Strona główna Wydarzenia Świdnica Rak nie pyta o wiek. Spotkanie i wernisaż wystawy w Świdnicy

Rak nie pyta o wiek. Spotkanie i wernisaż wystawy w Świdnicy

0

Już dzisiaj, 22 października w Centrum Wspierania Inicjatyw w świdnickim Rynku odbędzie się jedno z najciekawszych wydarzeń promujących wiedzę na temat raka piersi. Wydarzenie skierowane jest do dziewczyn i kobiet w każdym wieku a także ich partnerów, których – wbrew powszechnej opinii – rak piersi również dotyka.

Na wernisaż zdjęć połączony z wykładami i warsztatami edukacyjnymi, zapraszają inicjatorzy akcji „Rak nie pyta o wiek” wykonawcy zdjęć Katarzyna i Piotr Ziemianowicz z „Mocno Fotografia” wraz z Katarzyną Legiejew pomysłodawczynią edukacji młodych kobiet oraz Świdnickim Stowarzyszeniem Amazonki. Spotkanie ma na celu uwrażliwienie kobiet i ich partnerów na szerzącą się plagę raka piersi nie tylko wśród dojrzałych pań, ale przede wszystkim wśród młodych dziewczyn, które coraz częściej zapadają na tę chorobę.

– Wiele mówi się o raku piersi u dojrzałych kobiet, są programy badań skierowane do grona 50+, tymczasem coraz częściej problem dotyka młodych osób, czego jestem przykładem – mówi Katarzyna Legiejew, która zachorowała w wieku 32 lat w czasie gdy karmiła piersią – Chcemy o tym powiedzieć młodym kobietom, ich partnerom, przyjaciołom, matkom, babciom. Wszystkie powinnyśmy regularnie wykonywać samobadanie piersi, będące najprostszą i najtańszą metodą wykrycia guzów w piersiach. Nie możemy wierzyć w mity, które krążą na temat tej choroby, natomiast powinniśmy wszyscy pamiętać, że wcześnie wykryty rak piersi jest w pełni wyleczalny.

I właśnie dlatego w czasie wernisażu będzie można nauczyć się badać piersi na specjalnym fantomie a także sprawdzić namacalnie jak wyczuć zmiany w piersiach. Będzie można również posłuchać bardzo ważnego i ciekawego wykładu położnej Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego Anny Kuczyńskiej o problemach z laktacją i o tym jak je odróżnić od potencjalnych zmian nowotworowych. Gościem wernisażu będzie również pielęgniarka onkologiczna Krystyna Jankotowicz, która opowie o guzie piersi.

Warto podkreślić, że organizatorzy zapraszają na wydarzenie całe rodziny wraz z dziećmi. – Zdajemy sobie sprawę, że młode mamy mogą mieć utrudnioną możliwość udziału w wernisażu, dlatego z radością przyjęliśmy propozycję animatorów z „Ale Heca”, którzy zaproponowali zorganizowanie zajęć dla najmłodszych – mówi Katarzyna Legiejew – Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w tą akcję zupełnie nieodpłatnie poświęcając swój czas, a bez których zrealizowanie tego projektu nie byłoby możliwe. Mam na myśli m.in. makijażystki Kamilę Śliską i Dorotę Bielińską z LUMAKI STUDIO, Marcina Łabusa właściciela METIER, kwiaciarnię BRATEK, Monikę Betnar fryzjerkę-stylistkę z Dzierżoniowa – dodaje Katarzyna Ziemianowicz.

Akcję wspierają Urząd Miasta Świdnica oraz Urząd Gminy, dzięki którym m.in. sfinansowano wydruk ulotek oraz kalendarzy, które będą dystrybuowane w czasie wernisażu. „Kalendarze to jeden z elementów naszego projektu, który pozwoli nam pozyskać środki na dalsze działania m.in. w szkołach rodzenia, gdzie chcemy zwracać uwagę przyszłych mam, by dbały o siebie i nie pomijały badań, bo są potrzebne swoim Maluszkom”.

Szczegóły na temat akcji TU a także na plakacie.

/Informacja organizatora/

Poprzedni artykułNa czym polegają programy lojalnościowe premium?
Następny artykułStrażacy podsumowują skutki czwartkowej wichury, synoptycy ponownie ostrzegają [FOTO]