Strona główna Artykuł sponsorowany Jak napisać oświadczenie w przypadku kolizji drogowej?

Jak napisać oświadczenie w przypadku kolizji drogowej?

0

Jak napisać oświadczenie w przypadku kolizji drogowej? Potrzebujemy gotowego wzoru czy oświadczenie możemy napisać ręcznie na kartce? Jeśli szukasz informacji na ten temat, przeczytaj niniejszy artykuł. 

  1. Czym różni się kolizja od wypadku drogowego?
  2. Co powinno znaleźć się w oświadczeniu?
  3. W jaki sposób opisać okoliczności kolizji?

Oświadczenie w sprawie kolizji jest dokumentem, który spisuje dany uczestnik jakiegoś zdarzenia drogowego. Dokument ten przygotowuje się w sytuacji, gdy sprawca całego zajścia przyzna się do winy. Dzięki temu nie musimy czekać na policję, a w celu otrzymania odszkodowania i likwidacji szkody, musimy właśnie napisać takie oświadczenie. Co powinno znaleźć się w dokumencie?

Czym różni się kolizja od wypadku drogowego?
Zanim dowiesz się, jak napisać oświadczenie,  w pierwszej kolejności należy rozróżnić kolizję od wypadku drogowego. O ile w przypadku wypadku drogowego obecność policji jest konieczna, o tyle przy kolizji nie zawsze musimy wzywać służby mundurowe. Chyba że sprawca nie chce przyznać się do winy – wtedy warto szukać wsparcia. Podczas wypadku drogowego pod żadnym pozorem nie można przestawiać pojazdów ani zabierać rzeczy. Nierzadko w takiej sytuacji wzywa się również karetkę, ponieważ w większości przypadków w zdarzeniu tego rodzaju są ranne osoby lub nawet ofiary śmiertelne.

Kolizja natomiast jest zdarzeniem, podczas którego nikt nie doznał żadnego urazu i nie ucierpiał. W kolizji dochodzi głównie do uszkodzenia samochodów i w większości przypadków szkody te nie są zbyt poważne. Pojazdy możemy przestawić w odpowiednie miejsce, aby nie blokować przejazdu innym uczestnikom drogowym. Jeśli między sprawcą a poszkodowanym doszło do porozumienia, nie trzeba wzywać policji. W celu otrzymania odszkodowania i likwidacji szkody należy jednak sporządzić odpowiednie oświadczenie.

Miałeś kolizję lub wypadek? Uważasz, że otrzymałeś za niskie odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej? Bez względu na to, czy wypadek miał miejsce 3 lata temu, czy sprzedałeś lub naprawiłeś już samochód, możesz dostać jeszcze dodatkowe pieniądze. Szczegóły na ten temat znajdziesz na stronie CEWIK czy Centralnej Ewidencji Wypadków i Kolizji. Warto skorzystać z tej formy pomocy, szczególnie że nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów i dodatkowo zaoszczędzisz swój cenny czas. Nie zwlekaj i już teraz wypełnij formularz kontaktowy, prześlij kosztorys uszkodzonego auta, który dostałeś z towarzystwa ubezpieczeniowego, a w ciągu 24 godzin otrzymasz ofertę dopłaty do Twojej szkody.

Co powinno znaleźć się w oświadczeniu?
Nie zawsze konieczne jest wzywanie policji na miejsce zdarzenia. Czasami wystarczy napisać odpowiednie oświadczenie – nawet w przypadku drobnych kolizji. Dzięki oświadczeniu łatwiej otrzymasz odszkodowanie za wszystkie szkody. Jak zatem poprawnie napisać oświadczenie? Warto mieć w zasięgu ręki gotowy wzór – na przykład w schowku. Jeśli jednak nie dysponujemy wzorem, zostaje nam jedynie ręczne spisanie oświadczenia.

Poprawne oświadczenie to takie, które zawiera przede wszystkim dane osobowe kierowców, którzy brali udział w zdarzeniu oraz ewentualnych właścicieli pojazdów – jeśli kierowca nim nie jest. Zatem wpisujemy zarówno imię i nazwisko, jak i numer serii dowodu osobistego, miejsce zamieszkania, kategorię praw jazdy. Następnie należy podać numery rejestracyjne aut, nazwę zakładu ubezpieczeniowego, w którym dany samochód jest ubezpieczony wraz z okresem i numerem polisy. Oczywiście nie może zabraknąć dokładnej daty i miejsca kolizji lub wypadku, opisu całego zdarzenia i uszkodzenia samochodów. W oświadczeniu powinna znaleźć się także informacja o tym, że sprawca przyznaje się do winy. Na końcu dokument taki musi podpisać zarówno poszkodowany, jak i sprawca.

W jaki sposób opisać okoliczności kolizji?
Opisując okoliczności kolizji, należy zadbać o każdy szczegół. Dzięki temu będziesz mieć mniej kłopotów w trakcie likwidacji szkody. Między innymi z tego powodu dokładny opis wszystkich okoliczności kolizji jest bardzo ważny. Możesz także wykonać sytuacyjny rysunek, zaznaczając na nim kierunki, w których poruszały się pojazdy, znaki drogowe oraz położenie samochodów już po zdarzeniu.

Przy opisywaniu okoliczności kolizji istotne są również dokładne informacje na temat tego, co zostało w pojazdach uszkodzone. Pamiętaj, by podać konkretne elementy, które przez zdarzenie wymagają naprawy. Poleca się także dodać do oświadczenia dokumentację fotograficzną, w tym bliskie zdjęcia na uszkodzone fragmenty pojazdów. Czy na miejscu zdarzenia byli świadkowie? Jeśli tak, koniecznie ustal ich dane osobowe i weź kontakt telefoniczny.

Pamiętaj, że prawidłowo skonstruowane oświadczenie i szczegółowo opisane okoliczności kolizji usprawniają i przyspieszają zarówno zgłoszenie drogowej kolizji, jak i cały proces związany z likwidacją szkody. Nie należy więc tego lekceważyć lub wierzyć drugiej stronie na słowo, bo później może się okazać, że nagle zacznie ona zmieniać swoje zeznania i przedstawi inną wersję wydarzeń.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułWyboista droga do obwodnicy Świdnicy. Oferty projektantów okazały się zbyt drogie
Następny artykuł59-latek kradł prąd