Strona główna 0_Slider Wielka mobilizacja dla małej Amelki! Udało się zebrać 9 milionów złotych na...

Wielka mobilizacja dla małej Amelki! Udało się zebrać 9 milionów złotych na terapię!

0

Wydawało się to niemożliwe, ale udało się! Dzięki ludziom dobrej woli udało się zebrać 9 milionów złotych w ramach zbiórek prowadzonych na rzecz dwuletniej Amelki ze Strzegomia, która cierpi na rdzeniowy zanik mięśni. Od listopada 2020 roku jej najbliżsi zbierali pieniądze na bardzo drogą i niedostępną w Polsce terapię genową, która może uratować życie dziewczynki. W poniedziałek ok. 16.30 Amelka z mamą i dziadkami świętowała wpłatę ostatnich złotówek!

Amelia Gmyrek choruje na rdzeniowy zanik mięśni, mutację genetyczną, która niszczy nie tylko mięśnie odpowiedzialne za chodzenie czy siedzenie, ale także te najważniejsze, dzięki którym dziecko oddycha. Rozwiązaniem jest terapia genowa, najdroższy lek świata kosztujący aż 9 milionów złotych.

W listopadzie 2020 roku rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na ratowanie zdrowia i życia małej Amelki. Wsparcie można było przekazywać za pośrednictwem serwisów siepomaga.pl oraz Pomagam.pl, natomiast w dedykowanej grupie społecznościowej na Facebooku prowadzone były licytacje. W pomoc dziewczynce włączyły się już setki osób z rodzinnego Strzegomia i całej Polski. Pomagali m.in. znani z programów motoryzacyjnych bracia Collins, ekipa ze Strzegomia dla Amelki wyremontowała Skodę i urządziła rajd ze zbiórkami datków. Do pomocy namawiali strażacy i policjanci ze Strzegomia, którzy zainaugurowali akcję charytatywną wzorowaną na popularnym #GaszynChallenge, lokalni sportowcy, którzy zorganizowali charytatywny turniej piłki nożnej, a w miniony weekend zorganizowane zostało morsowanie w szczytnym celu. W powiecie świdnickim i powiatach ościennych od wielu miesięcy organizowane były liczne kiermasze.

17 stycznia zbiórka prowadzona w serwisie siepomaga.pl osiągnęła ustalony cel. Blisko 330 tys. osób przekazało na rzecz 2-letniej Amelki ponad 7 mln 961 tys. złotych. Pozostałą kwotę potrzebną do przeprowadzenia terapii genowej zebrano za pośrednictwem innych fundacji charytatywnych prowadzących zbiórkę dla małej mieszkanki Strzegomia.

– To niewiarygodne, dziękuję wszystkim, którzy wtedy, gdy my wątpiliśmy, wierzyli, że się uda. Dziękuję za każdą najmniejszą wpłatę, za każdy gest życzliwości. To niesamowite, że tak małe miasto jak Strzegom umiało się tak zmobilizować i tak rozkręcić zbiórki – mówi Patrycja Gmyrek, mama Amelki. Dziewczynka lek przyjmie na początku lutego w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Lublinie. – Tak jesteśmy umówione i mam nadzieję, ze wszystkie badania poprzedzające będą pozytywne. Amelka na szczęście nie walczy o oddech, ale ten lek zakończy strach i pozwoli na normalny fizyczny rozwój. Córeczka wspaniale się rozwija intelektualnie, już liczy rozróżnia kolory, bardzo dużo mówi. Mam nadzieję, że tak jak jej rówieśnicy wkrótce stanie na własnych nóżkach i zacznie chodzić.

Planowane są jeszcze kolejne akcje dla Amelki, w tym największa, 5 lutego ze spektaklem teatralnym w Strzegomiu. – Część nadwyżki przeznaczymy na rehabilitację Amelki, ale większość przekażemy na pomoc dla innych osób ze Strzegomia, dla których prowadzone są zbiórki na leczenie – dodaje mama Amelki. Dochód z wszystkich licytacji dodanych dzisiaj do godz 23.55 przekazany będzie jeszcze dla Amelki – pieniądze te przeznaczone będą na rehabilitację i sprzęt rehabilitacyjny. Licytacje, które dodane będą od dnia jutrzejszego zasilać już będą zbiórkę Cyprianka Malinowskiego siepomaga.pl/cyprianek

Podziękowania zamieścił zespół Licytacje dla Amelki Gmyrek Myszka Amelka kontra SMA:

„Kochani po 14 miesięcznej pracy chcielibyśmy Wam wszystkim podziękować.
Dziękujemy Wam
– za zrozumienie
– za nowe doświadczenia
– za nasz wspólny czas
– za te 100% na zbiórce
Bez Was sukces nie byłby możliwy, bez Was nie byłoby tego wszystkiego. Cudownie było z Wami wszystkimi współpracować. My jako administracja jednak nie będziemy się żegnać i mamy nadzieję,że zostaniecie tutaj z nami dla innego dziecka,które tak jak Amelka potrzebuje Was aby żyć. Amelko i drodzy rodzice życzymy Wam samych sukcesów i oczekujemy nie tylko podania najdroższego leku na świecie ale i postępów Amelki,która zawsze będzie w naszym sercu.”

/mn, asz/

Poprzedni artykułSzare Wilczki powołane do dolnośląskiej kadry
Następny artykułCzyja zguba?