Strona główna 0_Slider Strażacy podsumowują skutki czwartkowej wichury, synoptycy ponownie ostrzegają

Strażacy podsumowują skutki czwartkowej wichury, synoptycy ponownie ostrzegają [FOTO]

0

Kilkanaście uszkodzonych samochodów, przewrócone ciężarówki, uszkodzone dachy, a także osoby poszkodowane, w tym jedna ofiara śmiertelna. Świdniccy strażacy oraz pracownicy wydziału zarządzania kryzysowego świdnickiego starostwa przedstawili ostateczny bilans czwartkowej wichury, która przeszła nad powiatem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ponowne ostrzeżenie przed silnym wiatrem.

fot. OSP Świdnica

W sumie podjęliśmy 143 interwencje. Doszło do uszkodzenia 10 dachów oraz 15 samochodów osobowych. Silne wiatry spowodowały utrudnienia na drogach – łamiąc drzewa oraz wywracając cztery pojazdy ciężarowe. Dość dużo zdarzeń miało miejsce w Świdnicy, jak również w gminie Strzegom oraz gminie Marcinowice, jednak tak naprawdę silnym wiatrem objęty był cały powiat – interweniowaliśmy od Bukowa po Lutomię – mówi mł. bryg. Łukasz Grzelak, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy. W wyniku zdarzeń na terenie powiatu świdnickiego śmierć poniosła jedna osoba, a dwie zostały poszkodowane.

Informacje te potwierdza wydział zarządzania kryzysowego świdnickiego starostwa powiatowego. – Szczegółowe dane wyglądają następująco: 143 zgłoszenia z prośbą o interwencje, 1 ofiara śmiertelna (wypadek busa pod miejscowością Rusko), 2 osoby ranne – dwójka dzieci rannych w parku przy ul. Kanonierskiej, 10 zerwanych dachów, uszkodzone linie energetyczne i telefoniczne, 3 tiry zepchnięte do rowu przez gwałtowne podmuchy wiatru na drodze w kierunku do Strzegomia – wylicza Piotr Dębek, rzecznik starostwa.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał pogodowe ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa dolnośląskiego. – Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, miejscami w porywach do 75 km/h, z południowego zachodu i zachodu – informuje Janusz Zieliński, synoptyk IMGW-PIB. Wydane dla powiatu świdnickiego ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia obowiązywać będzie w piątek od godziny 14.00 do 21.00.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy apeluje, by podczas gwałtownych podmuchów wiatru ograniczyć do minimum przebywanie pod drzewami, poruszanie się pojazdami oraz zabezpieczenie luźnych elementów znajdujących się na balkonach i budynkach.

W dalszym ciągu mogą wystąpić trudne warunki pogodowe, dlatego kolejny raz zwracam się z apelem do mieszkańców o ostrożność i unikanie wizyt na cmentarzach, spacerów po parkach i nieparkowanie samochodów pod drzewami. Jeżeli potrzebna jest pomoc w usuwaniu szkód po wichurze i posprzątaniu połamanych gałęzi, proszę o telefon do Urzędu Miejskiego w Strzegomiu lub do Zakładu Usług Komunalnych w Strzegomiu – przekazał burmistrz Zbigniew Suchyta.

/mn/

fot. OSP Goczałków, OSP Świdnica, KP PSP Świdnica, zdjęcia nadesłane przez czytelników Swidnica24.pl

Poprzedni artykułRak nie pyta o wiek. Spotkanie i wernisaż wystawy w Świdnicy
Następny artykułLeasing samochodu i to, co trzeba o nim wiedzieć