Strona główna 0_Slider Zniknęło oświetlenie odrestaurowanych fontann w Rynku

Zniknęło oświetlenie odrestaurowanych fontann w Rynku

0

Dzięki znacznemu wsparciu z budżetu Unii Europejskiej w 2018 roku został przeprowadzony gruntowny remont ponad 300-letnich fontann na świdnickim Rynku. W ramach projektu dodano element, który miał po zmroku wydobywać piękno kamiennych mis i rzeźb. Część oświetlenia zdemontowano. Jaki jest powód?

Najstarsza z fontann, z wykonaną z piaskowca rzeźbą Atlasa, pochodzi z 1716 roku. Druga, ozdobiona imponującą figurą Neptuna, jest niewiele młodsza – powstała w roku 1732. Pozostałe dwie, nieco skromniejsze fontanny, nazywane „Dużym” i „Małym Talerzem” stanęły na płycie Rynku kilkanaście lat później.

Łączy je jedno: ostatnie poważne prace konserwacyjne przeprowadzono w latach 1987-1988 oraz w roku 1993. – Prace naprawcze są podejmowane cały czas. Na dłuższą metę takie działania nie zdają egzaminu. Fontanny są w złym stanie i mają popękane studnie – tłumaczyła w kwietniu 2018 Sylwia Osojca-Kozłowska, koordynatorka projektu „Szlakiem kamienia”, dzięki któremu fontanny zostały odrestaurowane.

Realizowany w latach 2017-2019 roku projekt to element transgranicznej współpracy w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Całość – wraz z remontem fontann, wydawnictwami i budową trasy turystycznej, kosztowała 1,3 mln złotych, z czego 85% pochodziło będzie z dofinansowania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Miasto z własnych środków wyasygnowało dodatkowo 480 tysięcy złotych na przebudowę urządzeń wodno-kanalizacyjnych.

Prace konserwatorskie związane z odnowieniem zabytkowych fontann rozpoczęły się na początku maja 2018 roku. Ich realizację powierzono firmom Renovatorium Konserwacja Obiektów Zabytkowych Maciej Mazur z Krakowa i PHU BANEX Antoni Banach z Warszawy. Remont zakończył się w listopadzie 2018 roku. W fontannach i przy misach zostało zainstalowane oświetlenie ledowe, które nocą miało uwypuklać piękno figur i kamiennych mis. Część lamp zniknęła, a dziury po nich zasypano piaskiem.

Na pytanie, zadane 30 grudnia 2021 roku, 14 stycznia rzeczniczka Urzędu Miejskiego Magdalena Dzwonkowska odpowiedziała: „Oświetlenie podlega gwarancji. Zostało zdemontowane i poddane analizie technicznej. W najbliższym czasie zostanie ponownie zamontowane.”.

/red./

Tak wyglądały fontanny w pełnym blasku:

Poprzedni artykułZapomniana uliczka oficjalne wróciła na mapę Świdnicy [FOTO]
Następny artykułAwanturował się w świdnickim szpitalu