Strona główna 0_Slider Jarmarki, spotkania z Mikołajem, choinka. Jakie atrakcje szykują się w powiecie świdnickim?

Jarmarki, spotkania z Mikołajem, choinka. Jakie atrakcje szykują się w powiecie świdnickim?

0

Rozświetlenie iluminacji, spotkania ze Świętym Mikołajem i otwarcie mikołajkowej wioski, a także bożonarodzeniowe jarmarki – to tylko niektóre z atrakcji oraz imprez świąteczno-mikołajkowych, które będą odbywały się w grudniu w powiecie świdnickim.

Świdnica

Jarmark Bożonarodzeniowy

Już 16 grudnia rozpocznie się Świdnicki Jarmark Bożonarodzeniowy. Do 22 grudnia na czterdziestu stoiskach, w drewnianych straganach wystawienniczych, świdniczanie będą mieli okazje kupić między innymi: ekologiczne przetwory, miody, wędliny, drewniane rękodzieło, kołacze, ceramikę użytkową i artystyczną czy też ozdoby i dekoracje świąteczne.

Atrakcją dla dzieci będzie w tym roku zagroda peruwiańskich alpak. Zwierzęta będą w Rynku w sobotę, 18 grudnia od godz. 12.00 do 15.00. A dzień później najmłodszych odwiedzi Mikołaj z Laponii. Bożonarodzeniowe warsztaty, konkursy, animacje i koncerty przygotowały instytucje kultury.

Tradycyjne spotkanie ludzi sportu i kibiców przy ognisku, czyli „Sportowa Kolęda” odbędzie się w piątek, 17 grudnia o godz. 18.00 na placu przed lodowiskiem. Kilka dni później, w środę, 22 grudnia o godz. 17.00 na placu przed katedrą odbędzie się wigilia organizacji pozarządowych.

W niedzielę, 19 grudnia o godz. 16.00 w Rynku odbędą się jasełka przygotowane przez Młodzieżowy Dom Kultury, a o godz. 17.00 „Wigilia wszystkich świdniczan”, podczas której harcerze wręczą gospodarzom światełko betlejemskie. Bożonarodzeniowe życzenia przekażą mieszkańcom prezydent miasta oraz przedstawiciele różnych wyznań religijnych. Świdniczanie będą mieli też okazję wspólnie kolędować i wypić gorący barszczyk.

Świdnicka Kolęda w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna włącza się w organizację Świdnickiej Kolędy i szykuje dla mieszkańców sporo atrakcji.

„Biblioteka pachnąca piernikami”
Termin: 6 grudnia 2021
Miejsce: Filia nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy
Więcej o akcji:
Każdy z czytelników, który w tym dniu wypożyczy książkę otrzyma świdnicki pierniczek

Spotkanie autorskie z Magdaleną Ojrzyńską
Termin: 7 grudnia 2021
Godzina: 18.00
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy
/liczba miejsc ograniczona – obowiązują wejściówki. Więcej pod numerem telefonu: 74 640 09 46/

Świąteczny kiermasz książek i płyt muzycznych i filmów
Termin: 10-11 grudnia 2021
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy
W piątek i sobotę od godziny 10.00 w holu na parterze będzie można zakupić książki oraz płyty muzyczne i filmy w bardzo atrakcyjnej cenie

„Rodzinne pracownie świętego Mikołaja”
Termin: 15 grudnia, godzina: 16.00
Miejsce:
Filia nr 1 – ul. Wrocławska 44, nr telefonu: 74 640 09 51
Filia nr 5 – ul. Morelowa 2 A, nr telefonu: 74 852 46 22

Termin: 16 grudnia, godzina: 16.00
Miejsce: Filia nr 2 – ul. Słobódzkiego 21, nr telefonu: 74 640 09 50

/obowiązują zapisy pod wskazanymi numerami telefonów/

“Świąteczne spotkanie planszówkowe”
Termin: 18 grudnia 2021
Godzina: 10.00-14.00
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy

Pokolędujmy razem
Koncert w wykonaniu pracowni muzycznej Młodzieżowego Domu Kultury, prowadzonej przez Mirosława Jabłońskiego.
Termin: 21 grudnia
Godzina: 18.00
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy

/ilość miejsc ograniczona – obowiązują wejściówki. Więcej pod numerem telefonu: 74 640 09 46/

Świdnicka Szopka Bożonarodzeniowa

Już po raz ósmy młodzi i trochę starsi świdniccy artyści będą mogli zaprezentować swoje umiejętności tworząc wyjątkowe szopki. Muzeum Dawnego Kupiectwa ogłosiło konkurs na Świdnicką Szopkę Bożonarodzeniową.

