Strona główna 0_Slider Oddaj krew i odbierz choinkę! Świąteczna akcja Lasów Państwowych i centrów krwiodawstwa

Oddaj krew i odbierz choinkę! Świąteczna akcja Lasów Państwowych i centrów krwiodawstwa

0

Już 16 grudnia każdy, kto zechce przekazać wyjątkowy dar krwi, będzie mógł wziąć udział w akcji „Choinka dla życia”. Dla krwiodawców leśnicy przygotowali naturalne, świąteczne drzewka. Z inicjatywy będą mogli skorzystać również uczestnicy czwartkowej akcji oddawania krwi, która odbędzie się w gmachu byłego gimnazjum przy ulicy Kozara-Słobódzkiego w Świdnicy.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi promują ideę honorowego krwiodawstwa. Dawcy, którzy 16 grudnia oddadzą krew lub jej składniki – płytki krwi lub osocze, otrzymają naturalne drzewka świąteczne. – Święta to piękny, rodzinny czas. W wielu domach stanie bożonarodzeniowa choinka. Ważne, by było to naturalne drzewko, pachnące lasem. Proponując takie drzewka, chcemy zachęcić ludzi, by w te święta podarowali wyjątkowy prezent, jakim jest bezcenny dar życia w postaci krwi – podkreśla Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Pamiętajmy, że krew jest lekiem, który nie zostanie wyprodukowany w laboratorium. Może go podarować tylko drugi człowiek. Tylko dzięki ofiarności dawców możliwe jest niesienie pomocy pacjentom, którzy w czasie leczenia wymagają użycia krwi lub jej składników. Krew i preparaty krwiopochodne są potrzebne podczas skomplikowanych operacji, ratują życie ofiarom wypadków oraz pacjentom przewlekle chorującym, na przykład na choroby hematologiczne – przypominają leśnicy.

Akcja „Choinka dla życia” odbędzie się na terenie całego kraju, we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W ramach akcji krew można oddać nie tylko w stacjonarnych punktach krwiodawstwa, ale także w punktach mobilnych. Z inicjatywy będą mogli skorzystać również uczestnicy czwartkowej akcji oddawania krwi, która odbędzie się w godzinach od 9.00 do 13.00 w budynku dawnego Gimnazjum nr 1 (ul. Kozara-Słobódzkiego 21) w Świdnicy.

Szczegółowe informacje wraz ze wskazaniem miejsc, gdzie można przyłączyć się akcji są dostępne na stronie choinkadlazycia.pl.

Do udziału w akcjach oddawania krwi niezmiennie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, które codziennie zabezpiecza 13 Szpitalnych Banków Krwi. Krew trafia m.in. do chorych po wypadkach, z chorobami nowotworowymi, do osób po przeszczepie, z białaczką. Według danych z 13 grudnia 2021 roku, niskie są zapasy krwi grup A Rh+, A Rh-, B Rh+, 0 Rh+ oraz 0 Rh-.

Warto pamiętać, by oddać krew należy być osobą zdrową, to znaczy nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować aktualnie żadnych leków. Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić około 2 litry płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi. Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Szczegółowy wywiad prowadzony przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą oddawać krwi. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Samo pobranie trwa zwykle około 10 minut – przypominają przedstawiciele Narodowego Centrum Krwi.

Więcej informacji dla krwiodawców znajduje się na stronie twojakrew.pl 

/Lasy Państwowe, opr. mn/

Poprzedni artykułOpiekun osób starszych w Niemczech. Szukasz pracy? Sprawdź
Następny artykułDopłacili do wymiany kopciuchów, będą kolejne pieniądze w 2022 roku