Strona główna 0_Slider Zbudował silną Świdnicę. 720 lat od śmierci Bolka I Surowego. Specjalne wydanie...

Zbudował silną Świdnicę. 720 lat od śmierci Bolka I Surowego. Specjalne wydanie Świdnickiego Magazynu Historycznego!

0

Rok 2022 będzie w Świdnicy rokiem Bolka II Małego, trwają też starania, by ostatniemu z piastowskich książąt świdnickich postawić pomnik. Tymczasem jakby w zapomnieniu pozostaje jego dziadek, Bolko I Surowy, władca wybitny, twórca średniowiecznej potęgi Świdnicy. I to właśnie jemu poświęcone jest specjalne wydanie Świdnickiego Magazynu Historycznego, a okazją stała się 720 rocznica śmierci Bolka I.

W tym roku staraniem Świdnickiego Portalu Historycznego i portalu Swidnica24.pl wydany został pierwszy, sygnalny numer Świdnickiego Magazynu Historycznego. Ciekawi byliśmy, jak przyjmą Czytelnicy pierwszy tego typu periodyk w naszym mieście, poświęcony dziejom Świdnicy i powiatu świdnickiego. Zaskoczył bardzo dobre przyjęcie i wiele słów uznania. Wydrukowany spory nakład, przekazany Państwu bezpłatnie, rozszedł się błyskawicznie. Docenili Państwo nie tylko zawartość merytoryczną, ale i formę wydania, a przede wszystkim inicjatywę. Skłoniło nas to do podjęcia działań, które – o ile przyniosą oczekiwany skutek, a taką mamy nadzieję – pozwolą na systematyczne ukazywanie się Świdnickiego Magazynu Historycznego jako kwartalnika już od przyszłego roku.

Póki co, mamy dla Państwa dwie niespodzianki, a właściwie mikołajkowe prezenty od Świdnickiego Portalu Historycznego i portalu Swidnica24.pl.

Na liczne prośby tych osób, którym nie udało się zdobyć wersji papierowej sygnalnego numeru ŚMH, a poświęconego 110. rocznicy wielkiej Wystawy Przemysłu i Rzemiosła, jaka została zorganizowana w naszym mieście w 1911 roku, publikujemy ten magazyn wersji elektronicznej (PDF).

Świdnicki Magazyn Historyczny nr 1. POBIERZ PDF!

Drugi prezent mikołajkowy związany jest z kompletnie niezauważoną w mieście i powiecie inną rocznicą, która miała miejsce 9 listopada 2021 roku.

W Świdnicy trwa obecnie akcja związana z upamiętnieniem postaci ostatniego księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego. Zbierane są fundusze na jego pomnik, w związku z czym przyszły rok – 2022 Rada Miejska w Świdnicy uznała za Rok Bolka II Małego, nawiązując do rocznicy jego urodzin. Informowaliśmy już o tym, że dokładna data jego urodzin nie jest znana, dzięki naszej inicjatywie, Rada Miejska poprawiła treść uchwały, w której pierwotnie określono rok 1312 jako ten, w którym urodził się Bolko II i z tego powodu kładąc na 2022 rok 710. rocznicę jego urodzin. Ostatecznie radni uwzględnili nasze uwagi i uchwalono Rok Bolka II Małego bez wskazywania na konkretną rocznicę przyjmując, że jest to jedna z możliwych dat rocznicowych wobec faktu, że urodziny księcia mogły mieć miejsce w skrajnych przypadkach pomiędzy 1308 a 1312 rokiem.

Tymczasem – jak już wspomniano – zupełnie niezauważenie przeszła w Świdnicy „pewna”, 720. rocznica śmierci twórcy księstwa świdnicko-jaworskiego i jego późniejszej potęgi – założyciela dynastii Piastów świdnicko-jaworskich, księcia Bolka I Surowego, który zmarł 9 listopada 1301 roku.

Z tej okazji postanowiliśmy przygotować specjalne wydanie Świdnickiego Magazynu Historycznego, które jest poświęcone wyłącznie temu władcy, a którego współcześni – doceniając jego wielkość – nazywali Koroną Śląska. Dziś, kiedy historiografia – szczególnie w czasach PRL – wyeksponowała postać Bolka II, osoba jego dziada uległa jakby zapomnieniu, a niesłusznie.  Władca był to wyjątkowy, sprawny polityk, znakomity administrator. Budując swoją potęgę, budował także siłę miasta, doceniając jego mieszkańców i nie bojąc się nowoczesnych rozwiązań. Stworzone przez niego Państwo przetrwało przez następne stulecie. W tym roku mija 720 lat od śmierci Bolka I Surowego. Nie będzie miał swojego roku ani pomnika, ale staraniem świdnickich historyków i pasjonatów historii – Sobiesława Nowotnego i Andrzeja Dobkiewicza, powstała publikacja, która w barwny i rzetelny sposób pokazuje władcę na tle jego epoki.

Specjalne wydanie Świdnickiego Magazynu Historycznego jest do pobrania obok w wersji elektronicznej (PDF).

Świdnicki Magazyn Historyczny nr 2. POBIERZ PDF!

Świdnicki Portal Historyczny/Swidnica24.pl

Poprzedni artykułWynajem aut na lotnisku we Wrocławiu – jaka oferta jest najkorzystniejsza?
Następny artykułJak detektyw pozyskuje informacje