Strona główna Temat dnia Krótsza kwarantanna, testy na COVID-19 w aptekach, apel o pracę zdalną. Premier...

Krótsza kwarantanna, testy na COVID-19 w aptekach, apel o pracę zdalną. Premier o zmianach w walce z pandemią

0

Okres przebywania w kwarantannie zostanie skrócony z 10 do 7 dni. W aptekach od 27 stycznia mają się też pojawić darmowe testy antygenowe na koronawirusa – przekazał premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej. – Mamy za sobą tydzień, którzy przyniósł prawdziwą eksplozję pandemii – podkreślał z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski.

Mamy rekordy zakażeń i zupełnie nową sytuację. Nie chcę spekulować, ile będzie zakażeń, ale pewne jest, że będzie ich bardzo dużo – mówił premier Morawiecki. – Mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii. Pokonaliśmy smutne rekordowe wyniki, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń koronawirusem. Patrząc na dzisiejsze statystyki, jest ryzyko, że w kolejnych dniach przekroczone będzie 40 tysięcy zakażeń – zwracał z kolei uwagę minister zdrowia Adam Niedzielski. – Dzisiaj po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zaproponowaliśmy kilka zmian w walce z wirusem – zapowiedział premier.

– Będziemy przygotowywać kolejne łóżka covidowe w szpitalach. Dziś zmniejsza się liczba zajętych łóżek, ale spodziewamy się, że za 7-10 dni to się zmieni – mówił Morawiecki. – Najbliższe tygodnie pokażą, jak rosnąca liczba zakażeń przełoży się na skalę hospitalizacji. Zdecydowanie mniej osób potrzebujących opieki szpitalnej jest w krajach, w których liczba osób zaszczepionych jest wysoka. Obecnie jest 30 tys. łóżek dla pacjentów z COVID-19, zapełnione są w ponad 40%. Systematycznie zwiększamy ich liczbę – wskazywał minister zdrowia.

– Zwiększamy możliwości testowania. Od 27 stycznia będą darmowe testy antygenowe w każdej aptece – zapowiedział premier. Jak uzupełnił szef resortu zdrowia, uruchomienie bezpłatnego testowania w aptekach ma pozwolić „szybko identyfikować ryzyko ewentualnego zakażenia”. – Te punkty, które prowadzą szczepienia, spełniają standardy na potrzeby badań testami antygenowymi – zaznaczył Niedzielski.

Musimy postawić duży akcent w obszarze ograniczenia kontaktów. Zalecamy także pracę zdalną. Administracja państwowa jak najszybciej przejdzie na pracę zdalną. Apeluję także do przedsiębiorców, by wprowadzili taką formę pracy w najbliższych kilku tygodniachprzekazał Morawiecki, informując następnie o krokach związanych z opieką nad seniorami. – Dla osób powyżej 60 roku życia wdrażamy nowy mechanizm. Każdy przetestowany pozytywnie będzie mógł w ciągu 48h być zbadany, także w domu przez lekarza pierwszego kontaktu – zapowiedział szef rządu. Przekazał również, że do 7 dni skrócony zostanie okres przebywania w kwarantannie.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowany został w piątek rządowy dokument dotyczący strategii walki z pandemią COVID-19.

/KPRM, opr. mn/

Poprzedni artykułGramatyka angielska – jak skutecznie się nauczyć?
Następny artykułŚwidnicka „sto piątka” będzie miała patrona