Strona główna 0_Slider Parkingowe problemy na Osiedlu Młodych. Było ciężko, teraz doszły opłaty na jednym...

Parkingowe problemy na Osiedlu Młodych. Było ciężko, teraz doszły opłaty na jednym z parkingów

0

O problemach związanych ze znalezieniem miejsca parkingowego na terenie Świdnicy mógłby opowiedzieć niejeden kierowca. Parkingowy niedostatek dotyczy również Osiedla Młodych, na którym ostatnio sytuacja zmotoryzowanych uległa dodatkowemu pogorszeniu. Właściciel obiektu handlowego przy ulicy Wróblewskiego wprowadził opłaty za postój na dotychczas darmowym parkingu. Postój jest tam płatny przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Na występujący od lat deficyt miejsc parkingowych na terenie miasta, w tym na największym świdnickim osiedlu, regularnie zwracają uwagę mieszkańcy oraz samorządowcy, usiłujący nakłonić władze Świdnicy do podjęcia działań. – Jedną z największych bolączek mieszkańców Osiedla Młodych jest brak miejsc parkingowych. Cywilizacja idzie do przodu, każdy chce jeździć samochodem i chciałby mieć gdzie go zaparkować – wskazywał między innymi radny Krzysztof Grudziński, który interweniował w sprawie konieczności budowy parkingu w rejonie ulicy Prądzyńskiego. Podobną sugestię zgłaszał również radny Józef Cygan, a swoje propozycje dotyczące wygospodarowania nowych miejsc postojowych wielokrotnie przedstawiali mieszkańcy osiedla.

Wobec występującej od dawna niewystarczającej liczby miejsc parkingowych na Osiedlu Młodych, prawdziwą irytację wśród zmotoryzowanych wywołało wprowadzenie opłat na dotychczas darmowym parkingu przy centrum handlowym oraz hali targowej na ulicy Wróblewskiego. Zgodnie z zamontowanym oznakowaniem oraz informacjami na parkomatach, postój jest tam płatny przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Efektem tego są jeszcze większe problemy ze znalezieniem wolnego miejsca w okolicy, gdy tymczasem w godzinach wieczornych płatny parking przy Wróblewskiego niemal zupełnie pustoszeje.

Jak wiadomo miejsca parkingowe na Osiedlu Młodych są coraz większym problemem. Parking przy sklepach odciążał pobliskie parkingi na ul. Wróblewskiego, Marcinkowskiego oraz Riedla. Teraz, po wprowadzeniu nowych zasad, zaparkowanie – szczególnie wieczorem – na ulicy Wróblewskiego oraz sąsiadujących ulicach graniczy z cudem – wskazuje jeden ze świdniczan. – Wszyscy mieszkańcy Riedla z wieżowców, którzy parkowali właśnie na tym parkingu, przenieśli się na Wróblewskiego, a ci z Wróblewskiego jeżdżą po osiedlu szukając miejsca. Często jest to miejsce nieprzeznaczone do tego – tunel, trawnik, a niektórzy nawet wjeżdżają od strony balkonów. W środę straż miejska przyjeżdżała trzy razy, bo życzliwych sąsiadów nie brakuje, mimo że te auta stały tak, aby nikomu nie przeszkadzać – dodaje kolejna mieszkanka Osiedla Młodych.

Mieszkańcy na własną rękę próbowali interweniować w centrali sieci Biedronka, której sklep mieści się w handlowym centrum. To jednak nie sieć marketów stoi za wprowadzeniem opłat. – Komfort dokonywania zakupów i możliwość swobodnego zaparkowania przed naszymi sklepami jest ważnym aspektem dla sieci Biedronka. Informujemy jednak, że w przypadku sklepu zlokalizowanego przy ulicy Wróblewskiego 1A-1B w Świdnicy nie jesteśmy dysponentem terenu i nie jesteśmy jego właścicielem – tłumaczą pracownicy biura prasowego sieci Biedronka. – Wszelkie prośby dotyczące zmian zasad parkowania prosimy kierować do właściciela nieruchomości tj. spółki Elpro Development S.A. z siedzibą w Warszawie przy ulicy Puławskiej 2. To ta firma odpowiada za wprowadzenie systemu parkingowego oraz za ewentualne w nim zmiany – dodają przedstawiciele sieci.

Z zapytaniem dotyczącym możliwości rozważenia wprowadzenia zmian lub chociaż dopuszczenia bezpłatnego parkowania w godzinach nocnych zwróciliśmy się do właściciela terenu. O udzielonej odpowiedzi będziemy informować.

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński, zdjęcia nadesłane przez czytelników

Poprzedni artykułJesień na ocenę 5+, biało-zieloni z trzecią lokatą na Dolnym Śląsku!
Następny artykułFestiwal błędów w stolicy Wielkopolski