Strona główna Artykuł sponsorowany Okna antywłamaniowe – chroń swój dom nie tylko przed zimnem

Okna antywłamaniowe – chroń swój dom nie tylko przed zimnem

0

Zimą zmrok zapada o wiele szybciej. Zauważają to przede wszystkim mieszkańcy budynków jednorodzinnych położonych nieco dalej od centrum. Wszechobecna ciemność sprawia, że złodziej może dostać się na teren posesji w zasadzie niezauważony. Warto uniemożliwić lub utrudnić mu zadanie i wyposażyć dom w dodatkowe elementy zabezpieczające. Jakie okna wybrać, by chronić cztery ściany zarówno przed włamaniem, jak i zimnem?

Okazja czyni złodzieja – nie tylko podczas naszych urlopów
Choć mogłoby się wydawać, że szczyt „sezonu na włamania” przypada na letnie, wakacyjne miesiące, w okresie jesienno-zimowym liczba włamań nie maleje drastycznie. Złodzieje korzystają bowiem z dwóch naturalnych sprzymierzeńców – półmroku i ciszy. Dzięki zachodzącemu szybciej słońcu zyskują dodatkowe możliwości obserwowania, a następnie podejścia do domu, zaś metody dostania się do wnętrza, wbrew powszechnemu przekonaniu, wcale nie generują hałasu, który od razu zaalarmuje domowników. Warto bowiem podkreślić, że najczęstszym sposobem włamań wcale nie jest dobrze znane wybicie szyby.

Aby nie wzbudzić dźwiękowych podejrzeń, włamywacze najczęściej decydują się na podważenie lub wypchnięcie okiennego skrzydła, rozwiercenie okucia lub naruszenie elementów ryglujących – tłumaczy Artur Żak, ekspert marki OknoPlus. – Co więcej statystyki podają, że złodzieje rezygnują z włamania, jeśli nie uda im się dostać do wnętrza domu w ciągu 2 minut. Co zatem możemy zrobić, by zyskać te cenne chwile? Podczas wyboru okien PCV lub aluminiowych zwróćmy uwagę na każdy najmniejszy detal konstrukcyjny, który stanie się swoistym strażnikiem naszego spokojnego snu – podkreśla ekspert.

Okna antywłamaniowe – tu liczą się przede wszystkim okucia
Okucie jest częścią okna odpowiedzialną za jego otwieranie, zamykanie oraz uchylanie. Podstawowa zasada brzmi: im więcej stalowych mocowań w okuciu, tym lepiej zabezpieczone przed włamaniem okno. System ActivPilot, w które wyposażone są rozwiązania producenta stolarki okiennej OknoPlus, oparty jest nie na tradycyjnych rolkach, a ośmiokątnych grzybkach, które mocno trzymają skrzydło w zaczepach ościeżnicy: standardowych lub antywłamaniowych, wykonanych ze stali. Efekt? Kształt grzybków gwarantuje, że nie wysuną się podczas próby włamania.

Innym sposobem na zabezpieczenie okien PCV czy aluminiowych przed włamaniem jest zainstalowanie specjalnej płytki, która ma za zadanie chronić przed rozwierceniem mechanizmu otwierania. Klamka z blokadą to z kolei proste rozwiązanie uniemożliwiające przesunięcie elementów ryglujących z zewnątrz i sforsowanie skrzydła.

Okna antywłamaniowe OknoPlus w nowoczesnym domu

Jakie okna, takie szyby – szkło także ma znaczenie!
Cienkie szyby w starych oknach nietrudno stłuc – nowoczesne okna PCV czy ALU można jednak wyposażyć w specjalne, bezpieczne szkło o odpowiedniej klasie antywłamaniowej.

Szkło hartowane ESG jest trudniejsze do sforsowania, a coraz częściej okna antywłamaniowe wyposaża się w szkło laminowane VSG, w którym tafle szkła łączy się za pomocą warstw specjalnej folii. Dzięki temu szyby stają się wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jakie okna wybrać, jeśli zależy Ci na dodatkowym wzmocnieniu? Okna antywłamaniowe ze specjalnym szkłem oznaczone są klasami od P3 do P8. Im wyższe oznaczenie, tym lepszą ochronę przed intruzami gwarantują.

Ochrona przed włamaniem i zimnem jednocześnie? To możliwe!

Choć przy wyborze zabezpieczeń kierujemy się przede wszystkim parametrami związanymi z odpornością na uszkodzenia, nie należy zapominać o głównej funkcji okien – powinny zapewniać przecież odpowiednią izolację termiczną. Nowoczesne okna PCV oraz okna aluminiowe OknoPlus charakteryzuje niski współczynnik przenikania ciepła (Uw = 0,7 W/m2K), dzięki czemu zapewniają komfort cieplny i tym samym przyczyniają się do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Bezpieczny czy ciepły dom? Nie musisz wybierać!

A skoro już o komforcie cieplnym mowa, warto wspomnieć kilka słów o bezpiecznym wietrzeniu pomieszczeń.

Antywłamaniowe okna OknoPlus w domu modułowym

Niewidoczne rozszczelnienie – idealne, gdy temperatura rośnie
Zimą rzadko kiedy pozostawiamy okna otwarte na oścież. Sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej podczas letnich wieczorów i nocy. Warto zatem zdecydować się na okna antywłamaniowe zapewniające całoroczną ochronę. OknoPlus posiada w swojej ofercie modele wyposażone w okucia Comfort, dzięki którym możesz odsunąć okno lub drzwi balkonowe od ramy nawet na 6 mm. Nic nie zdradza przy tym, że skrzydło okienne jest otwarte – rozszczelnienie zapewni optymalną wymianę powietrza i jednocześnie pozostanie niewidoczne dla ciekawskich oczu.

Im bogatszy i solidniej wykonany zestaw elementów tworzący „wnętrze” antywłamaniowego okna wybierzemy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że niechciany gość dostanie się przez nie do naszego domu. A spokojny, bezpieczny sen jest wszak wartością bezcenną, prawda?

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułMandaty i pouczenia za brak maseczek. Policja sprawdza także ostatnią sesję Rady Miejskiej w Świdnicy
Następny artykułKoronawirus: Kolejna doba z ponad 15 000 zakażeń