Strona główna Artykuł sponsorowany Zespół Reya – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

Zespół Reya – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

0

Zespół Reya to rzadko występujące schorzenie dotykające dzieci, którego przyczyny występowania nie są do końca poznane. Zażywanie leków z grupy salicylanów może zwiększyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Dowiedz się więcej na temat objawów, przebiegu i leczenia tej jednostki chorobowej. Informacje zebrała strona www.mamazone.pl.

Jakie są przyczyny pojawienia się zespołu Reya?
Zespół Reya występuje zazwyczaj u dzieci w przedziale wiekowym 4-12 lat, u których w procesie leczenia infekcji wirusowej zastosowano kwas acetylosalicylowy. Na szczęście choroba jest niezwykle rzadka. Choroba występuje jako efekt nieodpowiedniego leczenia najmłodszych w czasie infekcji o podłożu wirusowym lub bakteryjnym poprzez podanie kwasu acetylosalicylowego. Jest on częstym składnikiem dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i tych na zbicie gorączki. Pierwsze objawy można zaobserwować u dzieci po kilku dobach od pojawienia się infekcji, w przypadku której zastosowano aspirynę. Lekarze są zgodni, że do 12. roku życia należy bezwzględnie unikać podawania dzieciom tego typu preparatów.

Jakie są objawy zespołu Reya?
Symptomami zapowiadającymi komplikacje są katar i kaszel. Kolejne dni mogą przynieść pogorszenie wraz z nasilającymi się wymiotami, ale też objawami ze strony układu nerwowego, w tym drgawkami, sennością bądź nadpobudliwością. U małego pacjenta da się zaobserwować nadmierne napięcie mięśniowe, zaś szczegółowe wyniki przynoszą informacje o obrzęku mózgu. Skutkiem choroby jest encefalopatia, czyli jego uszkodzenie, jak również niewydolność wątroby. Podczas badań można zaobserwować u pacjenta wzmożoną zawartość amoniaku i mleczanów, ale też hipoglikemię. Choroba wymaga natychmiastowego leczenia w warunkach szpitalnych, gdyż jest bardzo groźna dla zdrowia. Może doprowadzić do śmierci pacjenta, ale też pozostawić trwałe urazy neurologiczne.

Jak przebiega proces leczenia zespołu Reya?
Lekarz rozpoczyna od morfologii krwi i określenie poziomu aminotransferazy wątrobowej oraz poziomu glukozy czy leukocytów. Badaniu poddawany jest też płyn mózgowo-rdzeniowy. Dziecko, u którego dochodzi do podejrzenia wystąpienia zespołu Reya musi być przewiezione do szpitala, poddane wszystkim niezbędnym badaniom i obserwacji. Aby zapobiec groźnym powikłaniom, lekarze stosują zazwyczaj leki takie jak furosemid czy mannitol. Służą one zapobieganiu pojawienia się urazów neurologicznych. W szpitalu zwraca się szczególną uwagę również na odpowiednie nawadnianie pacjenta oraz podawanie mu leków przeciwgorączkowych.

Jak ograniczyć prawdopodobieństwo zachorowania dziecka na zespół Reya?
Rodzice mogą zrobić wiele, aby wykluczyć jedno z podstawowych źródeł choroby, czyli kwas acetylosalicylowy. W tym celu muszą powstrzymać się od stosowania wszelkich leków zawierających ten składnik. Warto dokładnie czytać składy preparatów dostępnych bez recepty. Zdecydowanie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest podanie małemu pacjentowi paracetamolu, który również zbija gorączkę i działa przeciwbólowo.

/Artykuł sponsorowany/

Poprzedni artykułMatki na granicę. Trwa zbiórka darów dla uchodźców uwięzionych na polsko-białoruskiej granicy
Następny artykułGmina pyta mieszkańców o ocenę placówek oświatowych