Strona główna Artykuł sponsorowany Czy licówki można wybielić

Czy licówki można wybielić

0

Licówki to cienkie płytki nakładane na zęby, których zadaniem jest uzyskanie pięknego uśmiechu. Do ich mocowania stosuje się klej najnowszej generacji, który wnika między komórki zarówno tkanek zęba, jak i materiału odbudowy, dzięki czemu bardzo dobrze się trzymają. Jednak po pewnym czasie licówki zmieniają kolor. Dlaczego tak się dzieje i czy można przywrócić im dawną biel?

licowki

Czy można palić tytoń posiadając licówki?
Oczywiście trzeba rzucić palenie. Po pierwsze dla ogólnego stanu zdrowia a po drugie, w celu zachowania koloru licówek. Oczywiście będą ciemnieć wraz ze szkliwem żywych zębów, więc nie będzie widocznego kontrastu. Ale w przeciwieństwie do zębów naturalnych, nie da się ich wybielić – proces jest nieodwracalny. Po trzecie, podczas palenia tytoniu dziąsła bardzo cierpią, wzrasta ryzyko recesji śluzówki.

Co powoduje zmianę koloru licówek?
Najczęściej licówki https://stomo.pl/ wykonane są z porcelany lub materiału kompozytowego. Jak tłumaczą eksperci, licówki porcelanowe nie ciemnieją ani nie przebarwiają się pod wpływem czynników zewnętrznych, czego nie można powiedzieć o licówkach kompozytowych. Materiały kompozytowe nie ciemnieją tak łatwo jak naturalne szkliwo zębów, ale z czasem mogą zmieniać kolor. U osób palących na licówkach kompozytowych mogą również pojawiać się żółte lub brązowe plamy.

Licówki mogą ciemnieć z powodu następujących okoliczności:

  • Nastąpiło odcementowanie i substancja barwiąca przeniknęła przez mikropęknięcia pod licówką.
  • Wzdłuż krawędzi licówki wydostał się materiał mocujący, który może ulec przebarwieniu, w tym przypadku zmieni się kolor obrzeża zęba.

Czy licówki można wybielić?
Ważne jest przestrzeganie zaleceń dentysty, ponieważ licówek nie da się wybielić, a jeśli uzyskają niepożądany odcień, należy je wymienić. Ultradźwiękowa metoda czyszczenia zębów stosowana w gabinetach dentystycznych nie nadaje się do licówek, niszczy glazurowaną powierzchnię. Nie zaleca się również czyszczenia substancjami zawierającymi materiały ścierne.

Styl życia i prawidłowa higiena z licówkami na zębach jest dość prosta i właściwie nie odbiega zbytnio od zasad dbania o własne zęby. Trzeba pamiętać: to, jak długo utrzymają się licówki https://stomo.pl/leczenie/licowki/, zależy nie tylko od jakości wykonanej przez dentystę pracy, ale także od ich posiadacza. Aby zapobiec przebarwieniom licówek, należy odpowiednio zadbać o ich naturalne szkliwo.

Zalety licówek
Zaletą tego podejścia jest możliwość nadania zębom idealnego wyglądu bez silnego wpływu na szkliwo – szlifowanie, leczenie laserowe itp. Licówki https://pixter.pl/co-to-jest-stomatologia-estetyczna/ pozwalają ukryć szereg defektów zębów – nieregularny kształt, przerwy między zębami, kolor szkliwa. Stosowanie wybielania laserowego nie zawsze prowadzi do idealnego efektu wybielania.

Zapobieganie ciemnieniu licówek
Łatwo jest zapobiec ciemnieniu licówek, wystarczy przestrzegać następujących zasad:

  • Regularnie odwiedzać swojego dentystę. Profesjonalne czyszczenie i wykrycie obszarów ryzyka pozwoli uniknąć problemów z przebarwieniami licówek
  • Ograniczenie spożywania żywności i napojów bogatych w kolory
  • Zachować higieną jamy ustnej. Mycie zębów rano i wieczorem miękką szczoteczką, pastą bez dodatków ściernych jest wystarczającym środkiem do utrzymania wyglądu licówek na odpowiednim poziomie
  • Zrezygnowanie z twardych i gruboziarnistych, zbyt zimnych i gorących potraw

To, co niewidoczne dla człowieka, dentysta odkryje przy pomocy specjalnego sprzętu. W ten sposób badanie profilaktyczne pomoże uniknąć przedwczesnej utraty atrakcyjności i zredukuje ewentualne koszty związane z wymianą licówek.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułJaki system klimatyzacyjny wybrać do domu
Następny artykułJak anulować kredyt frankowy