Strona główna 0_Slider Spokojnie, to tylko awaria?

Spokojnie, to tylko awaria?

0

„Można zrobić sobie krzywdę, potknąć się o krawężnik. Nie widać też nic na parkometrach, które ustawiono tam. Generalnie jest niebezpiecznie.” – napisała w ostatnim tygodniu 2021 roku czytelniczka Swidnica24.pl, skarżąc się na ciemności, panujące przed wejściami do dyskontu i hali targowej u zbiegu ulic Wróblewskiego i Riedla. Sieć, do której należy sklep Biedronka, podjęła interwencję. Skutku na razie nie widać.

Na mocy umowy zawartej z miastem 14 lat temu spółka Elpro (dziś Elpro Development) zagospodarowała hektarowy teren po dawnym targowisku na cele handlowe. Powstała Hala targowa „Pod Platanem” i obiekt pod dyskont, a także duży parking. By zabezpieczyć drobnych handlowców przed skokami cen, miasto ze spółką zawarło umowę dzierżawy hali targowej. Obiektem zarządzał MZN, ale współpraca zakończyła się w 2018 roku. Miasto nie zdołało przekonać spółki do obniżenia czynszu dzierżawnego. Dziś halą zarządza właściciel, a drugi z obiektów wynajmuje sieci Biedronka.

W listopadzie tego roku mieszkańców Osiedla Młodych zaskoczyła decyzja o wprowadzeniu opłat za korzystanie z parkingu. Ceny są bardzo wysokie, co spowodowało, że plac opustoszał, a samochody parkowane są na terenach zielonych, wprost pod balkonami. Powód to deficyt miejsc postojowych na całym osiedlu. Po interwencjach czytelników skierowaliśmy pytania do spółki Elpro o możliwość zniesienia opłat w godzinach nocnych, po zamknięciu sklepów. Odpowiedź nie nadeszła. Telefony, podane na stronie firmy, nie odpowiadają.

Tymczasem pojawił się kolejny problem. „Zwracam się  z prośbą o pomoc w sprawie nieoświetlonego parkingu koło kompleksu handlowego i hali targowej  na Osiedlu Młodych. Jest tam totalnie ciemno po zmroku. Nie świecą też lampy pod zadaszeniem nad chodnikiem przy sklepach. Można zrobić sobie krzywdę, potknąć się o krawężnik. Nie widać też nic na parkometrach, które ustawiono tam. Generalnie jest niebezpiecznie. Szukałam informacji, kto zarządza tym kompleksem i parkingiem, ale niestety nic nie znalazłam, stąd prośba o pomoc, żeby zmienić sytuację, żeby właściciel czy dzierżawca zapewnił bezpieczne warunki” – napisała 29 grudnia czytelniczka Swidnica24.pl.

Z firmą Elpro Development ponownie nie udało się skontaktować, e-mail pozostaje bez odpowiedzi. Prośbę o podjęcie interwencji przekazaliśmy do sieci Biedronka, Urzędu Miejskiego i Straży Miejskiej w Świdnicy. Pomoc obiecał zastępca komendanta Straży Miejskiej w Świdnicy Edward Świątkwoski, zaznaczając, że jest to teren prywatny poza jurysdykcją miasta.

31 grudnia 2021 roku przyszła odpowiedź biura prasowego sieci Biedronka: Skontaktowaliśmy się z pracownikiem zewnętrznej firmy zarządzającej terenem w sąsiedztwie sklepu w Świdnicy. Otrzymaliśmy informację, że w ostatnim czasie na terenie kompleksu były prowadzone prace związane z instalacją elektryczną. Prawdopodobnie opisana przez Panią sytuacja jest następstwem awarii. Zarządca został poinformowany o problemie i zobowiązał się do jego rozwiązania.”

Na razie nic się nie zmieniło. Po noworocznej przerwie sklepy znów będą otwarte od 3 stycznia.

/red./

Poprzedni artykułOżywili maszyny sprzed stu lat [VIDEO]
Następny artykułWyciskali sztangę w Świebodzicach