Strona główna 0_Slider Spacerowa zacznie nadawać się do spacerów? W planach remont chodnika, zmiany możliwe również...

Spacerowa zacznie nadawać się do spacerów? W planach remont chodnika, zmiany możliwe również na ulicy Małej [FOTO]

0

O przeprowadzenie remontu chodników przy ulicy Spacerowej, sąsiadującej z rewitalizowanym Parkiem Młodzieżowym, zwróciło się do władz miasta dwoje radnych. Wskazali zarazem, że korzystne dla kierujących poruszających się w tej okolicy byłoby przywrócenie ruchu dwukierunkowego na ulicy Małej. Do tych sugestii odniosła się prezydent Świdnicy.

Znajdująca się nieco na uboczu ulica Spacerowa przez lata wydawała się być nieco zapomnianą przez miasto. Przejazd nią był prawdziwą zmorą kierowców próbujących dotrzeć m.in. w okolice centrum przesiadkowego. Częściowo zmieniło się to w kwietniu 2019 roku, kiedy to na odcinku od ulicy Komunardów do ulicy Małej ułożono nową nawierzchnię. Podobnego remontu nie doczekał się jednak dalszy fragment Spacerowej, ani ulica Mała, która łączy Spacerową z ulicą Kolejową.

O zajęcie się tą częścią miasta zaapelowali ostatnio radna Magdalena Rumiancew-Wróblewska oraz przewodniczący Rady Miejskiej Jan Dzięcielski. – W imieniu mieszkańców prosimy o remont chodników wzdłuż ulicy Spacerowej. Nierówna nawierzchnia powoduje dyskomfort w przemieszczaniu się i stwarza zagrożenie dla mieszkańców – przekazali w we wspólnej interpelacji skierowanej do władz miasta. W kolejnym zapytaniu wystąpili z kolei o przebudowę ulicy Małej w taki sposób, aby przywrócić na niej ruch dwukierunkowy. – Zmniejszenie szerokości chodnika pozwoli na utrzymanie dotychczasowych miejsc parkingowych. Ruch obustronny będzie dużym ułatwieniem dla kierowców chcących korzystać z miejsc parkingowych przy ulicy Małej. Nie będą musieli objeżdżać w około ulicą Kolejową, Spacerową, aby zaparkować swój pojazd. Tym samym ograniczymy ruch na tych dwóch ulicach – wskazali Rumiancew-Wróblewska oraz Dzięcielski.

Przy ulicy Spacerowej realizowana jest inwestycja związana z budową zabudowy wielorodzinnej. W związku z powyższym w roku bieżącym firma TAURON będzie budowała sieć elektroenergetyczną konieczną do zasilania budynków. Dodatkowo udało się nam namówić spółkę do tego, aby przy okazji wymieniła oświetlenie uliczne. Aby zmobilizować firmę TAURON do zainwestowania własnych środków w przebudowę oświetlenia, Gmina Miasto Świdnica zobligowała się do odtworzenia nawierzchni po wykonanych robotach. W wyniku zaplanowanych na ten rok prac uda się wymienić oświetlenie uliczne oraz przebudować chodnik po stronie zabudowań na odcinku od ul. Małej do dawnej bazy PKS. To spowoduje, że komfort poruszania się oraz bezpieczeństwo na ul. Spacerowej w znacznym stopniu się poprawi – stwierdziła prezydent Beata Moskal-Słaniewska w odpowiedzi udzielonej radnym.

Więcej zachodu będzie wymagało wdrożenie zaproponowanej nowej organizacji ruchu na ulicy Małej. – Wprowadzone zmiany w organizacji ruchu drogowego na ul. Małej, które dotyczyły ruchu jednokierunkowego miały na celu zwiększenie dostępnych miejsc do parkowania. Dzięki temu udało się wygospodarować miejsca dla samochodów osobowych oraz ciężarowych. Było to rozwiązanie najtańsze, które nie wiązało się z przebudową istniejącej infrastruktury drogowej. Po pewnym czasie jednak rozwiązanie to zaczęło sprawiać problemy i pojawił się wniosek o przywrócenie ruchu dwukierunkowego. Podczas komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na wniosek mieszkańców i właścicieli okolicznych firm dyskutowano na temat ponownej zmiany. Ustalono, że ruch dwukierunkowy może zostać przywrócony pod jednym warunkiem, że nie dojdzie do likwidacji wyznaczonych wcześniej miejsc do parkowania. Takie założenia powodują, że jedyny sposób na przywrócenie ruchu dwukierunkowego wiąże się z poszerzeniem jezdni, a co za tym idzie przebudową całej ul. Małej – wyjaśniła prezydent Świdnicy.

W związku z planowaną inwestycją firmy TAURON polegającą na budowie sieci elektroenergetycznej od stacji na ul. Małej do dawnej bazy PKS w roku bieżącym będą realizowane prace ingerujące w istniejącą infrastrukturę. Jest to okazja do tego, aby przy okazji wprowadzić zmiany w układzie drogowym. Dlatego też w pierwszym kwartale br. zlecona zostanie dokumentacja techniczna, która uwzględni zalecenia komisji BRD. Pozwoli ona również na określenie kosztów zadania, a co za tym idzie możliwości realizacji inwestycji w roku 2022 – zaznaczyła Moskal-Słaniewska.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułZimowa aura w regionie. Jaka prognoza na najbliższe dni?
Następny artykułTak będzie wyglądać nowy posterunek policji w Marcinowicach? [FOTO]