Strona główna 0_Slider 11 drzew pod topór. „To była trudna decyzja. Zwyciężył pragmatyzm”

11 drzew pod topór. „To była trudna decyzja. Zwyciężył pragmatyzm” [FOTO]

0

„Kolejne miejsce w moim sąsiedztwie zamienia się w pustynię… I LO na Pionierów właśnie wcięło wszystkie drzewa rosnące wokół auli.” – napisała z żalem jedna z mieszkanek Świdnicy. Dyrektor szkoły potwierdza, że główny powód to planowana budowa parkingu, ale dodaje, że była to bardzo trudna decyzja, wymuszona specyficznym położeniem szkoły. W zamian za wycięte egzemplarze zostaną nasadzone nowe drzewa, ale już w innych miejscach.

Pod topór poszło 6 morw białych, klon jesionolistny, klon zwyczajny, klon jawor, dąb szypułkowy i lipa drobnolistna. – Wycinka oczywiście była poprzedzona pozyskaniem pozwolenia. Nie był to proces łatwy i oczywiście zgoda wiąże się obowiązkiem posadzenia nowych 11 drzew na terenie miasta, w miejscach wskazanych przez wydział ochrony środowiska urzędu miejskiego. Zależy mi na tym, by te miejsca były jak najbliżej szkoły, bo oczywiście będziemy się nimi opiekować – zapewnia dyrektor Robert Kaśków.

Na oczyszczonym terenie ma powstać parking na około 35 miejsc postojowych. – Czy naprawdę w tym kraju parkingi zawsze będą ważniejsze od drzew? Wygoda ważniejsza od przyrody – bez której zginiemy? – pyta świdniczanka, przypominając jednocześnie, że dyrektor szkoły pomógł w ocaleniu lip przy ul. Rycerskiej. – Teren przy auli to jedyne miejsce, jakie możemy przeznaczyć na parking. Aula mieści 384 widzów, a jest wykorzystywana nie tylko na potrzeby szkolnych wydarzeń, ale także na spektakle, koncerty, ważne uroczystości. Dysponujemy zaledwie 40 miejscami postojowymi przy szkole, w okolicy nie ma żadnego parkingu, więc auta stawiane są na okolicznych ulicach, co jest bardzo uciążliwe dla mieszkańców. Niedawno straż miejska musiała przerwać spektakl z udziałem dzieci, bo samochody całkowicie zastawiły wyjazd z ulicy Czwartaków i poszukiwani byli ich kierowcy – mówi dyrektor I LO. – Absolutnie nie jestem wrogiem ekologii, ale w tym przypadku zwyciężył pragmatyzm. By aula funkcjonowała, konieczny jest parking. Bardzo żałuję, że przed laty tereny przy ul. Czwartaków zostały sprzedane pod budownictwo. To było idealne miejsce na boisko i parking dla szkoły, których nie mamy. Musimy radzić sobie na tyle, na ile jest to możliwe.

Jak dodaje Robert Kaśków, nie wszystkie drzewa zostały wycięte z powodu planów budowy parkingu. System korzeniowy trzech z nich rozsadził ogrodzenie, jedno drzewo zagrażało trafostacji. 11 nowych drzew zostanie nasadzonych do końca listopada tego roku.

Przy samej auli ma powstać oprócz parkingu także nieduża strefa wypoczynku z ławkami. – Planujemy także zieleń, ale raczej będą to krzewy. Konieczny będzie także remont ogrodzenia i wymiana bramy – wylicza dyrektor. Te plany szkoła realizuje w uzgodnieniu z powiatem.

Na początku stycznia zakończył się pierwszy etap remontu I LO, którego celem jest m.in. ochrona środowiska. Szkoła została docieplona, a w kolejnym etapie ma zyskać własną instalację fotowoltaicznej o mocy co najmniej 49,8 0kWp. Termomodernizację w całości finansuje powiat świdnicki ze swojego budżetu.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułZmiana terminu spektaklu komediowego „Miłosna pułapka” w Świdnicy! [KONKURS]
Następny artykułJazda pod prąd na Sikorskiego. Kierowcy chcieli skrócić sobie drogę, zostali ukarani mandatami