Strona główna 0_Slider Zapomniana uliczka oficjalne wróciła na mapę Świdnicy

Zapomniana uliczka oficjalne wróciła na mapę Świdnicy [FOTO]

0

Od lat wąskie przejście z ul. Kościelnej w Świdnicy prowadzi do jednej z bram w murze okalającym Kościół Pokoju i na pozostałości po małym boisku, ale nikt nie pamiętał, że to miejsce miało nazwę. Upomniała się o nie Fundacja IDEA, która jest wydawcą Świdnickiego Portalu Historycznego. Radni zgodzili się na przywrócenie nazwy i już jest tabliczka „Zaułek Garncarzy”.

– Fundacja IDEA z siedzibą w Świdnicy wystąpiła z wnioskiem o nadanie nazwy „Zaułek Garncarzy” dla drogi łączącej ulicę Kościelną z bramą prowadzącą na cmentarz przy Kościele Pokoju. „Zaułek Garncarzy” funkcjonował w topografii miasta od ok. II połowy XVIII wieku do 1945 roku. Zaułek prowadził od obecnego budynku przy ulicy Kościelnej nr 13 do muru okalającego plac Pokoju, pomiędzy dzwonnicą a szkołą ewangelicką, gdzie znajduje się zachowana do dzisiaj brama garncarzy – wyjaśniała podczas sesji Rady Miejskiej w październiku 2021 roku Małgorzata Synowiec, dyrektor wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami.

Nazwa uliczki (niem. Töpfer Gasse) pochodzi od znajdujących się tam stoisk garncarzy, którzy sprzedawali gliniane donice z kwiatami i lampy wypełnione łojem, dla wiernych, którzy odwiedzali groby swoich bliskich. W okolicy mieszkali głównie garncarze, wśród nich najbardziej zasłużony Peter Pauliander – fundator barokowego ołtarza głównego w Kościele Pokoju.

Dzisiaj mało kto zapuszcza się w to miejsce. Mur wraz z bramą zostały odrestaurowane, niestety, miasto nie ma w planach zagospodarowania dawnego boiska szkoły rzemieślniczej (dziś siedziba SPDC Serce), które coraz bardziej zarasta chwastami.

/red./

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułPonad 1000 mieszkańców powiatu na kwarantannie. Raport resortu zdrowia
Następny artykułZniknęło oświetlenie odrestaurowanych fontann w Rynku