Strona główna 0_Slider Kolejne świdnickie podwórka mają doczekać się przemiany

Kolejne świdnickie podwórka mają doczekać się przemiany [FOTO]

0

Zabytkowa zabudowa centrum Świdnicy z każdym rokiem odzyskuje blask. Dzieje się to wysiłkiem mieszkańców, wspólnot i zarządców, korzystających z dotacji na wykonanie prac remontowych, a także wraz z realizacją miejskich inwestycji. Zachwyt często kończy się wraz z wejściem na zaplecza pięknych kamienic. Jest jednak szansa, że mniej urzekające zakątki śródmieścia doczekają się zmian. W przyszłym roku świdnicki magistrat chce zająć się rewitalizacją dwóch podwórzy.

W 2019 roku modernizacji poddane zostało podwórko zlokalizowane pomiędzy Rynkiem a ulicą Siostrzaną. Kwartał ten zyskał na estetyce i funkcjonalności, powstał tam m.in. nowy plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Na zaprojektowanych terenach zielonych posadzono nowe byliny, krzewy ozdobne oraz drzewa niskopienne. Miejsce gromadzenia odpadów zostało zadaszone, zamontowano nowe elementy małej architektury, czyli ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci oraz trejaże.

Podobnych podwórek wymagających rewitalizacji jest na obszarze świdnickiego śródmieścia znacznie więcej. Jest jednak szansa, że w najbliższych latach przemianę przejdą tereny między ulicami Grodzką i Kotlarską, a także między ulicami Franciszkańską i Marii Konopnickiej. W połowie lipca 2020 roku Urząd Miejski w Świdnicy zlecił wykonanie prac projektowych obejmujących te kwartały. Na ten cel przeznaczono w sumie ponad 97 tys. złotych. Dokumentacja dotycząca rewitalizacji tych zakątków centrum została już skompletowana, a w przyszłym roku planowana jest realizacja robót budowlanych.

W projekcie budżetu miasta na 2022 rok ujęte zostało zadanie o nazwie „Przebudowa zielono-niebieskiej infrastruktury”, na realizację którego planuje się przeznaczyć 3,8 mln złotych. – W ramach zadania planuje się wykonać przebudowę śródmiejskiej przestrzeni wewnątrz kwartałów w obrębie ulic: Grodzka – Kotlarska oraz Franciszkańska – Marii Konopnickiej z uwzględnieniem małej retencji wód opadowych oraz rewitalizację obszarów zieleni i budowę parkingów. Gmina jest w posiadaniu projektów kosztorysowo-budowlanych wraz z ważnymi pozwoleniami na budowę – poinformowano w materiałach dołączonych do projektu przyszłorocznego budżetu Świdnicy.

Dyskusja oraz głosowanie nad uchwałą budżetową na 2022 rok odbędzie się podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej w Świdnicy. O szczegółowych planach dotyczących rewitalizacji obu podwórek będziemy informować.

Podwórko Franciszkańska – Konopnickiej:

Podwórko Kotlarska-Grodzka:

Michał Nadolski
[email protected]

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułBędą sprawdzać deklaracje śmieciowe
Następny artykułNowy sprzęt dla OSP Żarów