Strona główna 0_Slider Kończy się wielki remont świdnickiej katedry. „Dzieło monumentalne, ale po jubilersku delikatne”...

Kończy się wielki remont świdnickiej katedry. „Dzieło monumentalne, ale po jubilersku delikatne” [FOTO]

2

Ku końcowi zmierzają zakrojone na szeroką skalę prace konserwatorskie prowadzone w świdnickiej katedrze, w wyniku których pieczołowicie odrestaurowane zostały obrazy, rzeźby oraz detale zdobiące wnętrze świątyni. W ostatnim czasie odbyła się ministerialna kontrola, a także przeprowadzono odbiory wykonanych prac.

Przypomnijmy, prace obejmujące konserwację i rewitalizację barokowego wnętrza katedry świdnickiej ruszyły pod koniec listopada 2019 roku. W ramach wielomilionowego projektu zajęto się m.in. konserwacją malowideł na ścianach i sklepieniach nawy oraz prezbiterium, konserwacją 6 prostokątnych oraz 8 owalnych obrazów wielkoformatowych z ramami z nawy głównej, a także konserwacją 9 rzeźb ustawionych na filarach nawy głównej. Dopełnieniem prac konserwatorskich ma być zdigitalizowanie wszystkich obiektów poddanych konserwacji, co w przyszłości umożliwi ich prezentację w ramach multimedialnego projektu tzw. przewodnika elektronicznego oraz Wirtualnego Muzeum Katedry Świdnickiej.

W ostatnich miesiącach, w miarę postępujących prac, zaczęło ukazywać się odmienne oblicze wnętrza świdnickiej świątyni. – Barokowa dekoracja wkomponowana w gotyckie wnętrze jest subtelna, delikatna i jasna oraz niezwykle elegancka. Konserwatorzy pracujący przy konserwacji polichromii ściennych, gigantycznych obrazów i ram często powtarzają z zachwytem, że wnętrze Katedry do dzieło monumentalne, ale po jubilersku delikatne. To porównanie narzuca się nie tylko z powodu ilości złota użytego do dekoracji, ale także dlatego, że zastało ono użyte w niezwykle wyważonych proporcjach, nie przytłacza, nie dominuje, dodaje blasku – wskazywali pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przy okazji odbioru konserwatorskiego obejmującego wschodnią część nawy głównej, który został przeprowadzony pod koniec maja.

Do pełnego lśnienia potrzebne jest światło, a to nadal przesłaniają rusztowania w prezbiterium oraz w części zachodniej nawy. Wykonawca prac konserwatorskich przewiduje, że spektakl światła na ścianach nawy będzie możliwy pod koniec roku. Zakończone zostaną wówczas prace konserwatorskie w nawie, po przeprowadzeniu konserwacji górnej części ołtarza głównego zdemontowane zostaną górne partie rusztowań w prezbiterium. Wnętrze katedry zachwyci nas wtedy całą okazałością, ale nie jednorazowo. Efekt będzie się zmieniał w zależności od pogody, pory dnia i roku – zapowiadali konserwatorzy.

O tym, że zakończenie trwających prac jest coraz bliższe poinformowali w czwartek urzędnicy ze świdnickiego magistratu, którzy przekazali również, że w katedrze odbyła się kontrola ministerialna oraz odbiory konserwatorskie wykonanych prac. – Kontrola i odbiór zakończyły się pozytywnie. Obecnie trwa demontaż olbrzymiego rusztowania w katedrze. Kończy się wielki remont najcenniejszej świdnickiej świątyni – poinformowano za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Całkowita wartość prac związanych z konserwacją, rewitalizacją i digitalizacją wnętrza świdnickiej katedry wynosi około 20 mln złotych, z czego około 17 mln złotych pochodzi ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego. Prace powierzono Firmie Konserwatorskiej Piotr Białko z Krakowa.

/mn/

fot. Dariusz Nowaczyński

Poprzedni artykułKłamstwo w oficjalnej odpowiedzi prezydent dla świdnickich radnych
Następny artykułKolejny raz pobiegną w półmaratonie [UTRUDNIENIA]