Strona główna 0_Slider Kamienice w sercu Świdnicy odzyskały blask. Remont pochłonął blisko 1,5 mln złotych...

Kamienice w sercu Świdnicy odzyskały blask. Remont pochłonął blisko 1,5 mln złotych [FOTO]

0

Na finiszu są prace związane z remontem śródrynkowych kamienic sąsiadujących z wieżą ratuszową, nową siedzibą informacji turystycznej oraz miejskim centrum wspierania inicjatyw społecznych. Inwestycja została zrealizowana przy wykorzystaniu środków z Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich, którego celem było wsparcie samorządów po stratach poniesionych z powodu pandemii.

Modernizacją objęte zostały budynki zlokalizowane w północno-wschodnim narożniku bloku śródrynkowego: Rynek 38 oraz Wewnętrzna 3, 5, 7. Jak przytaczali autorzy dokumentacji projektowej, kamienica Rynek 38 powstała około 1377 roku jako dwupiętrowy obiekt murowany, tzw. smatruz, przeznaczony dla płócienników i kuśnierzy, z wysokimi halowymi pomieszczeniami w obrębie I piętra. Obiekt był kilkukrotnie przebudowywany, a ostatnia przebudowa datowana jest na II połowę XX wieku. Z kolei budynek przy Wewnętrznej 7 wzniesiony został na przełomie XVIII oraz XIX wieku, i był dwukrotnie przebudowywany w wieku XX. Budynek mieszkalno-usługowy przy Wewnętrznej 5 wzniesiony został w XIII i XIV wieku, natomiast budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Wewnętrznej 1-3 wzniesiony został w XIII i XIV. Obie kamienice również były kilkukrotnie przebudowywane – po raz ostatni na początku XX wieku.

Wykonawca remontu, wybrany w zorganizowanym przez świdnicki magistrat przetargu, zajął się m.in. uporządkowaniem, oczyszczeniem oraz przemalowaniem elewacji budynków, wymianą stolarki drzwiowej i okiennej, przeprowadzeniem konserwacji detali architektonicznych, a także wykonaniem oświetlenia iluminacyjnego elewacji frontowych remontowanych kamienic. W ramach zamówienia firmie zlecono również wykonanie nowych szyldów dla lokali usługowych mieszczących się w budynkach.

Na realizację prac remontowych przeznaczono około 1 mln 433 tys. złotych.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułOkiem prawnika: Eksmisja sprawcy przemocy
Następny artykułRadny apeluje o poprawę bezpieczeństwa na Przemysłowej, zarządca drogi nie widzi potrzeby