Strona główna 0_Slider W 2022 roku do Parku Młodzieżowego powinna wrócić urokliwa altana. Zobacz postęp...

W 2022 roku do Parku Młodzieżowego powinna wrócić urokliwa altana. Zobacz postęp prac [FOTO]

0

Jeśli umowa zostanie przez wykonawcę dotrzymana, 30 października 2022 roku zakończą się prace przy odbudowie altany w Parku Młodzieżowym, za którą tęskni wielu świdniczan.

default

Drewnianą altanę na kamienno-ziemnym podwyższeniu wybudowano w 1875 roku na gruzach Fleszy Ceglanej. Na cześć podpułkownika Riebla, radnego miejskiego i inicjatora zakładania terenów zielonych w miejscu zlikwidowanego zewnętrznego pasa świdnickich fortyfikacji, parkowy belweder nazwano Riebelshöhe. Przez ponad 100 lat był to jeden z ciekawszych obiektów architektonicznych miasta. Charakterystyczna konstrukcja przetrwała do XXI wieku. W roku 2005 ogrodzono ją wysokim płotem, a w 2007 rozebrano. Obiekt był w tak złym stanie technicznym, że w każdej chwili mógł runąć. Od tego czasu o tym, jak altana wraz z otaczającym ją założeniem parkowym wyglądała w czasach swojej świetności, można było się przekonać wyłącznie z archiwalnych zdjęć oraz ilustracji na dawnych kartkach pocztowych.

Od kilku lat trwały starania dotyczące odbudowy drewnianej wieżyczki, na co próbowano pozyskać środki ze świdnickiego budżetu obywatelskiego. Przez kilka lat mieszkańcy i społecznicy prowadzili też prace porządkowe na zagrodzonym wzniesieniu, na którym dawniej stała altana. Nadzieję na powrót charakterystycznego obiektu przyniosło rozpoczęcie prac rewitalizacyjnych w Parku Młodzieżowym. Na ten cel miastu udało się zdobyć wielomilionowe dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, jednak środki te nie mogły zostać przeznaczone na odtworzenie centralnego punktu parku. Zapowiedziano jednak, że odbudowa zostanie sfinansowana ze świdnickiego budżetu.

W marcu 2019 roku zlecono wykonanie dokumentacji projektowej obejmującej odbudowę “tarasu widokowego wraz z altaną i fontanną w korpusie tarasu oraz przebudową fontanny wolnostojącej”.

opr. Autorskie Biuro Projektów „A” S.C. Anna Baran Witold Baran

Na początku lutego 2021 roku poinformowano o zakończeniu prac projektowych prowadzonych przez Autorskie Biuro Projektów “a”. – Przy okazji rewitalizacji Parku Młodzieżowego będzie odtworzony piękny drewniany belweder, będzie uratowany taras dolny i taras górny, wachlarzowe kamienne schody, wbudowana w mur tarasu fontanna z kaskadą, a także wolnostojąca, neobarokowa fontanna przed tarasem – wyliczała Anna Baran z biura projektowego. W marcu 2021 roku ogłoszono, że Świdnica otrzyma 8 milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich. Zgodnie ze zgłoszonym przez miasta projektem, środki te mają zostać przeznaczone na przebudowę teatru miejskiego, rewitalizację zabytkowej części bloku śródrynkowego, a także na odbudowę altany oraz tarasu widokowego w Parku Młodzieżowym.

Dysponując finansowym wsparciem oraz gotowym projektem, który został wcześniej uzgodniony z konserwatorem zabytków, możliwe stało się ogłoszenie przetargu na odbudowę tarasu widokowego wraz z altaną, fontanną kaskadową znajdującą się w korpusie tarasu, a także przebudową fontanny wolnostojącej. Przewidziano również montaż oświetlenia, budowę balustrad oraz odbudowę schodów prowadzących do altany.

Pierwsze zamówienie dotyczące odbudowy zabytkowej wieżyczki zostało unieważnione ze względu na zbyt wysoką cenę zaoferowaną przez wykonawców. Również w drugim przetargu ogłoszonym przez Urząd Miejski w Świdnicy, oferty złożone przez firmy zainteresowane realizacją inwestycji przekroczyły planowany budżet w wysokości 2 mln 200 tys. złotych. Tym razem świdnicki magistrat poinformował o dołożeniu ponad miliona złotych i wyborze opiewającej na przeszło 3 mln 345 tys. złotych oferty Zakładu Ogólnobudowlanego REMECO.

Prace rozpoczęły się w październiku 2021 roku. Taki jest stan zaawansowania na dzisiaj:

Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułOrszak Trzech Króli po raz dziesiąty przejdzie ulicami Świdnicy. Gdzie jeszcze odbędą się uliczne jasełka?
Następny artykułPierwsza w tym roku Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości [FOTO]