Strona główna 0_Slider Poprawią bezpieczeństwo na dwóch przejściach dla pieszych

Poprawią bezpieczeństwo na dwóch przejściach dla pieszych

0

Ponad 593 tys. złotych pochłonie przebudowa przejść dla pieszych na ulicach Kazimierza Wielkiego oraz Ofiar Oświęcimskich. Świdnicki magistrat podpisał umowę na realizację prac, których celem jest poprawa bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, pod koniec lipca poinformowano, że miastu przyznano dofinansowanie w wysokości 440 tys. złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, z przeznaczeniem na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Wsparcie uzyskały dwa złożone projekty na przebudowę przejść dla pieszych w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego (na wysokości wjazdu do sklepów Stokrotki i Czerwonej Torebki) oraz w obrębie skrzyżowania ulic Ofiar Oświęcimskich i Zwierzynieckiej.

Oba przejścia dla pieszych zaprojektowano w formie przejść z azylem. – Takie rozwiązanie pozwoli na skrócenie czasu przebywania pieszego na jezdni drogi i zapewni bezpieczną przestrzeń dla pieszego pomiędzy potokami pojazdów poruszającymi się w przeciwnych kierunkach. W celu uniemożliwienia przekroczenia jezdni poza przejściem dla pieszych, zamontowane zostaną bariery. Aby osoby niedowidzące mogły zorientować się gdzie jest krawędź jezdni oraz wejście na przejście dla pieszych, przewiduje się zastosowanie systemu informacji fakturowej. Dodatkowo powstanie nowe, dedykowane przejściom oświetlenie uliczne – wyliczała w lipcu Magdalena Dzwonkowska, rzecznik świdnickiego magistratu.

W przypadku „zebry” na ulicy Ofiar Oświęcimskich, w ramach przebudowy przewidziano zmianę lokalizacja przejścia. – Znajdować się ono będzie po przeciwnej stronie skrzyżowania. W projekcie uwzględniono także budowę oraz przebudowę chodnika na dojściu do przejścia. Przebudowany zostanie również wjazd w kierunku budynków przy ul. Ofiar Oświęcimskich 44-55 – tłumaczyła Dzwonkowska.

We wrześniu ogłoszony został przetarg na przebudowę obu przejść. Zamówienie trzeba było jednak unieważnić, ponieważ do świdnickiego magistratu nie wpłynęła ani jedna oferta. Ostatecznie zdecydowano się na podjęcie negocjacji ze Świdnickim Przedsiębiorstwem Budowy Dróg i Mostów, któremu zlecono realizację prac w trybie zamówienia z wolnej ręki. Przebudowa przejścia przy ulicy Kazimierza Wielkiego pochłonie 302 tys. złotych, natomiast prace przy ulicy Ofiar Oświęcimskich kosztować będą 291 tys. złotych. Oba zadania mają zostać zrealizowane najpóźniej do 31 sierpnia 2022 roku.

/mn/

Poprzedni artykułSułkopodobni. Czytanie na żywo
Następny artykułDlaczego druk DGT jest jedną z najpopularniejszych metod znakowania?