Dotychczasowych siedem edycji konkursu spotkało się z dużym zainteresowaniem świdniczan. W obecnej VIII edycji, podobnie jak w poprzednich, dla zwycięzców konkursu przewidziane są nagrody rzeczowe, a zakwalifikowane do niego prace będą prezentowane na wystawie czasowej w salach Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, Rynek 37.

Prace będzie można składać do 8 grudnia 2021 roku, w godz. 10.00-15.30 w siedzibie Muzeum Dawnego Kupiectwa. Ze zgłoszonych na konkurs szopek jury dokona wyboru prac, które będą prezentowane na wystawie czasowej, jej wernisaż oraz wręczenie głównej nagrody i wyróżnień odbędzie się w grudniu 2021 roku podczas Świdnickiej Kolędy.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Świebodzice

W Świebodzicach mikołajkowe świętowanie odbędzie się w poniedziałek, 6 grudnia. O godzinie 12.00 na schodach Ratusza pojawi się aż kilku Mikołajów, a także Śnieżynki. Będą zaopatrzeni w pyszne słodycze, po czym wyruszą w różne rejony miasta w poszukiwaniu dzieci.

O godzinie 15.30 przy Ratuszu odbędzie się pokaz szczudlarzy, a o godzinie 16.00 Mikołaj w towarzystwie burmistrza Świebodzic Pawła Ozgi rozświetli choinkę. Przez pół godziny w Rynku będzie rozbrzmiewała wesoła, mikołajkowa muzyka, a animatorzy zadbają o to, aby dzieciom nie było zimno. Zaplanowane są zabawy taneczne, a także…  otwarty zostanie kufer marzeń.

Następnie uczestnicy udadzą się specjalnym, świątecznie udekorowanym autobusem do hali Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie o godzinie 16.45 zaplanowane są gry i zabawy dla dzieci oraz całych rodzin. Z kolei o godz. 17.00 seniorzy z Klubu Senior+ zaprezentują Mikołajkowy Rock‘n’Roll. Wspaniali seniorzy będą także uczyć krok po kroku układu choreograficznego. Ponownie o godz. 17.30 zaplanowane są animacje.

Strzegom

Coraz bliżej do zapalenia światełek na efektownej choince, która stanęła już przed Urzędem Miejskim w Strzegomiu, a także oświetlenia budynku magistratu. – W tym momencie – oczywiście wieczorem – nasi mieszkańcy mogą podziwiać już oświetloną karetę z reniferem, iluminacje na granitowej fontannie i na lampach ulicznych.  Zapraszam małych strzegomian na spotkanie ze Świętym Mikołajem, które tradycyjnie odbędzie się 6 grudnia przed Urzędem Miejskim – początek o godz. 16.00. Godzinę później w Strzegomskim Centrum Kultury odbędzie się spektakl dla dzieci pt. „Pan Mniam Mniam”.  Darmowe wejściówki są do odbioru w Strzegomskim Centrum Kultury – informuje burmistrz Zbigniew Suchyta.

Otwarcie lodowiska „Biały Orlik”

Już w najbliższy poniedziałek, 6 grudnia o godzinie 10.00 nastąpi inauguracja sezonu łyżwiarskiego na strzegomskim lodowisku. W tym dniu wejście na obiekt będzie bezpłatne (wypożyczenie łyżew zgodnie z cennikiem).

Żarów

Świąteczne melodie, dzwoneczki pomocników świętego Mikołaja i głośny śmiech wszystkich dzieci, rozniesie się po Żarowie. Miasteczko świętego Mikołaja, bo o nim mowa, swoje bramy otworzy w niedzielę, 12 grudnia o godzinie 15.00.

Teren przy ulicy Dworcowej wypełnią radosne elfy, które zaproszą najmłodszych do specjalnej elfiej szkoły, w której nie zabraknie twórczych zajęć, warsztatów oraz gier i zabaw. Dzieci, które wykażą się kreatywnością, pracowitością otrzymają certyfikat, który będzie zaświadczał o zdanym egzaminie na pomocnika świętego Mikołaja.

Główny bohater tego wydarzenia, święty Mikołaj wraz ze swoim pomocnikiem skrzatem, będzie czekał na swoich małych gości w specjalnym bajkowym domku, skąd będzie nadzorował prace wszystkich elfów.

