Strona główna 0_Slider Będą pieniądze z budżetu państwa na budowę obwodnicy Świdnicy?

Będą pieniądze z budżetu państwa na budowę obwodnicy Świdnicy?

0

O przeznaczenie 100 mln złotych na budowę południowej obwodnicy Świdnicy zawnioskował poseł Krzysztof Śmiszek. Parlamentarzysta złożył w tej sprawie poprawkę do przyszłorocznego budżetu państwa. Świdnicki magistrat poszukuje tymczasem projektanta, który zająłby się przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia drogowej inwestycji.

Starania związane z budową południowej obwodnicy trwają od ponad 20 lat. Na początku października 2021 roku Maciej Gleba, dyrektor wydziału dróg i infrastruktury miejskiej Urzędu Miejskiego w Świdnicy, przypominał, że pierwsze kroki w sprawie stworzenia drogowego obejścia miasta świdniccy samorządowcy podjęli w 1999 roku. W porozumieniu z gminą Świdnica oraz starostwem powiatowym zlecono sporządzenie studium techniczno-ekonomicznego, a także koncepcji programowo-przestrzennej. Kolejne lata nie przybliżyły jednak rozpoczęcia budowy wyczekiwanej obwodnicy i wyprowadzenia poza miasto ruchu tranzytowego.

Światło w tunelu pojawiło się w 2010 roku, ponieważ ówczesny rząd pozwolił Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zlecić opracowanie dokumentacji technicznej budowy obejścia miasta Świdnicy. Przetarg wygrała firma Scott Wilson, która za 2,5 mln złotych przygotowała dokumentację obejścia Świdnicy, wraz z wyborem optymalnego wariantu po stronie południowo-zachodniej. Ta obwodnica z 2010 roku miała kosztować 460 mln złotych – przypominał dyrektor Gleba. Bez pomocy z zewnątrz miasto nie miało jednak szans na samodzielne podjęcie budowy. Z tego względu wielokrotnie zwracano się do kolejnych rządów o uwzględnienie drogowej inwestycji w krajowych planach budowy dróg. Apele w tej sprawie kierowali posłowie Ziemi Świdnickiej, władze miasta, a także mieszkańcy.

W tej sytuacji, po przeszło dwudziestu latach starań i wobec braku rządowych planów w tym zakresie, inicjatywę w sprawie drogowej inwestycji ponownie postanowili przejąć samorządowcy. W 2020 roku zarząd województwa dolnośląskiego zaproponował władzom Świdnicy podjęcie wspólnych działań związanych z przygotowaniem nowego projektu obwodnicy. Zgodnie z zawartym porozumieniem, wydatki związane z opracowaniem dokumentacji mają zostać pokryte w połowie ze środków województwa i w połowie z budżetu miasta.

Na początku listopada Urząd Miejski w Świdnicy rozpoczął poszukiwania firmy projektowej, która zajmie się opracowaniem m.in. analizy techniczno-ekonomiczno-środowiskowej, kosztorysu, projektu budowlanego, projektów wykonawczych, a także uzyskaniem niezbędnych uzgodnień, opinii, pozwoleń oraz decyzji. Chętnych do podjęcia się tego zadania mamy poznać 12 stycznia 2022 roku. Na przygotowanie wszystkich dokumentów wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 34 miesiące od daty podpisania umowy. Szacunkowa wartość zamówienia to 1 mln 320 tys. złotych.

Jak miałaby wyglądać planowana południowo-zachodnia obwodnica Świdnicy? – Projektowana droga będzie pełnić funkcję południowo-zachodniej obwodnicy Świdnicy. Początek projektowanej drogi przewiduje się w miejscu istniejącego skrzyżowania z drogą krajową nr 35 w m. Słotwina, natomiast koniec na wysokości Boleścina, w miejscu skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 382. Długość planowanej do zaprojektowania drogi wynosi około 8-11,5 km, w zależności od wybranego wariantu. Droga będzie przebiegać po terenach leśnych oraz uprawnych, będzie krzyżować się z istniejącymi drogami, które zostaną włączone w jej przebieg za pomocą skrzyżowań prostych lub skanalizowanych lub skrzyżowań typu rondo w zależności od prognozowanego ruchu – zaznaczono w materiałach przetargowych.

Dopiero posiadając gotowy projekt podjęte mają zostać rozmowy w sprawie sfinansowania budowy obwodnicy. Przewiduje się, że jej koszt wyniesie około 200 mln złotych. – Dzisiaj zakładamy, że jeżeli uda nam się uzyskać zewnętrzne źródło finansowania – a marszałek województwa cały czas deklaruje przekazanie 50% środków – to obwodnica świdnicka ma szansę zaistnieć w roku 2028 – wskazywał Gleba.

Skąd mogłyby pochodzić pozostałe środki potrzebne do zrealizowania drogowej inwestycji? Poseł Krzysztof Śmiszek złożył ostatnio poprawkę do budżetu państwa na 2022 rok, w której zaproponował przeznaczenie 100 mln złotych na przygotowanie i rozpoczęcie budowy Południowej Obwodnicy Świdnicy. – Przez Świdnicę przebiega odcinek drogi krajowej nr 35, który jest ogromnie uciążliwy dla mieszkańców. Do ruchu miejskiego i międzynarodowego włączają się też pojazdy z drogi wojewódzkiej nr 382. Nie bez wpływu jest na sytuację jest też uprzemysłowienie tej części województwa. Obwodnica przejmie usprawni tranzyt, oddzieli transport międzynarodowy od lokalnego i podniesie bezpieczeństwo uczestników ruchu – mówi poseł Krzysztof Śmiszek. O decyzji w sprawie zarezerwowania wnioskowanej kwoty w przyszłorocznym budżecie będziemy informować.

Michał Nadolski
[email protected]

Poprzedni artykułJesteśmy najlepsi na Dolnym Śląsku. Fantastyczny występ pływaczek z SP 4 Świdnica! [FOTO]
Następny artykułSylwestrowa Straussgala w Świdnicy [KONKURS]