Strona główna 0_Slider Kolejne śródmiejskie podwórza doczekają się przemiany?

Kolejne śródmiejskie podwórza doczekają się przemiany? [FOTO]

0

Zabytkowa zabudowa centrum Świdnicy z każdym rokiem odzyskuje blask. Dzieje się to wysiłkiem mieszkańców, wspólnot i zarządców, korzystających z dotacji na wykonanie prac remontowych, a także wraz z realizacją miejskich inwestycji. Zachwyt często kończy się wraz z wejściem na zaplecza pięknych kamienic. Jest jednak szansa, że mniej urzekające zakątki śródmieścia doczekają się zmian. Świdnicki magistrat zlecił wykonanie prac projektowych związanych z przebudową kolejnych trzech podwórzy.

podwórko Środkowa – Pułaskiego – Długa – Daleka

W 2019 roku modernizacji poddane zostało podwórko zlokalizowane pomiędzy Rynkiem a ulicą Siostrzaną. Kwartał ten zyskał na estetyce i funkcjonalności, powstał tam m.in. nowy plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Na zaprojektowanych terenach zielonych posadzono nowe byliny, krzewy ozdobne oraz drzewa niskopienne. Miejsce gromadzenia odpadów zostało zadaszone, zamontowano nowe elementy małej architektury, czyli ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci oraz trejaże. Podobnych podwórek wymagających rewitalizacji jest na obszarze świdnickiego śródmieścia znacznie więcej.

Jest szansa, że w najbliższych latach przemianę przejdą kolejne tereny. W świdnickim budżecie na 2022 rok ujęte zostało zadanie o nazwie „Przebudowa zielono-niebieskiej infrastruktury”, na realizację którego planuje się przeznaczyć 3,8 mln złotych. – W ramach zadania planuje się wykonać przebudowę śródmiejskiej przestrzeni wewnątrz kwartałów w obrębie ulic: Grodzka – Kotlarska oraz Franciszkańska – Marii Konopnickiej z uwzględnieniem małej retencji wód opadowych oraz rewitalizację obszarów zieleni i budowę parkingów. Gmina jest w posiadaniu projektów kosztorysowo-budowlanych wraz z ważnymi pozwoleniami na budowę – poinformowano w materiałach dołączonych do projektu budżetu Świdnicy na 2022 rok. Za skompletowanie wspomnianej dokumentacji zabrano się w połowie lipca 2020 roku, przeznaczając na ten cel w sumie ponad 97 tys. złotych.

Niedawno świdnicki magistrat zlecił przygotowanie stosownej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla kolejnych trzech śródmiejskich podwórek: Środkowa – Pułaskiego – Długa – Daleka, Teatralna – Mennicka – Pułaskiego – Szpitalna, a także Przechodnia – Bohaterów Getta – Teatralna – Mennicka. O rewitalizację dwóch pierwszych obszarów od kilku lat apelował radny Wiesław Żurek, który składał również wnioski o zarezerwowanie środków na ten cel w świdnickim budżecie na 2020 rok. – Szeroko uzasadniłem potrzebę podjęcia wreszcie przez władze Świdnicy działań, efektem których będzie jeszcze w tej kadencji zrewitalizowanie zaniedbanych od kilkudziesięciu lat przestrzeni publicznych, zlokalizowanych w ścisłym centrum Świdnicy – wskazywał radny Żurek. Na stan trzeciego z wymienionych kwartałów, a przede wszystkim na zrujnowaną oficynę oraz zdewastowane komórki lokatorskie mieszczące się na tyłach ulicy Przechodniej, zwracała z kolei uwagę radna Aldona Struzik.

Na wykonanie prac projektowych przeznaczono w sumie niemal 245 tys. złotych. Nie jest jeszcze jasne, jaką wizję zagospodarowania wskazanych terenów mają urzędnicy, a także kiedy na podwórza mogłyby wkroczyć ekipy budowlane. O zakresie oraz możliwym terminie przeprowadzenia rewitalizacji będziemy informować.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułWielki Charytatywny Turniej Piłki Nożnej dla Hani wystartował! [FOTO/VIDEO]
Następny artykułJak się nie wygrywa 3:0, to kończy się wynikiem 2:3… [FOTO]