Strona główna Artykuł sponsorowany Gramatyka angielska – jak skutecznie się nauczyć?

Gramatyka angielska – jak skutecznie się nauczyć?

0
Trudno jest opanować język angielski, nie ucząc się gramatyki. Jej znajomość nie tylko ułatwia, ale i znacznie przyspiesza naukę. Czy oznacza to, że jesteś skazany na wkuwanie nudnych regułek i wypełnianie tysięcy ćwiczeń? Absolutnie nie! Istnieją lepsze sposoby. Jak zatem uczyć się angielskiej skutecznie i przyjemnie zarazem? Odpowiedź znajdziesz w artykule poniżej!

Dlaczego warto uczyć się gramatyki języka angielskiego?
Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego, wbrew obiegowym opiniom, nauka gramatyki jest po prostu potrzebna, a jej znajomość bardzo się przydaje. Jeśli przez naukę gramatyki rozumiemy zapamiętywanie listy zasad np. dotyczących stosowania konkretnego czasu lub innej struktury, to rzeczywiście trudno znaleźć uzasadnienie. Jeżeli jednak przyjmiemy, że nauka gramatyki to sposób na ZROZUMIENIE mechanizmów rządzących językiem angielskim i droga do SKUTECZNEJ KOMUNIKACJI, czyli rozumienia innych i bycia zrozumianym przez nich, sprawa przedstawia się zgoła inaczej.

Dlaczego poznanie wszystkich czasów języka angielskiego jest ważne?
Możliwe, że spotkałeś się z opinią, że znajomość wszystkich czasów w ogóle nie jest potrzebna, a native speakerzy stosują tylko kilka z nich. To drugie stwierdzenie całkowicie mija się z prawdą. Wystarczy obejrzeć kilka anglojęzycznych filmów, posłuchać wywiadów, podcastów lub audycji radiowych albo przeczytać artykuł w dowolnej gazecie, aby przekonać się, że w naturalnych sytuacjach native speakerzy operują wszystkimi czasami gramatycznymi, nawet Future Perfect Continuous czy Past Perfect Continuous. Czy Ty także chcesz/musisz poznać je wszystkie? To zależy od tego, jaki cel nauki sobie założyłeś. Jeżeli interesuje Cię jedynie “dogadanie się” na lotnisku, możesz poprzestać na podstawach. Jeśli jednak planujesz pracę w anglojęzycznym środowisku, uzyskanie renomowanego certyfikatu lub chciałbyś oglądać ulubiony serial w oryginale, poznanie czasów angielskich jest po prostu niezbędne.

Znajomość czasów umożliwia swobodną komunikację: ułatwia zrozumienie wszelkich komunikatów w formie pisemnej i ustnej, a ich poprawne stosowanie sprawia, że Twoi rozmówcy także nie będą mieli wątpliwości, co masz na myśli i unikniecie nieporozumień.

Czy gramatyka w języku angielskim jest trudna?
Gramatyka angielska pod wieloma względami różni się od polskich zasad, jest w niej trochę wyjątków i nie zawsze można wszystko logicznie wytłumaczyć. Niektóre reguły będziesz musiał przyjąć jako dogmat. Jeśli potrafisz się z tym pogodzić, angielska gramatyka okazuje się całkiem prosta i przyjazna. Największym wyzwaniem jest zapamiętanie trzech form czasowników nieregularnych i sprawne posługiwanie się operatorami.

Angielskie rzeczowniki i przymiotniki nie odmieniają się przez liczby i osoby, a czasowniki zmieniają swoją formę tylko dla trzeciej osoby liczby pojedynczej i to też jedynie w niektórych czasach. Nie ma też czegoś takiego jak odmiana przez przypadki. To sprawia, że gramatyka w języku angielskim jest zdecydowanie prostsza niż w języku polskim czy nawet niemieckim!

Jak ułatwić sobie naukę gramatyki angielskiej?
Przede wszystkim, zadbaj o pozytywne nastawienie. Nauka gramatyki to przecież środek do celu, jakim jest swobodne mówienie po angielsku! Nie ucz się regułek, ale staraj zrozumieć zastosowanie danych struktur na podstawie konkretnych przykładów, do których będziesz mógł odnieść się w przyszłości. A co najważniejsze – nie bój się prosić o pomoc swojego nauczyciela. Jeśli masz taką możliwość, jak ma to miejsce w szkole Speak Up, korzystaj z dodatkowych, indywidualnych konsultacji z lektorem, podczas których wyjaśni on Twoje wątpliwości. 

