się pożarem okolicznych zabudowań, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Rolnikom, wypalającym ugory, grozi utrata dopłat unijnych.

Wbrew obiegowej opinii wypalanie nie powoduje bujniejszego odrostu traw. Nie poprawia też jakości gleby. Co więcej, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed kataklizmu. Pożar jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu – zniszczona zostaje nie tylko warstwa życiodajnej próchnicy, giną również zwierzęta. Podpalanie traw bywa często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, w których życie tracą także ludzie – przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

/red./
Fot. OSP Strzegom i OSP Goczałków

Poprzedni artykułPięściarze powalczyli w Wałbrzychu [FOTO]
Następny artykułJuniorki z piątym miejscem w Zielonej Górze