Strona główna 0_Slider Mandaty i pouczenia za brak maseczek. Policja sprawdza także ostatnią sesję Rady...

Mandaty i pouczenia za brak maseczek. Policja sprawdza także ostatnią sesję Rady Miejskiej w Świdnicy

0

Mimo wzrostu zachorowań na COVID-19 rząd nie podjął żadnych nowych decyzji w sprawie wprowadzenia ograniczeń. W pomieszczeniach zamkniętych obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust, zachowania dystansu i dezynfekcji rąk. Jednak ten przepis nadal jest lekceważony. Policja informuje o wynikach ostatniej akcji. Funkcjonariusze prowadzą także czynności w sprawie sesji Rady Miejskiej w Świdnicy, podczas której tylko kilka osób zasłaniało usta i nos.

4 listopada funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy przeprowadzili na terenie całego powiatu świdnickiego wzmożone działania mające na celu uczulić mieszkańców na stosowanie się do aktualnych obostrzeń. Pod szczególnym nadzorem funkcjonariuszy znalazły sklepy wielkopowierzchniowe, środki komunikacji publicznej i wszystkie te miejsca, w których gromadzą się mieszkańcy. Nadal musimy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tych miejscach niezmiennie należy zakrywać usta i nos maseczką. Podczas działań policjanci ujawnili 80 wykroczeń związanych z nieprzestrzeganiem przepisów sanitarnych – informuje Magdalena Ząbek, rzeczniczka świdnickiej komendy i dodaje – Z uwagi na wzrost dobowej liczby zakażeń koronawirusem policjanci nadal będą kontynuować działania poprzez kontrole środków komunikacji publicznej, sklepów oraz innych obiektów, w których obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki. Funkcjonariusze będą zdecydowanie reagować wobec osób, które lekceważą przepisy sanitarne.

Zdjęcia KPP w Świdnicy:

Sesja Rady Miejskiej w Świdnicy 29 października miała uroczysty charakter i w związku z tym w sali narad pojawiło się więcej niż zwykle osób. Część gości miała maseczki, ale wśród radnych i urzędników niewiele osób zasłaniało usta i nos.

Do Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy za pośrednictwem CPR wpłynęło anonimowe zgłoszenie dotyczące tej sytuacji. Interwencja została zarejestrowana w policyjnych systemach informatycznych. Funkcjonariusze w sprawie tego zdarzenia sporządzili stosowną dokumentację. W sprawie prowadzone będą czynności wyjaśniające w kierunku art 116 kw – informuje Magdalena Ząbek, rzeczniczka świdnickiej policji.

Policja przypomina:

1,5 metra – minimalna odległość między pieszymi

Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.

Wyłączeni z tego obowiązku są:

 • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),
 • osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące,
 • osoby  z orzeczeniem o niepełnosprawności,  osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, osoby niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju.

Nos  i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem!

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

 • na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
 • w autobusie, tramwaju i pociągu,
 • w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
 • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),
 • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
 • w kinie i teatrze,
 • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
 • w kościele i szkole, na uczelni
 • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.)
 • Od 1.11 zostanie wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa w szkołach i na uczelniach w czasie przerw między lekcjami i zajęciami, chyba że inaczej postanowi kierujący podmiotem.

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?

Na świeżym powietrzu, w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.

Szczegółowe dane nt. zasłaniania ust i nosa oraz informacje dot. wyjątków od tej zasady znajdują się w rozporządzeniu.

Ważne! Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:

 • całościowe zaburzenia rozwoju,
 • zaburzenia psychiczne,
 • niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
 • trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.
 • zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Agnieszka Szymkiewicz
Zdjęcia z sesji Rady Miejskiej: Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułCo oferuje drukarnia cyfrowa?
Następny artykułOkna antywłamaniowe – chroń swój dom nie tylko przed zimnem