Strona główna Artykuł sponsorowany Rękawice nitrylowe, lateksowe i winylowe – czym się od siebie różnią?

Rękawice nitrylowe, lateksowe i winylowe – czym się od siebie różnią?

0
Rękawice jednorazowe medyczne to podstawowy element wyposażenia każdej placówki medycznej. Odpowiednio dopasowane mają za zadanie chronić dłonie przed kontaktem z materiałem skażonym, minimalizując jednocześnie ryzyko wystąpienia zakażenia. Czym różnią się rękawiczki nitrylowe, lateksowe i winylowe oraz czym kierować się przy ich wyborze?

Rękawice diagnostyczne – jakie wybrać?
Jednorazowe rękawiczki diagnostyczne znalazły szerokie zastosowanie, a co ciekawe – nie tylko w branży medycznej. Wykonane ze starannie wyselekcjonowanych materiałów stanowią skuteczną ochronę dłoni przed potencjalnie niebezpiecznymi czynnikami, w tym właśnie krwią czy innego rodzaju płynami fizjologicznymi. W zależności od waszych potrzeb może sprawdzić się inne rozwiązanie. Niemniej jednak na obecną chwilę możemy wyróżnić rękawiczki diagnostyczne nitrylowe, rękawiczki diagnostyczne lateksowe oraz rękawiczki diagnostyczne winylowe. Zanim jednak przejdziemy do interesującej was kwestii, pragniemy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych aspektów. Otóż wybrane przez was rękawiczki jednorazowe powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz kontakt z drobnoustrojami. Dostępne na rynku artykuły medyczne z reguły posiadają dodatkową powierzchnię hydrofobową, która nie sprzyja adhezji komórek, sprawiając przy tym, iż skażone substancje nie utrzymują się długo na użytkowanym materiale. Jakie rękawice diagnostyczne mogą okazać się najlepszym wyborem? Rękawiczki nitrylowe, lateksowe czy winylowe?

Rękawiczki diagnostyczne nitrylowe
Jednorazowe rękawice nitrylowe nie bez powodu stanowią jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań wśród pracowników ochrony zdrowia. Wykonane z kopolimeru syntetycznego kauczuku są bardzo odporne na rozerwanie i niskie temperatury, a dzięki wewnętrznej powłoce bakteriobójczej obecność zanieczyszczeń ulega zmniejszeniu. Rękawiczki diagnostyczne nitrylowe cechują się jednak mniejszą elastycznością, co może mieć szczególne znaczenie w przypadku lekarzy chirurgów. Choć są gwarancją wysokiego komfortu noszenia i świetnej ochrony przed drobnoustrojami, zapewniają mniejszą czułość dotykową. Kto w szczególności powinien zdecydować się na rękawice nitrylowe? Przede wszystkim osoby uczulone na lateks! Rękawice nitrylowe nie powodują reakcji alergicznej.

Rękawiczki diagnostyczne lateksowe
Rękawice lateksowe są w szczególności zalecane tam, gdzie mają miejsce zabiegi chirurgiczne oraz różnego rodzaju badania diagnostyczne wymagające wzmożonej precyzji. Wykonane z naturalnego lub syntetycznego kauczuku rękawice jednorazowe medyczne są stosunkowo tanie i bardzo komfortowe w użytkowaniu. Zwiększona elastyczność sprawia, iż nie utrudniają one wykonywania codziennych obowiązków, idealnie dopasowując się do dłoni. Problemem, z jakim często mierzą się użytkownicy rękawiczek lateksowych, jest występujące niekiedy uczulenie. Lateks – choć elastyczny i odporny na różnego rodzaju czynniki, może powodować reakcję alergiczną. Jeżeli zatem w waszym przypadku rękawiczki diagnostyczne lateksowe nie wchodzą w grę, warto wybrać rękawice nitrylowe lub rękawice winylowe.

Rękawiczki diagnostyczne winylowe
Rękawiczki medyczne winylowe z pewnością posłużą świetnie jako rękawice diagnostyczne wykorzystywane w trakcie mniej bądź bardziej inwazyjnych procedur. Winyl, określany także mianem PVC, jest najmniej elastyczny i odporny na uszkodzenia spośród dostępnych na rynku rozwiązań. Co za tym idzie? Wybierając rękawiczki winylowe, należy dobrze dopasować rozmiar do swoich dłoni. W innym razie istnieje spore ryzyko rozerwania ich już przy samym zakładaniu. Jednorazowe rękawiczki winylowe nie uczulają i stanowią doskonałą ochronę przed drobnoustrojami, co więcej – mogą być śmiało wykorzystywane w branży medycznej, przemyśle czy kosmetologii.

Stojąc przed wyzwaniem, jakim jest zakup rękawiczek medycznych jednorazowych, kierujcie się własnymi potrzebami, uwzględniając przy tym materiał wykonania oraz rozmiar wybranego rozwiązania.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułRada Miejska w Świdnicy solidarna z Ukrainą
Następny artykułWracają do gry… Sportowy weekend (29-30 stycznia)