Na wszystkich, którzy jeszcze nie wysłali listu do Mikołaja będzie czekała świąteczna poczta ze specjalnie przygotowaną na tę okazję kartką. O pełne brzuchy zadbają liczne stoiska z łakociami i gorącą czekoladą. Na scenie wystąpią Krukowianie, Senior-Ryci, Kids Dance i zespół z Kalna. Zostaną rozstrzygnięte konkursy na najpiękniejszą kartkę świąteczną i najsmaczniejsze pierniczki. Na koniec życzenia świąteczne złoży burmistrz Żarowa Leszek Michalak.

Nieodzownym elementem tego wydarzenia jest jarmark bożonarodzeniowy, na którym nie zabraknie oryginalnych świątecznych ozdób, rękodzieła czy smakołyków kojarzonych ze świętami. To będzie doskonała okazja, aby nabyć oryginalny prezent dla najbliższych.

Jaworzyna Śląska

Rozświetlona parowozownia Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

Od 4 grudnia Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej przemieni się w Magiczną Parowozownię. Na muzealnej bocznicy zabytkowe parowozy i wagony będą mienić się kolorowymi świątecznymi światełkami, a budynki zyskają wspaniałą iluminację oraz dekoracje.

Na gości jaworzyńskiego muzeum czekać będzie mnóstwo atrakcji podczas grudniowych dni :

4-5 grudnia: spotkanie ze Świętym Mikołajem dla najmłodszych,
6 grudnia: Przystanek Św. Mikołaja,
11-12 grudnia: poszukiwania prezentów na muzealnej bocznicy – gra terenowa,
18-19 grudnia: prezentacje Warszawy M20 w świątecznej odsłonie,
31 grudnia: sylwestrowe nocne zwiedzanie Muzeum,
1 stycznia: noworoczne zwiedzanie,
6 stycznia: Orszak Trzech Lokomotyw.

Na turystów będą czekali nasi przewodnicy, którzy oprowadzą po ogrzewanych częściach ekspozycji oraz hali parowozowni. Uruchomione również zostanie techniczne oświetlenie budynków parowozowni oraz innych budowli na terenie bocznicy – więc spacer po zmroku po bocznicy Muzeum będzie samą przyjemnością. Bufet Wars w Centrum Obsługi Turysty będzie dla Państwa otwarte z wyborem gorących zup i napojów oraz pysznych domowych ciast oraz przekąsek – zachęcają przedstawiciele muzeum.

W każdy weekend będzie odbywać się przejażdżka zabytkowym taborem kolejowym po rozświetlonej bocznicy kolejowej. Sklep z pamiątkami oferuje przedmioty dla wszystkich fanów kolei z Waszej listy świątecznej. Aby docenić świąteczną iluminację wydłużyliśmy godziny pracy muzeum w weekendy od 11.00 do 19.00, w tygodniu od 8.00 do 16.00 – dodają.

Konkursy Bożonarodzeniowe

Tradycyjnie, w okresie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, Samorządowy Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna zapraszają mieszkańców gminy Jaworzyna Śląska do wzięcia udziału w konkursach plastycznych.

Świąteczny konkurs co roku cieszy się dużą popularnością. Nawet w roku ubiegłym, kiedy został przeprowadzony w formie cyfrowej, do organizatorów napłynęło wiele fotografii prezentujących bożonarodzeniowe dzieła. W tym roku obowiązują następujące tematy prac: kartka bożonarodzeniowa, stroik świąteczny oraz szopka bożonarodzeniowa.

W konkursie mogą brać udział zarówno dorośli, jak i dzieci. Na laureatów konkursu czekają pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe, ufundowane przez SOKiBP.  Prace plastyczne wraz załączonymi kartami zgłoszenia należy dostarczyć do sekretariatu SOKiBP w Centrum Aktywności Społeczno-Kulturalnej w Jaworzynie Śląskiej (ul. Wolności 23 b) do 14 grudnia br. Po rozstrzygnięciu konkursów będzie istniała możliwość odebrania zgłoszonych prac.

Szczegółowy regulamin oraz karty zgłoszenia dostępne są na stronie Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Jaworzynie Śląskiej.

 

/opr. mn/

Poprzedni artykułDogadali się w sprawie podwyżek. Nie ma problemu z obsadą karetek
Następny artykułAwaria na Osiedlu Młodych w Świdnicy