Strona główna 0_Slider W kampanii do Parlamentu Europejskiego pochwaliła się planami budowy sądu w Świdnicy....

W kampanii do Parlamentu Europejskiego pochwaliła się planami budowy sądu w Świdnicy. Co z inwestycją?

0

2,5 roku temu wówczas minister edukacji Anna Zalewska była pierwszą osobą, która poinformowała o planach budowy nowej siedziby Sądu Rejonowego w Świdnicy. Na ten cel minister Ziobro miał zabezpieczyć w 2019 roku 70 milionów złotych. Po tej jednej informacji o inwestycji zrobiło się cicho.

O podjętej 26 lutego 2019 roku przez ministra sprawiedliwości decyzji ws. zabezpieczenia 70 milionów złotych na nowy budynek informowało świdnickie biuro poselskie poseł i minister edukacji Anny Zalewskiej. A ona sama mówiła: – Budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego w Świdnicy to niezwykle ważna inwestycja. Pozwoli ona na prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości na terenie powiatu świdnickiego. Bardzo cieszy mnie ta wiadomość.

Ówczesny asystent poseł Zalewskiej Marcin Pięt przekonywał, że przekazanie informacji właśnie przez poseł Zalewską nie jest elementem kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. – Pani minister od lat starała się o realizację tej inwestycji – zapewniał asystent.

Impet starań najwyraźniej osłabł wraz z europejskim mandatem dla Anny Zalewskiej. Ustalenie, co się stało z zamiarem budowy i kto faktycznie jest inwestorem nowej siedziby sądu rejonowego, zajęło kilka tygodni.

Zanim jednak o tym, przypomnienie, po co w Świdnicy nowa siedziba sądu.  Obecnie Sąd Rejonowy w Świdnicy mieści się w pokoszarowym budynku przy ulicy gen. Okulickiego. Jeszcze kilka lat temu w tym samym obiekcie siedzibę miała Prokuratura Okręgowa, która przeprowadziła się na ulicę 1 Maja do dawnej siedziby Urzędu Miejskiego. Choć miejsca przybyło, nie zostały rozwiązane wszystkie problemy i od wielu lat trwały starania o poprawę sytuacji.

Przy Okulickiego nie mieszczą się wszystkie wydziały. II wydział karny znajduje się w siedzibie Sądu Okręgowego na placu Grunwaldzkim. Budynek Sądu Rejonowego nie jest także przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, które mogą się dostać wyłącznie na parter, a sprawy z ich udziałem mogą być wyznaczane tylko w kilku salach. Nowy budynek ma powstać przy ulicy Inwalidów Wojennych, w miejscu, gdzie obecnie znajdują się garaże i tymczasowy parking sądu. Działkę ministerstwo sprawiedliwości pozyskało już w 2015 roku. Nowa siedziba będzie miała 7,5 tysiąca m2 powierzchni. Już w 2018 roku powstał projekt funkcjonalno-użyteczny.

Skoro pieniądze od 2019 roku są zabezpieczone, dlaczego nic się nie zmienia? – Obecnie Inwestor – Sąd Okręgowy w Świdnicy oczekuje na wydanie pozwolenia na budowę. Termin wykonania projektów wykonawczych i kosztorysów inwestorskich wynosi 7 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji o pozwoleniu na budowę – odpowiedziało na pytania zadane w październiku 2021 roku biuro prasowe ministerstwa sprawiedliwości.

Po pytaniach do rzecznika Sądu Okręgowego o szczegóły, otrzymaliśmy odpowiedź zastępcy kierownika wydziału administracyjnego SO: Z upoważnienia Pani Rzecznik Prasowej, w odpowiedzi na poniższe zapytanie, informuję, że inwestorem w zakresie budowy nowej siedziby Sądu Rejonowego w Świdnicy pozostaje Sąd Apelacyjny we Wrocławiu i wszelkie zapytania dotyczące realizacji tej inwestycji winna Pani kierować do Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. 

Rzeczniczka Sądu Apelacyjnego Małgorzata Lamparska odpowiedziała: Z informacji jaką otrzymałam z Oddziału Inwestycji Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu wynika, że inwestorem jest Sąd Okręgowy w Świdnicy.

Ostateczne wyjaśnienia  nadeszły 6 grudnia. – Umowę na wykonanie dokumentacji na budowę nowej siedziby Sądu Rejonowego w Świdnicy zawarł Sad Apelacyjny we Wrocławiu 19 listopada 2019 r., na jej podstawie powstała koncepcja budowy budynku, a następnie opracowano projekt budowlany. 23 listopada 2021 r. wydano decyzję zatwierdzającą projekt i udzielono pozwolenia na budowę. W najbliższych miesiącach mają powstać projekty wykonawcze, specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót, przedmiary robot, kosztorysy inwestorskie. Po ich wykonaniu Sad Okręgowy wystąpi do Ministerstwa Sprawiedliwości o ujęcie inwestycji w planie finansowym. Po przyznaniu środków na realizację zadania „Budowa nowej siedziby Sądu Rejonowego w Świdnicy”, zostanie opracowana dokumentacja przetargowa i zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy, zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych poinformowała Marzena Rusin-Gielniewska, rzeczniczka świdnickiego Sądu Okręgowego i jednocześnie prezes Sądu Rejonowego w Świdnicy.

Czy te plany mogą się zmienić w związku z zapowiedzią zmiany systemu sądowego? Minister Ziobro w połowie listopada przedstawił zamiar rewolucji administracyjnej. Obecnie w Polsce funkcjonuje 318 sądów rejonowych, 40 sądów okręgowych i 11 sądów apelacyjnych. W ich miejsce powstanie 79 okręgów sądowych (obecnie działające sądy rejonowe będą miały statut sądu okręgowego) oraz 20 sądów regionalnych (jako sądy drugiej instancji).

– Sąd Rejonowy w Świdnicy funkcjonuje na obecnych zasadach i nie ma żadnych wiadomości na przyszłość, dot. zmian realizacji zadania budowlanego – twierdzi sędzia Rusin-Gielniewska.

Na razie na miejscu planowanego budynku nadal stoją garaże, a przestrzeń wokół nich jest wykorzystywana jako parking.

/asz/
Zdjęcia Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułEfekt będzie widać na wiosnę. Park Sportowy ukończony
Następny artykułDziało się… Huczne Mikołajki w Rekinie [149 ZDJĘĆ]