Strona główna 0_Slider Budynki wyremontowane, teraz pora na samą ulicę. Przechodnia czeka na przebudowę

Budynki wyremontowane, teraz pora na samą ulicę. Przechodnia czeka na przebudowę [FOTO]

0

Ponad 880 tysięcy złotych może pochłonąć remont ulicy Przechodniej, która ma doczekać się wymiany nawierzchni jezdni oraz chodników. Zainteresowanie przebudową śródmiejskiej uliczki, której nawierzchnia została rozkopana przy okazji wcześniej prowadzonych robót związanych z rewitalizacją kamienic, wyraziła jedna firma, która złożyła swoją ofertę w przetargu ogłoszonym przez świdnicki magistrat.

Przypomnijmy, w ramach prac remontowych zrealizowanych dzięki środkom z budżetu miasta i unijnego programu rewitalizacji przy ulicy Przechodniej odnowionych zostało sześć kamienic. Do tego grona dołączył niedawno narożny budynek przy skrzyżowaniu Przechodniej z ulicą Bohaterów Getta. Remont istotnie odmienił wizerunek śródmiejskiej uliczki. Odświeżone elewacje cieszą oko, jednak problemem pozostaje stan jezdni i chodników, które do dzisiaj nie zostały naprawione po zakończeniu robót związanych z doprowadzeniem miejskiego ogrzewania do rewitalizowanych budynków. Miejsca wykopów zasypano ziemią i kruszywem, a nierówna nawierzchnia chodników w dalszym ciągu właściwie uniemożliwia korzystanie z nich przez pieszych.

Remont drogi planowany był od początku na 2021 rok – wyjaśniała dwa lata temu Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu. Zaznaczała przy tym, że do momentu rozpoczęcia przebudowy miasto będzie utrzymywać nawierzchnię ulicy w stanie nadającym się do korzystania. W połowie ubiegłego roku podjęto pierwszą próbę związaną z przystąpieniem do zapowiadanego remontu. Do ogłoszonego wówczas przetargu zgłosiło się co prawda dwóch wykonawców zainteresowanych realizacją inwestycji, jednak ich oferty przewyższały kwotę, jaką Urząd Miejski w Świdnicy chciał przeznaczyć na ten cel, o około 250 tys. złotych.

Szansa na wyremontowanie nawierzchni śródmiejskiej uliczki, której stan mocno kontrastuje ze zrewitalizowanym otoczeniem, pojawiła się przy okazji powtórnego przetargu. 12 stycznia poinformowano, że wykonaniem drogowego zadania jest jedna firma – P.P.U.H. „DROG-ZIEM” ze Strzegomia, która zaoferowała wykonanie robót za 882,5 tys. złotych. Równocześnie przekazano, że na remont Przechodniej zarezerwowano w budżecie miasta kwotę 950 tys. złotych. Jeżeli realizacja drogowej inwestycji zostanie powierzona strzegomskiemu przedsiębiorstwu, wykonawca będzie musiał się uporać z tym zadaniem do 15 czerwca 2022 roku.

W ramach przebudowy, którą objęta zostanie cała Przechodnia na długości około 109 metrów (od skrzyżowania z Mennicką do skrzyżowania z Bohaterów Getta), jezdnia ulicy ma zyskać nawierzchnię z kostki granitowej, a chodniki nawierzchnię z kostki i płyt granitowych. Przebudowana zostanie również kanalizacja deszczowa oraz podziemna infrastruktura teletechniczna. W trakcie prowadzenia robót ziemnych wykonawca będzie też musiał przeprowadzić badania archeologiczne.

/mn/

Poprzedni artykułSzukają 17-latka. Wyszedł z domu i dotychczas nie wrócił [ODNALEZIONY]
Następny artykułJechał za szybko, bez prawa jazdy i po pijaku. 47-latek odpowie za swoje czyny przed sądem