Unikaj tych błędów
Zdarza się, że sabotujemy własną naukę angielskiego, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Zastanów się, czy nie popełniasz któregoś z poniższych, częstych błędów:

  • zawsze chcesz wiedzieć “dlaczego” – nie musisz wiedzieć, dlaczego have w trzeciej osobie to has, chyba że studiujesz lingwistykę lub filologię angielską i zmagasz się akurat z gramatyką historyczną. Drążenie tematu nie przyspieszy w żaden sposób Twojej nauki. Zyskasz jedynie poczucie, że coś robisz i … zmarnujesz czas, który mógłbyś wykorzystać na poznanie np. kilku nowych słówek.
  • unikasz nauki gramatyki – nie lubisz uczyć się gramatyki, więc tego nie robisz lub robisz to bardzo pobieżnie. W efekcie wydaje Ci się ona niezrozumiała lub bardzo trudna, a czas Present Perfect budzi w Tobie przerażenie… Czasami wystarczą dwa zdania wyjaśnienia, aby zrozumieć zagadnienie, które wydawało się bardzo skomplikowane. Jeśli nie zaczniesz uczyć się gramatyki od początku, szybko dotrzesz do punktu, w którym dalsze poznawanie angielskiego stanie się praktycznie niemożliwe.
  • uczysz się tylko gramatyki – na drugim końcu skali znajdziemy osoby, które uczą się jedynie gramatyki, zaniedbując mówienie, pisanie, czytanie, słuchanie i poszerzanie zakresu znanego słownictwa. Znajomość gramatyki ma Ci ułatwić mówienie, pisanie i rozumienie angielskiego. Ćwicz ją, ale nie tylko pisemnie. Staraj się dostrzegać konkretne konstrukcje w tekstach, które czytasz, wypowiedziach, które słyszysh, a przede wszystkim – używając ich podczas konwersacji.
  • skupiasz się na definicjach – definicje i reguły mają za zadanie ułatwić Ci zrozumienie, w jaki sposób poprawnie stosować np. angielskie czasy. Nie ma sensu uczyć się ich na pamięć, skup się raczej na zrozumieniu zasad.
  • nie skupiasz się na słownictwie – podczas wykonywania ćwiczeń nie tłumaczysz nieznanych słówek, zwracasz jedynie uwagę na poprawność wyrazów pod kątem zagadnienia, które ćwiczysz. W ten sposób pozbawiasz się możliwość nauki w kontekście i poznawania nowych wyrażeń.
  • nie stosujesz poznanych zasad w praktyce – kiedy poznasz nową strukturę gramatyczną, jak najszybciej stosuj ją w praktyce, nawet jeśli początkowo będzie Ci to sprawiać trudność. Po pewnym czasie używanie jej stanie się dla Ciebie naturalne.

Kilka wskazówek jak skutecznie uczyć się angielskiej gramatyki
Jak uczyć się gramatyki angielskiej skutecznie? Sprawdź, co radzą doświadczeni lektorzy szkoły Speak Up:

Zacznij od początkuGramatyki języka angielskiego nie da się nauczyć w dowolnej kolejności. Jeśli nie opanujesz odmiany czasownika to be, nie dasz sobie rady z budową czasu Present Continuous ani ze stroną bierną. Pominięcie niektórych zagadnień może zemścić się na późniejszych etapach nauki.

Szukaj podobieństw z językiem polskim
Znajdziesz ich więcej, niż Ci się wydaje. Np. różnicę pomiędzy czasami Past Simple i Past Continuous łatwo zrozumieć, kiedy porównamy je do polskiego trybu dokonanego i niedokonanego. Odnalezienie takich analogii znacznie ułatwi Ci naukę.

Akceptuj swoje błędy
Nikt jeszcze nie nauczył się języka angielskiego, unikając popełniania błędów. Nie przejmuj się nimi. Jeśli jakiś zauważysz lub nauczyciel zwróci Ci na niego uwagę, istnieje duża szansa, że następnym razem go unikniesz. Lepiej starać się używać nowych struktur i się pomylić niż nie robić tego wcale.

Naucz się trzech form czasowników
Bez ich znajomości znacznie ograniczysz swoje możliwości wypowiedzi i zrozumienia innych osób. Formy czasowników nieregularnych potrzebne są już na poziomie A2, bez nich po prostu nie przejdziesz dalej.

Podsumowanie
Gramatyka angielska jest znacznie prostsza, niż mógłbyś się spodziewać. Jeśli będziesz uczył się jej w sposób praktyczny i we właściwej kolejności, korzystał z pomocy nauczyciela oraz uzbroisz się w cierpliwość do wyjątków, na pewno zdołasz ją opanować! A znając  gramatykę, szybciej spełnisz marzenie o tym, by płynnie i swobodnie mówić po angielsku.

Materiał – Speak Up, szkoły języka angielskiego. Skorzystaj z darmowej bazy wiedzy po święconej gramatyce języka angielskiego: https://www.speak-up.pl/gramatyka.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykuł41-latek zatrzymany po pościgu. Był poszukiwany, a przy sobie miał narkotyki
Następny artykułKrótsza kwarantanna, testy na COVID-19 w aptekach, apel o pracę zdalną. Premier o zmianach w walce z pandemią