Strona główna 0_Slider Będą zmiany na placu Drzymały. W planach rozbiórka obecnego przystanku oraz pawilonów...

Będą zmiany na placu Drzymały. W planach rozbiórka obecnego przystanku oraz pawilonów [FOTO]

0

Niemal pięć lat temu do dyspozycji mieszkańców oddany został zrewitalizowany skwer na placu Michała Drzymały w Świdnicy. Z zagospodarowanym terenem oraz nowym placem zabaw kontrastować zaczęły znajdujące się tuż obok pawilony handlowe, a także zdewastowany i nieestetyczny przystanek. Wkrótce może się to zmienić.

Przez wiele lat mieszkańcy budynków przy placu Drzymały oraz na okolicznych ulicach starali się o stworzenie ładnego miejsca do odpoczynku. Trzykrotnie składali w tej sprawie projekty do budżetu obywatelskiego. Ostatecznie udało im się uzyskać poparcie dla swojej inicjatywy, a 31 maja 2017 roku do dyspozycji świdniczan oficjalnie oddany został zrewitalizowany za ponad 870 tys. złotych skwer.

W ramach modernizacji zajęto się budową alejek wewnątrz skweru, ustawieniem oświetlenia parkowego, montażem urządzeń na placu zabaw, a także stworzeniem strefy zabaw spokojnych. Na placu stanęły również nowe ławki i stojaki rowerowe, a przy tym zajęto się zagospodarowaniem zieleni. Przebudowany został układ drogowy, a teren objęty został nadzorem kamery włączonej do systemu monitoringu miejskiego.

Podczas rewitalizacji placu Michała Drzymały przemiany nie doczekały się jednak pawilony handlowe oraz przystanek autobusowy, które usytuowane są od strony ulicy Westerplatte. Zwłaszcza na estetykę przystanku, którego stan odstawał od reszty odnowionego sąsiedztwa, zwracali uwagę mieszkańcy. Zastrzeżenia te zostały potwierdzone w sporządzonym przez świdnickich urzędników „raporcie o stanie infrastruktury przystankowej” z listopada 2016 roku, w którym wiatę przystankową przy pl. Drzymały – obok sześciu innych przystanków na terenie miasta – uznano za kwalifikującą się do wymiany.

Zmiany mogą ostatecznie nadejść w tym roku. W budżecie miasta na 2022 rok przewidziano zarezerwowanie 100 tys. złotych z przeznaczeniem na zagospodarowanie terenu przy placu Michała Drzymały. – Zadanie inwestycyjne dotyczy wykonania rozbiórki wiaty przystankowej oraz pawilonów handlowych przy ul. Westerplatte. Gmina jest w posiadaniu dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz pozwolenia na rozbiórkę. Teren porozbiórkowy zostanie zagospodarowany w sposób nawiązujący do istniejącego terenu – wskazywano w materiałach dołączonych do projektu budżetu.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułW mieście stanie wielki napis „I ♥ Świdnica”?
Następny artykułPoprawią bezpieczeństwo na ośmiu przejściach dla pieszych