Strona główna 0_Slider Rozbito grupę przestępczą zajmującą się przemytem ludzi przez granicę z Białorusią. Akcję przeprowadzono...

Rozbito grupę przestępczą zajmującą się przemytem ludzi przez granicę z Białorusią. Akcję przeprowadzono również w Świdnicy

0

Dziewięć osób zostało zatrzymanych w wyniku wtorkowej akcji przeprowadzonej na terenie kraju przez funkcjonariuszy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, której celem było rozbicie grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnego przekraczania granicy państwowej z Białorusią.

W związku z działalnością grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym organizowaniem przekraczania granicy państwowej z Białorusią, funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki Straży w Sławatyczach w dniu 11 stycznia br., zatrzymali 9 osób. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu przy udziale PSG w Sławatyczach. Przy rozpracowaniu grupy brał udział także Europol – informuje Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Jak ustalił portal Swidnica24.pl, we wtorek rano funkcjonariusze Straży Granicznej prowadzili w tej sprawie działania również przy ulicy Waryńskiego w Świdnicy.

Jak dodaje Sienicki, są to kolejne zatrzymania członków grupy przestępczej zajmującej się organizowaniem nielegalnego przekraczania granicy. – Poprzednio zatrzymano już łącznie 7 osób, wobec których na wniosek prokuratora sąd zastosował najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Dwie z tych osób były odpowiedzialne w grupie za przekazywanie pieniędzy dla kurierów przewożących migrantów z terenów przygranicznych z Białorusią do Niemiec – wskazuje rzecznik.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w okresie od września 2021 roku do stycznia 2022 roku, na terenie woj. podlaskiego, a także w Łodzi, Warszawie, Wrocławiu i innych miejscowościach na terenie kraju, działała zorganizowana grupa przestępcza, mającą na celu popełnianie przestępstw polegających na organizowaniu, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wbrew przepisom ustawy, przekraczania granicy państwowej z Białorusią, obcokrajowcom nieposiadającym dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy Unii Europejskiej, celem ich dalszego transportu do krajów Europy Zachodniej. Zgodnie z poczynionymi ustaleniami, na czele grupy były dwie osoby, jedna odpowiedzialna za kwestie organizacji miejsca i czasu nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski, a druga zajmująca się kwestiami finansowymi – tłumaczy Artur Szykuła, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Za pośrednictwem popularnego komunikatora internetowego, werbowano jako kurierów osoby mieszkające na terenach przygranicznych z Białorusią, w Białymstoku i Warszawie. Osoby te następnie swoimi samochodami przewozili obcokrajowców, którym udało się nielegalnie przekroczyć granicę Polski z Białorusią, przez Polskę do Niemiec. Za swoje usługi otrzymywali wynagrodzenie, które było im wypłacane przez wyznaczone do tego osoby. Ustalono, że osoba pełniąca funkcję kasjera w grupie, rozdysponowała na działalność przestępczą grupy łącznie kwotę 8 700 000 euro, w tym przekazała kurierom łącznie kwotę ponad 4 300 000 euro (19 479 000 zł) za przewóz obcokrajowców do Niemiec – dodaje Szykuła. Jak wylicza, w trakcie przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono gotówkę w łącznych kwotach ponad 475 tys. euro oraz ponad 30 tys. dolarów.

Podejrzani usłyszeli już zarzuty popełnienia przestępstw polegających na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowania wbrew przepisom ustawy nielegalnego przekraczania granicy państwowej z Białorusią. – Wobec czterech osób zatrzymanych, na wniosek prokuratury, sąd zastosował najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych osób zatrzymanych, zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozorów Policji i zakazu opuszczania kraju. Łącznie w sprawie środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania jest stosowany wobec 11 podejrzanych. Sprawa jest wielowątkowa i ma charakter rozwojowy – podsumowuje rzecznik prokuratury.

/Nadbużański Oddział Straży Granicznej, Prokuratura Okręgowa w Zamościu, opr. mn/

Poprzedni artykułWrastanie. Powojenne osiedlenia na 300 zdjęciach
Następny artykułPodczas akcji „Trzeźwy poranek” wpadli dwaj kierowcy pod wpływem alkoholu